Dyskomfort w czasie stosunku - portal DOZ.pl
Dyskomfort w czasie stosunku
Anna Posmykiewicz

Dyskomfort w czasie stosunku

Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Jest zaburzeniem, które należy leczyć, bowiem bardzo często związana jest z poważnymi chorobami.

Co może być przyczyną bolesności w czasie zbliżenia?

Często niedostateczne bodźce seksualne i brak odpowiedniego nawilżenia pochwy przyczyniają się do powstania bólu. Ponadto zaburzenia emocjonalne i brak chęci na współżycie, mogą potęgować poczucie bólu. Jednak dyspareunia może mieć także inne podłoże i mogą ją wywoływać:

 • stany zapalne (infekcje grzybicze, bakteryjne, rzęsistkowica) pochwy i sromu
 • stany zapalne jajników, zapalenie szyjki macicy
 • zmiany pomenopauzalne będące następstwem zmian hormonalnych w organizmie kobiety
 • nieprawidłowości w budowie pochwy: wrodzone wady, np. zwężenia pochwy, przegroda pochwy lub zmiany nabyte: pęknięcie krocza w czasie porodu, nieprawidłowe zszycie krocza
 • tyłozgięcie macicy
 • endometrioza
 • nowotwory szyjki macicy i pochwy
 • blizny pooperacyjne

Leczenie dyspareunii

Dyspareunia zawsze wymaga konsultacji z ginekologiem i diagnostyki. W przypadku bólu związanego z emocjami zwykle zachodzi konieczność terapii psychologicznej. Często pomaga też wizyta pary u seksuologa, w czasie której lekarz uczy partnerów, jak powinni traktować swoje ciała, aby kobieta czuła się komfortowo. W innych sytuacjach, w zależności od przyczyny, zachodzi konieczność antybiotykotrapii, leczenia hormonalnego lub chirurgicznego.

U kobiet dodatkowo rzadką, ale jednak czasami pojawiającą się jednostką chorobową, utrudniającą lub wręcz uniemożliwiającą współżycie, jest pochwica. Jest to zaburzenie polegające na bardzo silnym skurczu mięśni zamykających ujście do pochwy. Skurcze te są odruchowe i niezależne od woli. Wejście do pochwy ma natomiast prawidłową szerokość. Zaburzenie to dotyka przede wszystkim młodych kobiet, które odczuwają lęk przed współżyciem, zajściem w ciążę, partnerem, nie czują się bezpiecznie, są nieśmiałe i mają małe doświadczenia seksualne. W leczeniu stosuje się psychoterapię oraz metody treningowe.

Polecane dla Ciebie

Dyspareunia u mężczyzn

Dyspareunia może także dotykać mężczyzn. Zazwyczaj jest wtedy objawem, który towarzyszy stanom zapalnym (grzybica, rzęsistkowica), chorobom neurologicznym i naczyniowym. Czasami również może mieć związek z zaburzeniami czynnościowymi, np. brakiem chęci na współżycie w określonej sytuacji. Ból przy stosunku u mężczyzn może mieć także związek z przeczulicą dotyku żołędzi członka, często jest to następstwo nawyku masturbacyjnego – długotrwałe samopobudzanie może doprowadzić do reakcji na bardzo łagodne bodźce dotykowe, a bodźce w czasie stosunku mogą być po prostu odczuwana jako zbyt silne i tym samym bolesne.

Leczenie męskiej dyspareunii zwykle polega na stosowaniu maści znieczulających, antybiotyków oraz treningach seksualnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij