×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy woda z solą to skuteczny sposób na ból gardła?

W sezonie jesienno - zimowym każdy z nas niejednokrotnie uskarża się z powodu bólu gardła. Nie ma nic gorszego niż dyskomfort w gardle, który utrudnia przełykanie śliny, jedzenie czy nawet mówienie. Kiedy zaczyna nas boleć gardło, staramy się zatem zrobić wszystko, aby zmniejszyć uporczywe dolegliwości. Wiele osób w tej sytuacji sięga po stare "babcine" metody. Jedną z takich metod jest płukanie gardła wodą z solą. Czy takie postępowanie ma sens?

Otóż nie do końca. Woda z solą w małym stężeniu nie będzie działać bakteriobójczo, nie będzie też znieczulać gardła  i jej używanie po prostu nie będzie miało sensu. Zastosowanie natomiast roztworu z dużym stężeniem soli spowoduje, że dojdzie do podrażnienia już i tak podrażnionej śluzówki jamy ustnej i tym samym dolegliwości bólowe będą się nasilać.

Ponadto, w przypadku dzieci, płukanie gardła wodą z solą może wywoływać odruch wymiotny, jak również może dojść do niebezpiecznego zachłyśnięcia się. Dlatego lepiej "babcine metody" odłożyć na bok i w przypadku bólu gardła stosować tabletki do ssania lub spray działające znieczulająco i przeciwbólowo. 


Podziel się: