×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Stwardnienie zanikowe boczne

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to nieuleczalna, postępująca choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do niszczenia komórek rogów przednich rdzenia kręgowego, jąder nerwów czaszkowych rdzenia przedłużonego oraz neuronów drogi piramidowej. Co to oznacza? W przebiegu SLA dochodzi do uszkodzenia struktur w układzie nerwowym, które są odpowiedzialne za powstawanie i przewodzenie bodźców ruchowych, co prowadzi do postępującego upośledzenia ruchowego całego organizmu.

Wyróżnia się dwie główne postacie SLA: postać uwarunkowaną genetycznie, która stanowi około 5-10% przypadków choroby oraz postać sporadyczną. Obydwie postacie mają takie same objawy, jednak postać uwarunkowana genetycznie zazwyczaj pojawia się wcześniej.

Jakie są zatem objawy choroby?

W pierwszej kolejności pojawiają się zaniki mięśniowe mięśni krótkich rąk oraz spastyczny niedowład kończyn dolnych. Obecne są też objawy zespołu opuszkowego: pojawiają się problemy z połykaniem, niedowład podniebienia, zaniki mięśni języka,  mowa staja się niewyraźna. U chorych dochodzi do powolnego, ale systematycznego pogarszania się sprawności ruchowej, co kończy się całkowitym paraliżem. Pojawia się też upośledzenie funkcjonowania mięśni oddechowych, do zatrzymania ich pracy włącznie, co z kolei prowadzi do niewydolności oddechowej, będącej  najczęstszą przyczyną śmierci wśród pacjentów.

Jak wygląda leczenie tej choroby?

U pacjentów z zaburzeniami żucia stosuje się  płynną, zbilansowaną dietę-specjalne preparaty żywieniowe.  Kiedy dochodzi do zajęcia mięśni oddechowych , stosuje się wspomaganie oddychania, zaś  odżywianie przez gastrostomię lub gastrojejunostomię w sytuacji, kiedy dochodzi  do problemów z połykaniem.

Nadzieja dla pacjentów cierpiących na SLA

Jednak niedawno pojawiło się światełko w tunelu dla pacjentów cierpiących na SLA.  Polscy naukowcy zaczęli opracowywać nową metodę, która być może okaże się skuteczna i przywróci pacjentom sprawność. W metodzie tej wykorzystano przeszczep komórek mezenchymalnych ­- jest to grupa komórek macierzystych ze szpiku kostnego. Takie komórki, pobrane od chorych z ich szpiku kostnego, podano im następnie do kanału kręgowego. Pacjenci różnie zareagowali na „taki zabieg”: stan części z nich się nie zmienił, jednak u części pacjentów  zaobserwowane wyraźne cofanie się objawów choroby oraz stabilizację ich stanu zdrowia. 

Widać zatem, że terapia na razie jest jeszcze w początkowej fazie badań, jednak należy mieć nadzieję, że dalsze badania zakończą się sukcesem, co pomoże chorym na SLA pacjentom.


Podziel się: