×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rozszerzanie diety maluszka po 4 miesiącu życia

Dieta niemowlęcia to bardzo ważny temat. Każdy rodzic bowiem chce dla swojego maluszka jak najlepiej. Chce, aby od tych pierwszych dni miał zapewnione wszystko, co najlepsze, co sprawi, że będzie rósł zdrowy i będzie prawidłowo się rozwijał.
Wiadomo, że dla dziecka najlepszym pożywieniem jest pokarm matki. Tak naprawdę mleko matki może stanowić jedyny posiłek malucha przez pierwsze sześć miesięcy jego życia. Może zdarzyć się jednak, że karmiąca mama nie będzie miała wystarczającej ilości pokarmu, aby całkowicie zabezpieczyć swoim mlekiem zapotrzebowanie na jedzenie maluszka. Może też zdarzyć się, że będzie on "dużym łasuchem" - nawet duża ilość mleka matki może mu nie wystarczyć i będzie domagał się większej ilości posiłków. Dlatego też, w takiej sytuacji, po 4 miesiącu życia, można zacząć wprowadzać do diety inne niż mleko posiłki.

W jaki sposób powinno się wprowadzać nowe posiłki do diety maluszka?

Przede wszystkim należy robić to stopniowo i powoli. Nie można od razu, w przeciągu tego samego lub kilku dni, od razu wprowadzić dużej ilości nowych produktów, czyli np. w jednym czasie wprowadzić kaszki, owoce, obiadki i deserki. Brzuszek naszego malucha może bowiem tego "nie wytrzymać" i zacząć protestować: dziecko może mieć silne kolki, biegunki lub zaparcia, może być bardzo drażliwy i niespokojny. Dlatego też najlepiej wprowadzać nowe pokarmy do jego diety co kilka dni i robić jedno- dwudniowe odstępy pomiędzy poszczególnymi produktami. Rozszerzanie diety powinno rozpocząć się od wprowadzenia posiłków jednoskładnikowych, bardzo delikatnych i o zupełnie gładkiej konsytencji. Najlepiej podać trzy- cztery łyżeczki nowego produktu i obserwować zachowanie dziecka: czy nie będzie niespokojne, czy nie będzie miało kolki lub też problemów z oddaniem stolca, czy na skórze nie pojawi się wysypka. Jeśli wszystko będzie w porządku, będzie to znak, że ten produkt jest dla niego bezpieczny i za jeden- dwa dni będzie można wprowadzić do diety kolejny produkt. 

Przy wprowadzaniu nowych posiłków do diety, na początku najlepiej jest podawać dziecku kaszki, obiadki i deserki stworzone specjalnie dla nich. W tych gotowych produktach na pewno znajdują się bezpieczne składniki, które pochodzą z pewnego źródła, są ekologiczne, jak również przeszły wszystkie atesty, które umożliwiły wprowadzenie ich do sprzedaży z przeznaczeniem dla niemowląt. Ponadto, posiłki wyprodukowane specjalnie z myślą o niemowlętach nie są dosalane ani dosładzane, dzięki czemu mają skład i smak optymalny dla najmłodszych.

Jakie gotowe produkty dla niemowląt po 4 miesiącu życia można kupić w sklepach?

  • Przede wszystkim są to różnego rodzaju kaszki. Jako pierwszą najlepiej jest podać dziecku bardzo delikatną kaszkę ryżową lub kukurydzianą, które są zawsze wzbogacone dodatkiem owoców (np. bananów czy jabłek) dostosowanych do wieku dziecka. Kaszkę można podawać dziecku łyżeczką lub też jej mniejszą ilość dosypać do butelki z mlekiem, aby je trochę zagęścić i nadać mu inny smak. Dostępne na rynku kaszki są kaszkami bezmlecznymi (ten rodzaj kaszek mama może podawać, mieszając je ze swoim mlekiem) oraz kaszkami mlecznymi, które zawierają już w swym składzie mleko modyfikowane dostosowane do wieku dziecka. Dla nieco już starszych niemowląt (tych po 6 miesiącu życia) można też, poza kaszkami ryżowymi i kukurydzianymi, kupić bardzo zdrowe kaszki zbożowe. Część z nich ma tak dobrany skład, że znakomicie nadaje się jako posiłek na dobranoc - jest sycąca i zapewnia dzięki temu spokojny sen. 
  • Poza tym wśród posiłków dla dzieci po 4 miesiącu życia można znaleźć dania obiadowe. Pierwsze obiadki są jednoskładnikowe, bardzo delikatne. Jako pierwszą najlepiej podać dziecku marchewkę, następnie może być to ziemniak, dynia, brokuł czy cukinia. Jeśli będzie dobrze reagował na jednoskładnikowe słoiczki, wtedy będzie można zacząć podawać mu obiadki składające się z kilku składników. Dla maluchów po piątym miesiącu życia i jeszcze starszych obiadki zawierają też zmiksowane mięso (kurczak, indyk, królik) oraz ryby (łosoś). 
  • Poza tym maluszkowi po 4 miesiącu życia można zacząć też podawać owoce, najlepiej zacząć od banana, następnie podać jabłuszko czy brzoskwinie. 
  • Warto też wzbogacić jadłospis o mleczne deserki, zawierające dodatkowo owoce, dostosowane do wieku dziecka. 
  • Maluszek po 4 miesiącu życia, kiedy jego dieta poza mlekiem matki składa się też z innych produktów, powinien dostawać właściwe dla jego wieku napoje. Można podawać herbatki, które nie są dosładzane, mogą to też być niewielkie ilości soczków. 
Należy pamiętać, że właściwe żywienie niemowlaka jest bardzo ważne. To dzięki prawidłowej diecie maluch będzie rósł zdrowy i będzie rozwijał się we właściwy sposób. 

Podziel się: