Żele intymne na bazie wody, olejów i silikonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?
Alicja Świątek

Żele intymne na bazie wody, olejów i silikonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Główną funkcją lubrykantów jest nawilżenie okolic intymnych. Z tego względu przeważnie są one stosowane w przypadku nadmiernej suchości pochwy, zwłaszcza w celu ułatwienia penetracji podczas stosunku seksualnego. Żele intymne dzięki swoim właściwościom zmniejszają tarcie oraz nieprzyjemne doznania. Mogą być stosowane podczas seksu waginalnego, analnego oraz oralnego, a także wraz z akcesoriami erotycznymi. Po żele intymne warto również sięgnąć w przypadku niedostatecznego nawilżenia okolic intymnych w okresie menopauzy, w przypadku atrofii pochwy (czyli zaniku nabłonka śluzówki), a także po leczeniu onkologicznym

Co to jest lubrykant?

Lubrykantami nazywane są najczęściej  substancje (przeważnie żele) nawilżające pochwę lub odbyt, stosowane, aby ułatwić odbycie stosunku seksualnego. Preparaty te są pomocne przede wszystkim wówczas, gdy miejsca intymne są nadmiernie suche. Poza działaniem nawilżającym tego typu produkty mogą wykazywać również aktywność przeciwzapalną oraz stymulującą, np. rozgrzewającą lub chłodzącą. Lubrykanty można także stosować, aplikując je bezpośrednio na akcesoria erotyczne (jak wibrator), aby zwiększyć poślizg i wspomóc ich aplikację. Zazwyczaj składy tych preparatów są oparte na wodzie, substancjach hydrofilowych i silikonie. Nie zawierają natomiast elementów olejowych, które mogłyby zmniejszyć trwałość prezerwatywy.

Kto powinien używać żeli intymnych?

Z pomocy lubrykantów warto skorzystać w przypadku nadmiernej suchości pochwy oraz innych miejsc intymnych. Polecane są przeważnie kobietom mającym problem z naturalnym nawilżeniem tych stref, które zazwyczaj spotykane jest u pacjentek narażonych na przewlekły stres, będących w okresie laktacji, przyjmujących antykoncepcję hormonalną lub stosujących inne terapie hormonalne. Żele intymne mogą być także stosowane w celu zwiększenia intensywności doznań w trakcie stosunku. Istnieją specjalne preparaty do używania podczas zabaw intymnych, w tym także do masażu ciała oraz okolic intymnych. Lubrykanty smakowe mają na celu dodanie wrażeń sensorycznych do seksu oralnego. Żele o działaniu rozgrzewającym lub wywołującym delikatny efekt mrowienia powodują wzrost wrażliwości miejsc intymnych, a tym samym wpływają na intensywność orgazmu oraz doznań w trakcie zbliżenia. Lubrykanty mogą być także wykorzystywane w trakcie masturbacji, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.  

Polecane dla Ciebie

Na co zwrócić uwagę, wybierając żel intymny?

Poszukując odpowiedniego lubrykantu, można natrafić na wiele preparatów z różnorodnym przeznaczeniem.  Ze względu na skład żele intymne można podzielić na trzy grupy. Pierwsza grupa to lubrykanty zawierające wodę (lubrykant wodny, na bazie wody) oraz substancje w niej rozpuszczalne. Jest ona najpowszechniejsza i uniwersalna. Mogą być używane na każdym etapie zabaw towarzyszących „grze wstępnej", jak również w trakcie stosunku. Drugą grupę stanowią produkty olejowe, które pozwalają uzyskać najlepszy poślizg i ograniczenie tarcia, jednak nie mogą być stosowane wraz z prezerwatywą, ponieważ mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Ostatni rodzaj lubrykantów oparty jest na silikonach. Wykazują dobry efekt nawilżający i nie mają przeciwwskazań do łączenia ich z którąkolwiek formą antykoncepcji.

Kierując się bezpieczeństwem najlepsze wydają się być żele intymne oparte na wodzie, ponieważ to ona stanowi główne środowisko wydzieliny pochwy, zatem będzie to najmniejsza ingerencja w naturalną florę i środowisko okolic intymnych. Niemniej wybierając odpowiedni preparat, warto spróbować różnych produktów, ponieważ każdy ma inne preferencje i odczucia. W ten sposób można znaleźć właściwy lubrykant, który najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Czym jest lubrykant leczniczy?

Lubrykanty znajdują zastosowane nie tylko podczas stosunków seksualnych, ale również w ograniczaniu skutków ubocznych niektórych problemów zdrowotnych. Ich stosowanie rekomendowane jest w okresie menopauzy oraz po jej zakończeniu. W trakcie klimakterium zmienia się nawilżenie pochwy, często pojawia się nadmierna suchość oraz swędzenie. W przypadku ograniczonej wilgotności okolic intymnych warto wybrać żele intymne z dodatkiem kwasu hialuronowego, glikolu propylenowego oraz gliceryny. Dodatek kwasu mlekowego umożliwia zachowanie prawidłowego pH. Jeśli problemem jest uporczywy świąd, a podane substancje są niewystarczające, wówczas pomocne są lubrykanty lecznicze z dodatkiem: olejku z drzewa herbacianego, ekstraktów i wyciągów z aloesu lub Cardiospermum halicacabum (winorośl balonowa). Są to związki o działaniu odkażającym i regenerującym podczas infekcji i podrażnień intymnych, dzięki czemu przynoszą ulgę podczas nadmiernego swędzenia pochwy i jej okolic. Żele intymne wskazane są również w nadmiernej suchości pochwy po leczeniu onkologicznym. W aptekach dostępne są preparaty zapewniające odpowiednie nawilżenie oraz właściwą odbudowę błony śluzowej stref intymnych kobiet poddanych terapii przeciwnowotworowej.

Czy istnieją przeciwwskazania do używania lubrykantów?

Przeciwwskazaniem do stosowania lubrykantów jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik występujący w składzie preparatu. Dodatkowo substancje zawarte w żelach intymnych mogą zmniejszać ruchliwość plemników, dlatego pary starające się o poczęcie dziecka, powinny ograniczyć ich stosowanie. Niektórzy producenci lubrykantów zalecają unikanie korzystania z tego typu produktów w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Należy również pamiętać, aby nie używać preparatów olejowych przy jednoczesnym korzystaniu z prezerwatyw, ponieważ może to ograniczyć ich trwałość i skuteczność antykoncepcyjną. 

  1. V. Skrzypulec-Plinta, K. Zborowska, Atrofia pochwy i sromu, „nowaginekologia.alltus.pl” [online],  http://nowaginekologia.alltus.pl/wp-content/uploads/sites/42/2020/04/THERAMEX-ATROFIA-POCHWY-I-SROMU.pdf, [dostęp:] 26.06.2021 r.
  2. A. Skrzypulec-Frankel, V. Skrzypulec-Plinta, Laserowa rewitalizacja pochwy, „forumginekologii.pl” [online], https://www.forumginekologii.pl/artykul/laserowa-rewitalizacja-pochwy, [dostęp:] 26.06.2021 r.
  3. G. Jarząbek-Bielecka i in., Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia, „czytelniamedyczna.pl” [online], http://www.czytelniamedyczna.pl/6287,problem-stanow-zapalnych-zenskich-narzadow-plciowych-ocena-wiedzy-dziewczat-na.html, [dostęp:] 26.06.2021 r.
  4. M. Bińkowska i in., Guidelines for menopausal hormone therapy: Recommendations of the Polish Menopause and Andropause Society–state of knowledge as of December 2013, „ncbi.nlm.nih.gov” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4520330/, [dostęp:] 26.06.2021 r.
  5. G. Jarząbek-Bielecka i in., Problem stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych – ocena wiedzy dziewcząt na temat profilaktyki i leczenia, „medrodzinna.pl” [online],  http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2018/06/mr_2018_01A_029-036.pdf, [dostęp:] 26.06.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… jak radzić sobie z rozstaniem, odrzuceniem i złamanym sercem?

    Istnieje wiele różnych powodów, które prowadzą do zerwania, a niektóre z tych powodów są ciężkie, dlatego samo zerwanie może być dla was trudne. Ale zdarza się, że rozstanie jest konieczne i/lub nieuniknione. Może właśnie teraz czujesz lub czuł_ś kiedyś, że zakończenie wasze relacji równa się końcowi świata. Warto jednak pamiętać, że to nie koniec świata.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… jak wytwarza się pokarm w piersiach?

    Mitów dotyczących laktacji jest bardzo dużo. Skąd bierze się mleko w piersiach i czy jest możliwe, żeby w ogóle się nie pojawiło? Czy może zdarzyć się tak, że mleko w piersiach zwarzy się w upalny dzień? Skąd organizm wie, że powinien zacząć produkcję mleka i jak to się dzieje, że pokarm wypływa z piersi? Na takie i podobne pytania, odpowiedzi warto szukać ze sprawdzonych źródeł i potwierdzać je badaniami naukowymi.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… kiedy iść do seksuologa_żki?

    Kwestie związane z seksualnością należą do tych, które w naszej kulturze są najbardziej obwarowane tabu. Rozmawianie o seksie nie należy do najłatwiejszych i nie jest naturalne dla większości osób, niestety (poza wyjątkami) nie uczymy się też tego w szkole. Z tego powodu jest to całkowicie zrozumiałe, że pytania o seksualność przychodzą z trudem, pojawia się wstyd, obawa o bycie wyśmianym czy niezrozumianym. Dlatego takie istotne jest, by ciągle przypominać, że… nie ma głupich pytań.

  • KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

    W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

  • KTO MA WIEDZIEĆ… dlaczego miesiączka boli

    „Taka Pani uroda”. Twoje badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a Tobie zdarzyło się usłyszeć takie zdanie, gdy pytałaś lekarza_rkę skąd się biorą Twoje dolegliwości? Bardzo często taką właśnie odpowiedź słyszą kobiety zgłaszające bóle podczas miesiączek lub współżycia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij