grafika ludzkiego mózgu
Arkadiusz Dąbek

Ogromna nadzieja dla osób cierpiących na chorobę Huntingtona

Pląsawica Huntingtona to choroba atakująca przede wszystkim ośrodkowy układ nerwowy. Dotychczas stosowano leczenie objawowe, które miało na celu złagodzenie zaburzeń ruchowych, depresyjnych lub psychosomatycznych. W 2008 roku Agencja Żywności i Leków zgodziła się na rejestrację tetrabenazyny w chorobie Huntingtona (łagodzi zaburzenia towarzyszące chorobie). Lekarze z Polski podjęli jednak wyzwania i przeprowadzili pierwszą w Europie operację, która ingeruję w wadliwy gen odpowiadający za rozwój choroby.

Pod kierownictwem dr hab. n. med. Mirosława Ząbka w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim zostały przeprowadzone pierwsze w Europie operacje dające nadzieję chorym na chorobę Huntingtona. Wadliwy gen kodujący białko, którego mutacja jest przyczyną schorzenia, został zastąpiony genem prawidłowym, który z pomocą wektorów wirusowych podano chorym. Operacje odbywały się w silnym polu magnetycznym.

Podmiana uszkodzonego genu na zdrowy

W Klinice Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego CMKP w Szpitalu Bródnowskim, pod kierownictwem neurochirurga dr hab. n. med. Mirosława Ząbka, zostały przeprowadzone pionierskie operacje pacjentów z chorobą Huntingtona. W ich trakcie chorym podano nieuszkodzony gen – jego zadaniem było zablokowanie genu wadliwego – IT15 (HTT) i zatrzymanie produkcji białka (huntingtyny), którego mutacja prowadzi do rozwoju choroby. Takie „podmiany” genów u osób z pląsawicą Huntingtona to pierwsze tego typu operacje w Europie.

Dowiedz się więcej, czym jest, jakie są przyczyny i objawy pląsawicy Huntingtona

Gen został sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych, podczas transportu musiał być przechowywany w temperaturze -90°C. Tuż przed podaniem został połączony z adenowirusem, który pełnił rolę „transportera” (z jego pomocą gen mógł trafić bezpośrednio do mózgu pacjenta – neurochirurdzy wykonali w nim mikrootwory). Operacje odbywały się w silnym polu magnetycznym, pacjenci przez kilkanaście godzin znajdowali się w tubie rezonansu magnetycznego, a żaden sprzęt znajdujący się w sali operacyjnej nie mógł być wykonany z metalu.

Choroba Huntingtona – ciężka, genetyczna choroba neurodegeneracyjna

Choroba Huntingtona, dawniej nazywana pląsawicą Huntingtona, to śmiertelna, genetycznie uwarunkowana (dziedziczona w sposób autosomalny dominujący) choroba układu nerwowego. W Polsce dotyka 1 osobę na 15 000. Gen IT15 odpowiedzialny wywoływanie schorzenia znajduje się na chromosomie 4, koduje on wytarzanie szkodliwego białka (huntingtyny), prowadzącego do powstawania zmian w mózgu w obrębie jądra ogoniastego, skorupy oraz kory mózgu.

Objawy choroby Huntingtona to:

  • zaburzenia ruchowe – mimowolne, gwałtowne ruchy kończyn górnych i dolnych, tułowia oraz twarzy (są to tzw. ruchy pląsawicze), drżenia rąk i nóg, obniżone napięcie mięśniowe, zaburzenia chodu i równowagi,
  • zaburzenia poznawcze – stopniowe zmniejszanie zdolności umysłowych, m.in. powolność w przetwarzaniu myśli, trudność ze znalezieniem słów, postępujące otępienie,
  • zaburzenia emocjonalne – lęk, apatia, obniżony nastrój, drażliwość, niekontrolowane wybuchy złości, zachowania obsesyjno-kompulsywne, bezsenność, wycofanie społeczne, objawy psychotyczne.

Przebieg choroby Huntingtona jest powolny, a objawy nasilają się stopniowo. Dochodzi do zaburzeń mowy i połykania, a także nietrzymania moczu oraz stolca – w pewnym momencie chory staje się całkowicie uzależniony od pomocy osób trzecich. W badaniach obrazowych widoczne jest poszerzenie układu komorowego mózgowia (komory boczne mają kształt skrzydeł motyla).

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda rezonans magnetyczny głowy i jak się do niego przygotować

Polecane dla Ciebie

Szansa na zatrzymanie choroby

Gen podawany bezpośrednio do mózgu pacjentów cierpiących na chorobę Huntingtona jest w stanie zablokować gen wadliwy, co oznacza zahamowanie produkcji huntingtyny. Dr hab. n. med. Mirosław Ząbek podkreśla, że w najgorszym przypadku można spodziewać się spowolnienia postępu choroby, istnieją jednak duże szanse, że na skutek operacji zostanie zatrzymany jej rozwój, a nawet, że objawy się cofną.

Kolejne tego typu operacje mają odbywać się regularnie. W Szpitalu Bródnowskim wykonywane są również inne pionierskie zabiegi neurochirurgiczne, np. u pacjentów z chorobą Parkinsona (wszczepienie neurostymulatora DBS) czy z zanikiem wieloukładowym (zastosowanie eksperymentalnej terapii genowej).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij