Dyskomfort w czasie stosunku
Anna Posmykiewicz

Dyskomfort w czasie stosunku

Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Jest zaburzeniem, które należy leczyć, bowiem bardzo często związana jest z poważnymi chorobami.

Co może być przyczyną bolesności w czasie zbliżenia?

Często niedostateczne bodźce seksualne i brak odpowiedniego nawilżenia pochwy przyczyniają się do powstania bólu. Ponadto zaburzenia emocjonalne i brak chęci na współżycie, mogą potęgować poczucie bólu. Jednak dyspareunia może mieć także inne podłoże i mogą ją wywoływać:

  • stany zapalne (infekcje grzybicze, bakteryjne, rzęsistkowica) pochwy i sromu
  • stany zapalne jajników, zapalenie szyjki macicy
  • zmiany pomenopauzalne będące następstwem zmian hormonalnych w organizmie kobiety
  • nieprawidłowości w budowie pochwy: wrodzone wady, np. zwężenia pochwy, przegroda pochwy lub zmiany nabyte: pęknięcie krocza w czasie porodu, nieprawidłowe zszycie krocza
  • tyłozgięcie macicy
  • endometrioza
  • nowotwory szyjki macicy i pochwy
  • blizny pooperacyjne

Leczenie dyspareunii

Dyspareunia zawsze wymaga konsultacji z ginekologiem i diagnostyki. W przypadku bólu związanego z emocjami zwykle zachodzi konieczność terapii psychologicznej. Często pomaga też wizyta pary u seksuologa, w czasie której lekarz uczy partnerów, jak powinni traktować swoje ciała, aby kobieta czuła się komfortowo. W innych sytuacjach, w zależności od przyczyny, zachodzi konieczność antybiotykotrapii, leczenia hormonalnego lub chirurgicznego.

U kobiet dodatkowo rzadką, ale jednak czasami pojawiającą się jednostką chorobową, utrudniającą lub wręcz uniemożliwiającą współżycie, jest pochwica. Jest to zaburzenie polegające na bardzo silnym skurczu mięśni zamykających ujście do pochwy. Skurcze te są odruchowe i niezależne od woli. Wejście do pochwy ma natomiast prawidłową szerokość. Zaburzenie to dotyka przede wszystkim młodych kobiet, które odczuwają lęk przed współżyciem, zajściem w ciążę, partnerem, nie czują się bezpiecznie, są nieśmiałe i mają małe doświadczenia seksualne. W leczeniu stosuje się psychoterapię oraz metody treningowe.

Dyspareunia u mężczyzn

Dyspareunia może także dotykać mężczyzn. Zazwyczaj jest wtedy objawem, który towarzyszy stanom zapalnym (grzybica, rzęsistkowica), chorobom neurologicznym i naczyniowym. Czasami również może mieć związek z zaburzeniami czynnościowymi, np. brakiem chęci na współżycie w określonej sytuacji. Ból przy stosunku u mężczyzn może mieć także związek z przeczulicą dotyku żołędzi członka, często jest to następstwo nawyku masturbacyjnego – długotrwałe samopobudzanie może doprowadzić do reakcji na bardzo łagodne bodźce dotykowe, a bodźce w czasie stosunku mogą być po prostu odczuwana jako zbyt silne i tym samym bolesne.

Leczenie męskiej dyspareunii zwykle polega na stosowaniu maści znieczulających, antybiotyków oraz treningach seksualnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij