Wykryłeś przeciwciała HCV i co dalej?
Iwona Bereszyńska

Wykryłeś przeciwciała HCV i co dalej?

Dodatni wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV we krwi może - ale nie musi - oznaczać, że jesteś chory na wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Tak dla przypomnienia, wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to choroba zakaźna wywołana przez wirus zapalenia wątroby typu C (HCV - Hepatitis C Virus) powodujący stan zapalny wątroby i uszkodzenie tego narządu. Corocznie HCV zakaża się 3 do 4 milionów osób na świecie. U 80% zakażonych choroba przechodzi w postać przewlekłą.

Do wykrycia wirusa HCV wystarczy na ogół jedno badanie krwi – test na obecność przeciwciał anty-HCV, który można wykonać w większości laboratoriów analitycznych.

A teraz przejdźmy już do tematu niniejszego opracowania. Dodatni wynik testu na obecność przeciwciał anty-HCV we krwi może oznaczać, że jesteś chory na wirusowe zapalenie wątroby typu C lub, że zetknąłeś się z wirusem, jednak Twój organizm samodzielnie go zwalczył. Aby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie, niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowego badania HCV RNA (badanie wykonywane metodą polimerazowej reakcji łańcuchowej - PCR). Pozytywny wynik tego badania potwierdza zakażenie HCV. Badanie możesz wykonać prywatnie lub w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Co zrobić by wykonać badanie HCV RNA w ramach ubezpieczania zdrowotnego (NFZ)?

Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do poradni specjalistycznej, np. hepatologicznej w twoim regionie w celu przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki.

Jeśli wynik badania HCV RNA będzie dodatni lekarz prowadzący z Poradni Hepatologicznej może zlecić dodatkowe badania, niezbędne do kwalifikacji do leczenia. Należą do nich badania wirusologiczne określające ilość wirusa HCV w surowicy krwi oraz genotyp HCV, badania biochemiczne na aktywność enzymów wątrobowych oraz badania histopatologiczne oceniające stopień zaawansowania choroby.

Pamiętaj wirusowe zapalenie wątroby typu C może być skutecznie leczone.

Decyzję o podjęciu leczenia zawsze podejmuje lekarz prowadzący. Jeśli pacjent jest ubezpieczony leczenie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • ABC wirusowego zapalenia wątroby

  Wirusowe zapalenie wątroby (w skrócie WZW) to choroba zakaźna wywołana przez wirusy zapalenia wątroby. Obecnie dobrze znamy pięć wirusów zapalenia wątroby: HAV, HBV, HCV, HDV, HEV.

 • Objawy zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu A, B i C

  Większość z nas z góry zakłada, że skoro nic nas nie boli to oznacza, że jesteśmy zdrowi. Tymczasem w naszym organizmie może czaić się niebezpieczny intruz, który powoli i skrycie wyniszcza nas od środka. Po czym go poznać?

 • Jak zdemaskować wroga?

  Blisko 90% Polaków nie wykonywało nigdy badań diagnostycznych w kierunku rozpoznania wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Dlaczego?

 • Jesteś w ciąży albo planujesz dziecko?

  Zbadaj się w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu c.

 • Nowe antybiotyki – powstaną poprzez edycję genów

  Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli nową drogę do produkcji złożonych antybiotyków wykorzystujących edycję genów do manipulacji kluczowymi enzymami bakteryjnymi, a tym samym ścieżek prowadzących do powstawania leków. Odkrycie może utorować drogę nowej generacji antybiotyków, które będą skuteczne w walce z lekoopornymi patogenami.

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy" oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego fizjologicznie pokrywającego tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki" szyjki macicy stosuje się najczęściej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij