Żele intymne na bazie wody, olejów i silikonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?
Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Główną funkcją lubrykantów jest nawilżenie okolic intymnych. Z tego względu przeważnie są one stosowane w przypadku nadmiernej suchości pochwy, zwłaszcza w celu ułatwienia penetracji podczas stosunku seksualnego. Żele intymne dzięki swoim właściwościom zmniejszają tarcie oraz nieprzyjemne doznania. Mogą być stosowane podczas seksu waginalnego, analnego oraz oralnego, a także wraz z akcesoriami erotycznymi. Po żele intymne warto również sięgnąć w przypadku niedostatecznego nawilżenia okolic intymnych w okresie menopauzy, w przypadku atrofii pochwy (czyli zaniku nabłonka śluzówki), a także po leczeniu onkologicznym
Co to jest lubrykant?
Lubrykantami nazywane są najczęściej substancje (przeważnie żele) nawilżające pochwę lub odbyt, stosowane, aby ułatwić odbycie stosunku seksualnego. Preparaty te są pomocne przede wszystkim wówczas, gdy miejsca intymne są nadmiernie suche. Poza działaniem nawilżającym tego typu produkty mogą wykazywać również aktywność przeciwzapalną oraz stymulującą, np. rozgrzewającą lub chłodzącą. Lubrykanty można także stosować, aplikując je bezpośrednio na akcesoria erotyczne (jak wibrator), aby zwiększyć poślizg i wspomóc ich aplikację. Zazwyczaj składy tych preparatów są oparte na wodzie, substancjach hydrofilowych i silikonie. Nie zawierają natomiast elementów olejowych, które mogłyby zmniejszyć trwałość prezerwatywy.
Kto powinien używać żeli intymnych?
Z pomocy lubrykantów warto skorzystać w przypadku nadmiernej suchości pochwy oraz innych miejsc intymnych. Polecane są przeważnie kobietom mającym problem z naturalnym nawilżeniem tych stref, które zazwyczaj spotykane jest u pacjentek narażonych na przewlekły stres, będących w okresie laktacji, przyjmujących antykoncepcję hormonalną lub stosujących inne terapie hormonalne. Żele intymne mogą być także stosowane w celu zwiększenia intensywności doznań w trakcie stosunku. Istnieją specjalne preparaty do używania podczas zabaw intymnych, w tym także do masażu ciała oraz okolic intymnych. Lubrykanty smakowe mają na celu dodanie wrażeń sensorycznych do seksu oralnego. Żele o działaniu rozgrzewającym lub wywołującym delikatny efekt mrowienia powodują wzrost wrażliwości miejsc intymnych, a tym samym wpływają na intensywność orgazmu oraz doznań w trakcie zbliżenia. Lubrykanty mogą być także wykorzystywane w trakcie masturbacji, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.
Na co zwrócić uwagę, wybierając żel intymny?
Poszukując odpowiedniego lubrykantu, można natrafić na wiele preparatów z różnorodnym przeznaczeniem. Ze względu na skład żele intymne można podzielić na trzy grupy. Pierwsza grupa to lubrykanty zawierające wodę (lubrykant wodny, na bazie wody) oraz substancje w niej rozpuszczalne. Jest ona najpowszechniejsza i uniwersalna. Mogą być używane na każdym etapie zabaw towarzyszących „grze wstępnej", jak również w trakcie stosunku. Drugą grupę stanowią produkty olejowe, które pozwalają uzyskać najlepszy poślizg i ograniczenie tarcia, jednak nie mogą być stosowane wraz z prezerwatywą, ponieważ mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Ostatni rodzaj lubrykantów oparty jest na silikonach. Wykazują dobry efekt nawilżający i nie mają przeciwwskazań do łączenia ich z którąkolwiek formą antykoncepcji.
Czym jest lubrykant leczniczy?
Lubrykanty znajdują zastosowane nie tylko podczas stosunków seksualnych, ale również w ograniczaniu skutków ubocznych niektórych problemów zdrowotnych. Ich stosowanie rekomendowane jest w okresie menopauzy oraz po jej zakończeniu. W trakcie klimakterium zmienia się nawilżenie pochwy, często pojawia się nadmierna suchość oraz swędzenie. W przypadku ograniczonej wilgotności okolic intymnych warto wybrać żele intymne z dodatkiem kwasu hialuronowego, glikolu propylenowego oraz gliceryny. Dodatek kwasu mlekowego umożliwia zachowanie prawidłowego pH. Jeśli problemem jest uporczywy świąd, a podane substancje są niewystarczające, wówczas pomocne są lubrykanty lecznicze z dodatkiem: olejku z drzewa herbacianego, ekstraktów i wyciągów z aloesu lub Cardiospermum halicacabum (winorośl balonowa). Są to związki o działaniu odkażającym i regenerującym podczas infekcji i podrażnień intymnych, dzięki czemu przynoszą ulgę podczas nadmiernego swędzenia pochwy i jej okolic. Żele intymne wskazane są również w nadmiernej suchości pochwy po leczeniu onkologicznym. W aptekach dostępne są preparaty zapewniające odpowiednie nawilżenie oraz właściwą odbudowę błony śluzowej stref intymnych kobiet poddanych terapii przeciwnowotworowej.
Czy istnieją przeciwwskazania do używania lubrykantów?
Przeciwwskazaniem do stosowania lubrykantów jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik występujący w składzie preparatu. Dodatkowo substancje zawarte w żelach intymnych mogą zmniejszać ruchliwość plemników, dlatego pary starające się o poczęcie dziecka, powinny ograniczyć ich stosowanie. Niektórzy producenci lubrykantów zalecają unikanie korzystania z tego typu produktów w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Należy również pamiętać, aby nie używać preparatów olejowych przy jednoczesnym korzystaniu z prezerwatyw, ponieważ może to ograniczyć ich trwałość i skuteczność antykoncepcyjną.