grafika ludzkiego mózgu
Arkadiusz Dąbek

Ogromna nadzieja dla osób cierpiących na chorobę Huntingtona

Pląsawica Huntingtona to choroba atakująca przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy. Dotychczas stosowano leczenie objawowe, które miało na celu złagodzenie zaburzeń ruchowych, depresyjnych lub psychosomatycznych. W 2008 roku Agencja Żywności i Leków zgodziła się na rejestrację tetrabenazyny w chorobie Huntingtona (łagodzi zaburzenia towarzyszące chorobie). Lekarze z Polski podjęli jednak wyzwania i przeprowadzili pierwszą w Europie operację, która ingeruję w wadliwy gen odpowiadający za rozwój choroby.

Pod kierownictwem dr hab. n. med. Mirosława Ząbka w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim zostały przeprowadzone pierwsze w Europie operacje dające nadzieję chorym na chorobę Huntingtona. Wadliwy gen kodujący białko, którego mutacja jest przyczyną schorzenia, został zastąpiony genem prawidłowym, który z pomocą wektorów wirusowych podano chorym. Operacje odbywały się w silnym polu magnetycznym.

Podmiana uszkodzonego genu na zdrowy

W Klinice Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego CMKP w Szpitalu Bródnowskim, pod kierownictwem neurochirurga dr hab. n. med. Mirosława Ząbka, zostały przeprowadzone pionierskie operacje pacjentów z chorobą Huntingtona. W ich trakcie chorym podano nieuszkodzony gen – jego zadaniem było zablokowanie genu wadliwego – IT15 (HTT) i zatrzymanie produkcji białka (huntingtyny), którego mutacja prowadzi do rozwoju choroby. Takie „podmiany” genów u osób z pląsawicą Huntingtona to pierwsze tego typu operacje w Europie.

Dowiedz się więcej, czym jest, jakie są przyczyny i objawy pląsawicy Huntingtona

Gen został sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych, podczas transportu musiał być przechowywany w temperaturze -90°C. Tuż przed podaniem został połączony z adenowirusem, który pełnił rolę „transportera” (z jego pomocą gen mógł trafić bezpośrednio do mózgu pacjenta – neurochirurdzy wykonali w nim mikrootwory). Operacje odbywały się w silnym polu magnetycznym, pacjenci przez kilkanaście godzin znajdowali się w tubie rezonansu magnetycznego, a żaden sprzęt znajdujący się w sali operacyjnej nie mógł być wykonany z metalu.

Choroba Huntingtona – ciężka, genetyczna choroba neurodegeneracyjna

Choroba Huntingtona, dawniej nazywana pląsawicą Huntingtona, to śmiertelna, genetycznie uwarunkowana (dziedziczona w sposób autosomalny dominujący) choroba układu nerwowego. W Polsce dotyka 1 osobę na 15 000. Gen IT15 odpowiedzialny wywoływanie schorzenia znajduje się na chromosomie 4, koduje on wytarzanie szkodliwego białka (huntingtyny), prowadzącego do powstawania zmian w mózgu w obrębie jądra ogoniastego, skorupy oraz kory mózgu.

Objawy choroby Huntingtona to:

 • zaburzenia ruchowe – mimowolne, gwałtowne ruchy kończyn górnych i dolnych, tułowia oraz twarzy (są to tzw. ruchy pląsawicze), drżenia rąk i nóg, obniżone napięcie mięśniowe, zaburzenia chodu i równowagi,
 • zaburzenia poznawcze – stopniowe zmniejszanie zdolności umysłowych, m.in. powolność w przetwarzaniu myśli, trudność ze znalezieniem słów, postępujące otępienie,
 • zaburzenia emocjonalne – lęk, apatia, obniżony nastrój, drażliwość, niekontrolowane wybuchy złości, zachowania obsesyjno-kompulsywne, bezsenność, wycofanie społeczne, objawy psychotyczne.

Przebieg choroby Huntingtona jest powolny, a objawy nasilają się stopniowo. Dochodzi do zaburzeń mowy i połykania, a także nietrzymania moczu oraz stolca – w pewnym momencie chory staje się całkowicie uzależniony od pomocy osób trzecich. W badaniach obrazowych widoczne jest poszerzenie układu komorowego mózgowia (komory boczne mają kształt skrzydeł motyla).

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda rezonans magnetyczny głowy i jak się do niego przygotować

Powiązane produkty

Szansa na zatrzymanie choroby

Gen podawany bezpośrednio do mózgu pacjentów cierpiących na chorobę Huntingtona jest w stanie zablokować gen wadliwy, co oznacza zahamowanie produkcji huntingtyny. Dr hab. n. med. Mirosław Ząbek podkreśla, że w najgorszym przypadku można spodziewać się spowolnienia postępu choroby, istnieją jednak duże szanse, że na skutek operacji zostanie zatrzymany jej rozwój, a nawet, że objawy się cofną.

Kolejne tego typu operacje mają odbywać się regularnie. W Szpitalu Bródnowskim wykonywane są również inne pionierskie zabiegi neurochirurgiczne, np. u pacjentów z chorobą Parkinsona (wszczepienie neurostymulatora DBS) czy z zanikiem wieloukładowym (zastosowanie eksperymentalnej terapii genowej).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dziwne skupiska zapalenia płuc wśród dzieci w Chinach. Apel WHO do władz

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) złożyła oficjalny wniosek do chińskich władz, w którym zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego wśród dzieci. Pojawiają się głosy dotyczące epidemii, którą próbują ukryć chińskie władze.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu

  Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij