Dyskomfort w czasie stosunku
Anna Posmykiewicz

Dyskomfort w czasie stosunku

Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Jest zaburzeniem, które należy leczyć, bowiem bardzo często związana jest z poważnymi chorobami.

Co może być przyczyną bolesności w czasie zbliżenia?

Często niedostateczne bodźce seksualne i brak odpowiedniego nawilżenia pochwy przyczyniają się do powstania bólu. Ponadto zaburzenia emocjonalne i brak chęci na współżycie, mogą potęgować poczucie bólu. Jednak dyspareunia może mieć także inne podłoże i mogą ją wywoływać:

 • stany zapalne (infekcje grzybicze, bakteryjne, rzęsistkowica) pochwy i sromu
 • stany zapalne jajników, zapalenie szyjki macicy
 • zmiany pomenopauzalne będące następstwem zmian hormonalnych w organizmie kobiety
 • nieprawidłowości w budowie pochwy: wrodzone wady, np. zwężenia pochwy, przegroda pochwy lub zmiany nabyte: pęknięcie krocza w czasie porodu, nieprawidłowe zszycie krocza
 • tyłozgięcie macicy
 • endometrioza
 • nowotwory szyjki macicy i pochwy
 • blizny pooperacyjne

Leczenie dyspareunii

Dyspareunia zawsze wymaga konsultacji z ginekologiem i diagnostyki. W przypadku bólu związanego z emocjami zwykle zachodzi konieczność terapii psychologicznej. Często pomaga też wizyta pary u seksuologa, w czasie której lekarz uczy partnerów, jak powinni traktować swoje ciała, aby kobieta czuła się komfortowo. W innych sytuacjach, w zależności od przyczyny, zachodzi konieczność antybiotykotrapii, leczenia hormonalnego lub chirurgicznego.

U kobiet dodatkowo rzadką, ale jednak czasami pojawiającą się jednostką chorobową, utrudniającą lub wręcz uniemożliwiającą współżycie, jest pochwica. Jest to zaburzenie polegające na bardzo silnym skurczu mięśni zamykających ujście do pochwy. Skurcze te są odruchowe i niezależne od woli. Wejście do pochwy ma natomiast prawidłową szerokość. Zaburzenie to dotyka przede wszystkim młodych kobiet, które odczuwają lęk przed współżyciem, zajściem w ciążę, partnerem, nie czują się bezpiecznie, są nieśmiałe i mają małe doświadczenia seksualne. W leczeniu stosuje się psychoterapię oraz metody treningowe.

Dyspareunia u mężczyzn

Dyspareunia może także dotykać mężczyzn. Zazwyczaj jest wtedy objawem, który towarzyszy stanom zapalnym (grzybica, rzęsistkowica), chorobom neurologicznym i naczyniowym. Czasami również może mieć związek z zaburzeniami czynnościowymi, np. brakiem chęci na współżycie w określonej sytuacji. Ból przy stosunku u mężczyzn może mieć także związek z przeczulicą dotyku żołędzi członka, często jest to następstwo nawyku masturbacyjnego – długotrwałe samopobudzanie może doprowadzić do reakcji na bardzo łagodne bodźce dotykowe, a bodźce w czasie stosunku mogą być po prostu odczuwana jako zbyt silne i tym samym bolesne.

Leczenie męskiej dyspareunii zwykle polega na stosowaniu maści znieczulających, antybiotyków oraz treningach seksualnych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jajeczko kobiety selekcjonuje plemniki, które mogą je zapłodnić

  Proces starań o dziecko bywa długi i żmudny, a wielu kobietom nie udaje się zajść w ciążę bez dodatkowej pomocy w ramach zabiegów inseminacji i in vitro. Nawet u par całkowicie zdrowych i świadomych faz cyklu, szanse na zapłodnienie nie są pewne – naukowcy z Uniwersytetów w Sztokholmie i Manchesterze odkryli kolejną przyczynę, która może stać za tą prawidłowością. Z ich badań wynika, że to, czy plemnik połączy się z komórką jajową nie zależy tylko od jakości spermy, ale też od biologicznych „preferencji” kobiecego jajeczka. 

 • Przedwczesny wytrysk – leczenie. Przyczyny oraz skutki przedwczesnego wytrysku

  Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęstszych zaburzeń seksualnych. Polega na niemożności kontroli ejakulacji, skutkiem czego jest wytrysk po minimalnej stymulacji seksualnej. Przedwczesny wytrysk uniemożliwia osiągnięcie satysfakcji seksualnej przez partnerkę, a u mężczyzn generuje stres i lęk przed kolejnymi zbliżeniami. Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być neurobiologiczne, somatyczne bądź psychogenne. Leczenie obejmuje naukę technik opóźniających ejakulację, a w przypadku braku rezultatów leczenie farmakologiczne. Na przedwczesny wytrysk można również zastosować preparat z lidokainą działający miejscowo.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu?

 • Naukowcy odkryli męski gen pożądania

  Libido jest kontrolowane z poziomu genów – takiego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Northwestern w USA. Ta wiedza może pomóc w opracowywaniu terapii zaburzeń libido, prowadzących do zaniku lub nadmiernych przejawów zainteresowania aktywnością seksualną. 

 • Plastry mikroigłowe – czy staną się przyszłością antykoncepcji?

  W badaniu opublikowanym w „Science Advances” czytamy, że naukowcy z Georgia Institute of Technology i University of Michigan opracowali bardzo prosty, ale skuteczny w użyciu środek antykoncepcyjny, który wygląda bardzo podobnie do plastra i w dodatku jest biodegradowalny. Jak działają antykoncepcyjne plastry mikroigłowe?

 • Neurony RFRP – odnaleziono element łączący stres i niepłodność

  Naukowcy z Centrum Neuroendokrynologii Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii dostarczyli dowodów na neuronalne powiązanie między stresem a niepłodnością. Testy laboratoryjne wykazały, że neurony RFRP są aktywne w sytuacjach stresowych i tłumią działanie hormonów rozrodczych.

 • Z Programu Zdrowia Publicznego na lata 2021-2025 znika kompleksowa ochrona zdrowia prokreacyjnego

  Resort zdrowia wycofuje się z projektu dotyczącego prokreacji i podjął decyzje o zakończeniu jego finansowania. Według MZ inicjatywa, która miała zastąpić in vitro okazała się mało popularna i nie przyniosła satysfakcjonujących efektów

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij