Moda na trening z kijkami

W poprzednim wpisie wspomniałem o nordic walkingu jako ciekawej formie aktywności. Moda na uprawianie tego sportu rozwija się w naszym kraju błyskawicznie.

Pamiętam, że kilka miesięcy temu, moja mama, na pytanie, co chciałaby dostać pod choinkę, oznajmiła: kijki do nordic walking! Czyż to nie wystarczający powód, by potraktować sprawę poważnie? ;)

Początki nordic walking datują się na lata dwudzieste poprzedniego wieku. Był to trening pomocniczy i uzupełniający dla narciarzy biegowych, uprawiany wiosną i latem. Pierwsze próby miały miejsce w Finlandii, ojczyźnie biegów narciarskich. I to właśnie stamtąd przywędrował do nas ten sport.

Pierwszy raz usłyszałem o nordic walking od Roberta Korzeniowskiego. Opowiadał o panującej w Skandynawii modzie na chodzenie z kijkami.. Podczas takiego marszu pracują niemal wszystkie mięśnie ciała, spalamy też więcej kalorii niż przy zwykłym spacerze. Sama technika chodzenia nie należy do specjalnie trudnych i można ją opanować w ciągu kilku zajęć.

Testując nowe kije wspólnie z moją mamą nie czuliśmy zmęczenia i nie raz łapaliśmy się na zbyt szykim tempie, nie zauważając przyspieszenia marszu. Co ciekawe, kije umożliwiły nam wykonanie wielu ćwiczeń, zarówno przy rozgrzewce jak i w przerwie między kolejnymi odcinkami marszu, urozmaicając tym samym naszą j pieszą wędrówkę..

O jakich ćwiczeniach mowa? Tu liczba kombinacji jest bardzo duża. Możemy np. stojąc w delikatnym rozkroku naprzemiennie unosić kijek nad głowę i wykonywać spokojne skłony do ziemi. To samo powtarzamy robiąc skłony w prawą i lewą stronę. Trzymając kijki przed sobą wykonujemy spokojne skręty bioder raz w prawą. raz w lewą stronę. Mając kijki przed sobą robimy delikatne wypady z jedną nogą w przodzie.

Nie da się ukryć, że mamy doczynienia ze sportem dla osób w rożnym wieku, który może stanowić również pewną formę rehabilitacji. Może też stanowić jeden elementów przygotowania do sezonu narciarskiego.


Podziel się: