Otarcia i podrażnienia po stosunku
Natalia Bień

Otarcia i podrażnienia po stosunku

Dyskomfort w czasie stosunku jest zaburzeniem, którego nie powinno się bagatelizować, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból i niechęć do zbliżeń. Dyspareunia, czyli bolesność w czasie współżycia, częściej dotyka kobiet. Poza nią jednak w relacjach intymnych często dochodzi do mniejszych, aczkolwiek równie dokuczliwych problemów, takich jak otarcia czy podrażnienia.

Otarcia po stosunku to dosyć powszechny problem w szczególności u kobiet, który nadal pozostaje dla niektórych tematem tabu. To naturalne, że w trakcie stosunku może dochodzić do powstawania mikrourazów pochwy, które stanowią wrota zakażeń dla bytujących w okolicy mikroorgaznizmów. Po wniknięciu patogenów do organizmu rozwija się miejscowy stan zapalny, który objawia się jako zaczerwienienie, ból, pieczenie czy swędzenie. Co stosować na otarcia pochwy po stosunku i czym smarować rany w miejscach intymnych?

Dlaczego piecze mnie pochwa podczas stosunku?

Ból i pieczenie okolic intymnych to jedne z najczęściej spotykanych objawów, z którymi kobiety zgłaszają się do ginekologów. Po pierwsze, gdy pieczenie obecne jest na co dzień, a jedynie nasila się w trakcie stosunku i sprawia jeszcze większy dyskomfort, najczęściej może być związane z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub pierwotniakową pochwy. W tym przypadku objawom bólowym towarzyszy zazwyczaj obecność wydzieliny z pochwy. Do trzech najczęstszych zapaleń pochwy zaliczamy:

 • kandydozę – obecność białawych, serowatych upławów, którym towarzyszy świąd i pieczenie,
 • rzęsistkowicę – obecność żółtozielonych pienistych upławów, świądu oraz objawów bólowych przy oddawaniu moczu,
 • bakteryjną waginozę – obecność obfitych, jednorodnych, białych lub szarych upławów o rybim zapachu (w znacznej mierze przebiega bezobjawowo).

W tym przypadku należy również wspomnieć o chorobach przenoszonych drogą płciową, takich jak:

 • kiła – najczęściej obecność objawu pierwotnego w postaci stwardnienia ulegającego owrzodzeniu w okolicy narządów płciowych i znikającego po 2–4 tygodniach bez pozostawienia śladu,
 • rzeżączka – najczęstsza postać u kobiet – zapalenie kanału szyjki macicy objawiające się wydzieliną z kanału szyjki macicy o charakterze ropnym bądź śluzowo-ropnym, zmianą charakteru upławów, obecnością krwawienia lub plamienia międzymiesiączkowego bądź kontaktowego, które również mogą być przyczyną dyskomfortu i bólu w trakcie stosunku.

Zwiększone ryzyko wystąpienia chorób przenoszonych drogą płciową pojawia się u osób mających wielu partnerów seksualnych, u osób homoseksualnych czy niestosujących mechanicznych środków antykoncepcyjnych, czyli prezerwatyw. Stosowanie prezerwatyw w trakcie stosunku znacznie zmniejsza ryzyko transmisji chorób przenoszonych drogą płciową i stanowi podstawę profilaktyki tych chorób. Warto również wspomnieć o tym, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów mogących świadczyć o obecności STD lub w celu diagnostyki potencjalnego zakażenia należy niezwłocznie udać się do poradni wenerologicznej, gdzie praktycznie od ręki bez skierowania można skorzystać z konsultacji z lekarzem wenerologiem.

U kobiet w trakcie i po menopauzie fizjologicznie może wystąpić tzw. suchość pochwy. Wywołana jest ona zmianami zachodzącymi w pochwie w trakcie menopauzy – dochodzi do ścieńczenia ścian pochwy, co znacznie zwiększa ryzyko powstania urazów w trakcie stosunku. Zmniejszona jest również produkcja śluzu, co dodatkowo potęguje ten problem. Jest to kolejna z przyczyn mogących prowadzić do powstania otarć czy podrażnienia w trakcie stosunku. Suchość pochwy może również wystąpić w innych przypadkach i być konsekwencją np. leczenia chemioterapią m.in. nowotworów kobiecych, przyjmowania niektórych leków lub ciąży.

Dowiedz się, czym jest dyspareunia występująca w trakcie stosunku i jak sobie z nią radzić  sprawdź na DOZ.pl

Fizjologicznie w trakcie stosunku dochodzi do uszkodzeń mechanicznych ścian pochwy, które mogą wywoływać ból w trakcie i po stosunku. Jest to o tyle niebezpieczne, że mikrourazy powstające w trakcie stosunku mogą stanowić wrota zakażeń, wywołując miejscowe stany zapalne. Dlatego ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja okolic intymnych.

Jak możemy zapobiegać wystąpieniu bólu pochwy i podrażnień po stosunku?

Podstawą jest prawidłowa higiena miejsc intymnych. Dokładne umycie okolic intymnych przed i po stosunku może częściowo zapobiegać transmisji mikroorganizmów, a co za tym idzie rozwojowi stanu zapalnego. W przypadku suchości pochwy rozwiązaniem może być stosowanie lubrykantu w trakcie stosunku, a w cięższych przypadkach globulek dopochwowych z kwasem mlekowym czy hormonami, takimi jak estrogeny.

Polecane dla Ciebie

Co stosować na pieczenie miejsc intymnych? Co na swędzenie miejsc intymnych – domowe sposoby

Na otarcia pochwy domowe sposoby również bywają skuteczne. Jak już wcześniej zostało wspomniane – podstawą jest prawidłowa codzienna pielęgnacja okolic intymnych preparatami o odpowiednim pH przeznaczonymi do mycia tych okolic. Utrzymanie odpowiedniego kwaśnego pH tych okolic jest naturalnym mechanizmem obronnym chroniącym nas przed rozwojem nieodpowiedniej flory bakteryjnej. W większości na skórze naszego ciała panuje zasadowe pH, dlatego istotne jest używanie specjalnych preparatów, a nie zwykłych żeli do kąpieli.

Istotne jest również unikanie zapachowych kosmetyków, papieru toaletowego czy podpasek (należy je wymieniać co 3–4 godziny w pierwszych dniach miesiączki). Jeżeli chodzi o wkładki higieniczne, to kobiety nie powinny ich w ogóle stosować, gdyż stanowią one idealne miejsce do rozwoju niechcianych bakterii i mogą jedynie prowadzić do powstawania stanów zapalnych okolic intymnych. Bielizna powinna być przewiewna, bawełniana i oddychająca. Istotną rolę pełnią też detergenty, w których pierze się bieliznę, gdyż ich nieodpowiednie dobranie może powodować podrażnienia tych okolic w wyniku reakcji alergicznych.

W przypadku wystąpienia dodatkowych wcześniej opisanych objawów mogących świadczyć o rozwijającej się chorobie należy pilnie skonsultować się z lekarzem ginekologiem, a w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową z lekarzem wenerologiem. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na szybki powrót do zdrowia oraz zmniejszenie ryzyka przeniesienia zakażenia na partnerów seksualnych.

W zapaleniu pochwy najczęściej stosowane są maści na podrażnienia miejsc intymnych z leczniczymi substancjami aktywnymi działającymi przeciwbakteryjnie/przeciwpierwotniakowo/przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie lub globulki dopochwowe z leczniczymi substancjami czynnymi.
 1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa 2005.
 2. Położnictwo i ginekologia, pod red. G. Bręborowicza, PZWL, wyd. III, Warszawa 2020.
   

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

  Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

 • Co to jest karezza? Na czym polega ten rodzaj seksu?

  Karezza to pojęcie ze sfery życia seksualnego, które jest dość mało znane, a tymczasem to bardzo interesująca technika, która potrafi urozmaicić doświadczenia seksualne nawet doświadczonej pary z wieloletnim stażem współżycia. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe założenia karezzy.

 • Seks oralny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować?

  Seks oralny, a inaczej mówiąc miłość francuska, to bardzo popularna forma współżycia seksualnego. Według danych statystycznych cenią ją przede wszystkim mężczyźni (ponad połowa respondentów) oraz co czwarta kobieta. Należy jednak pamiętać, że seks oralny to nie tylko przyjemność, ale także szereg zagrożeń. W związku z tym należy się do niego odpowiednio przygotować.

 • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

  Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

 • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

  Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

 • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

  Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

 • Punkt G – gdzie się znajduje?

  Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

 • Sapioseksualizm – na czym polega?

  Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij