Żele intymne na bazie wody, olejów i silikonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?
Alicja Świątek

Żele intymne na bazie wody, olejów i silikonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Główną funkcją lubrykantów jest nawilżenie okolic intymnych. Z tego względu przeważnie są one stosowane w przypadku nadmiernej suchości pochwy, zwłaszcza w celu ułatwienia penetracji podczas stosunku seksualnego. Żele intymne dzięki swoim właściwościom zmniejszają tarcie oraz nieprzyjemne doznania. Mogą być stosowane podczas seksu waginalnego, analnego oraz oralnego, a także wraz z akcesoriami erotycznymi. Po żele intymne warto również sięgnąć w przypadku niedostatecznego nawilżenia okolic intymnych w okresie menopauzy, w przypadku atrofii pochwy (czyli zaniku nabłonka śluzówki), a także po leczeniu onkologicznym

Co to jest lubrykant?

Lubrykantami nazywane są najczęściej  substancje (przeważnie żele) nawilżające pochwę lub odbyt, stosowane, aby ułatwić odbycie stosunku seksualnego. Preparaty te są pomocne przede wszystkim wówczas, gdy miejsca intymne są nadmiernie suche. Poza działaniem nawilżającym tego typu produkty mogą wykazywać również aktywność przeciwzapalną oraz stymulującą, np. rozgrzewającą lub chłodzącą. Lubrykanty można także stosować, aplikując je bezpośrednio na akcesoria erotyczne (jak wibrator), aby zwiększyć poślizg i wspomóc ich aplikację. Zazwyczaj składy tych preparatów są oparte na wodzie, substancjach hydrofilowych i silikonie. Nie zawierają natomiast elementów olejowych, które mogłyby zmniejszyć trwałość prezerwatywy.

Kto powinien używać żeli intymnych?

Z pomocy lubrykantów warto skorzystać w przypadku nadmiernej suchości pochwy oraz innych miejsc intymnych. Polecane są przeważnie kobietom mającym problem z naturalnym nawilżeniem tych stref, które zazwyczaj spotykane jest u pacjentek narażonych na przewlekły stres, będących w okresie laktacji, przyjmujących antykoncepcję hormonalną lub stosujących inne terapie hormonalne. Żele intymne mogą być także stosowane w celu zwiększenia intensywności doznań w trakcie stosunku. Istnieją specjalne preparaty do używania podczas zabaw intymnych, w tym także do masażu ciała oraz okolic intymnych. Lubrykanty smakowe mają na celu dodanie wrażeń sensorycznych do seksu oralnego. Żele o działaniu rozgrzewającym lub wywołującym delikatny efekt mrowienia powodują wzrost wrażliwości miejsc intymnych, a tym samym wpływają na intensywność orgazmu oraz doznań w trakcie zbliżenia. Lubrykanty mogą być także wykorzystywane w trakcie masturbacji, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.  

Powiązane produkty

Na co zwrócić uwagę, wybierając żel intymny?

Poszukując odpowiedniego lubrykantu, można natrafić na wiele preparatów z różnorodnym przeznaczeniem.  Ze względu na skład żele intymne można podzielić na trzy grupy. Pierwsza grupa to lubrykanty zawierające wodę (lubrykant wodny, na bazie wody) oraz substancje w niej rozpuszczalne. Jest ona najpowszechniejsza i uniwersalna. Mogą być używane na każdym etapie zabaw towarzyszących „grze wstępnej", jak również w trakcie stosunku. Drugą grupę stanowią produkty olejowe, które pozwalają uzyskać najlepszy poślizg i ograniczenie tarcia, jednak nie mogą być stosowane wraz z prezerwatywą, ponieważ mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Ostatni rodzaj lubrykantów oparty jest na silikonach. Wykazują dobry efekt nawilżający i nie mają przeciwwskazań do łączenia ich z którąkolwiek formą antykoncepcji.

Kierując się bezpieczeństwem najlepsze wydają się być żele intymne oparte na wodzie, ponieważ to ona stanowi główne środowisko wydzieliny pochwy, zatem będzie to najmniejsza ingerencja w naturalną florę i środowisko okolic intymnych. Niemniej wybierając odpowiedni preparat, warto spróbować różnych produktów, ponieważ każdy ma inne preferencje i odczucia. W ten sposób można znaleźć właściwy lubrykant, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Czym jest lubrykant leczniczy?

Lubrykanty znajdują zastosowane nie tylko podczas stosunków seksualnych, ale również w ograniczaniu skutków ubocznych niektórych problemów zdrowotnych. Ich stosowanie rekomendowane jest w okresie menopauzy oraz po jej zakończeniu. W trakcie klimakterium zmienia się nawilżenie pochwy, często pojawia się nadmierna suchość oraz swędzenie. W przypadku ograniczonej wilgotności okolic intymnych warto wybrać żele intymne z dodatkiem kwasu hialuronowego, glikolu propylenowego oraz gliceryny. Dodatek kwasu mlekowego umożliwia zachowanie prawidłowego pH. Jeśli problemem jest uporczywy świąd, a podane substancje są niewystarczające, wówczas pomocne są lubrykanty lecznicze z dodatkiem: olejku z drzewa herbacianego, ekstraktów i wyciągów z aloesu lub Cardiospermum halicacabum (winorośl balonowa). Są to związki o działaniu odkażającym i regenerującym podczas infekcji i podrażnień intymnych, dzięki czemu przynoszą ulgę podczas nadmiernego swędzenia pochwy i jej okolic. Żele intymne wskazane są również w nadmiernej suchości pochwy po leczeniu onkologicznym. W aptekach dostępne są preparaty zapewniające odpowiednie nawilżenie oraz właściwą odbudowę błony śluzowej stref intymnych kobiet poddanych terapii przeciwnowotworowej.

Czy istnieją przeciwwskazania do używania lubrykantów?

Przeciwwskazaniem do stosowania lubrykantów jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik występujący w składzie preparatu. Dodatkowo substancje zawarte w żelach intymnych mogą zmniejszać ruchliwość plemników, dlatego pary starające się o poczęcie dziecka, powinny ograniczyć ich stosowanie. Niektórzy producenci lubrykantów zalecają unikanie korzystania z tego typu produktów w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Należy również pamiętać, aby nie używać preparatów olejowych przy jednoczesnym korzystaniu z prezerwatyw, ponieważ może to ograniczyć ich trwałość i skuteczność antykoncepcyjną. 

  1. V. Skrzypulec-Plinta, K. Zborowska, Atrofia pochwy i sromu, „nowaginekologia.alltus.pl” [online],  http://nowaginekologia.alltus.pl/wp-content/uploads/sites/42/2020/04/THERAMEX-ATROFIA-POCHWY-I-SROMU.pdf, [dostęp:] 26.06.2021 r.
  2. A. Skrzypulec-Frankel, V. Skrzypulec-Plinta, Laserowa rewitalizacja pochwy, „forumginekologii.pl” [online], https://www.forumginekologii.pl/artykul/laserowa-rewitalizacja-pochwy, [dostęp:] 26.06.2021 r.
  3. G. Jarząbek-Bielecka i in., Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia, „czytelniamedyczna.pl” [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/6287,problem-stanow-zapalnych-zenskich-narzadow-plciowych-ocena-wiedzy-dziewczat-na.html, [dostęp:] 26.06.2021 r.
  4. M. Bińkowska i in., Guidelines for menopausal hormone therapy: Recommendations of the Polish Menopause and Andropause Society–state of knowledge as of December 2013, „ncbi.nlm.nih.gov” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4520330/, [dostęp:] 26.06.2021 r.
  5. G. Jarząbek-Bielecka i in., Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia, „medrodzinna.pl” [online],  http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2018/06/mr_2018_01A_029-036.pdf, [dostęp:] 26.06.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl