Wykryłeś przeciwciała HCV i co dalej?
Iwona Bereszyńska

Wykryłeś przeciwciała HCV i co dalej?

Dodatni wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV we krwi może - ale nie musi - oznaczać, że jesteś chory na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Tak dla przypomnienia, wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to choroba zakaźna wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV - Hepatitis C Virus) powodujący stan zapalny wątroby i uszkodzenie tego narządu. Corocznie HCV zakaża się 3 do 4 milionów osób na świecie. U 80% zakażonych choroba przechodzi w postać przewlekłą.

Do wykrycia wirusa HCV wystarczy na ogół jedno badanie krwi – test na obecność przeciwciał anty-HCV, który można wykonać w większości laboratoriów analitycznych.

A teraz przejdźmy już do tematu niniejszego opracowania. Dodatni wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV we krwi może oznaczać, że jesteś chory na wirusowe zapalenie wątroby typu C lub, że zetknąłeś się z wirusem, jednak Twój organizm samodzielnie go zwalczył. Aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie, niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowego badania HCV RNA (badanie wykonywane metodą polimerazowej reakcji łańcuchowej - PCR). Pozytywny wynik tego badania potwierdza zakażenie HCV. Badanie możesz wykonać prywatnie lub w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Co zrobić by wykonać badanie HCV RNA w ramach ubezpieczania zdrowotnego (NFZ)?

Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do poradni specjalistycznej, np. hepatologicznej w twoim regionie w celu przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki.

Jeśli wynik badania HCV RNA będzie dodatni lekarz prowadzący z Poradni Hepatologicznej może zlecić dodatkowe badania, niezbędne do kwalifikacji do leczenia. Należą do nich badania wirusologiczne określające ilość wirusa HCV w surowicy krwi oraz genotyp HCV, badania biochemiczne na aktywność enzymów wątrobowych oraz badania histopatologiczne oceniające stopień zaawansowania choroby.

Pamiętaj wirusowe zapalenie wątroby typu C może być skutecznie leczone.

Decyzję o podjęciu leczenia zawsze podejmuje lekarz prowadzący. Jeśli pacjent jest ubezpieczony leczenie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij