×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Moda na trening z kijkami

W poprzednim wpisie wspomniałem o nordic walkingu jako ciekawej formie aktywności. Moda na uprawianie tego sportu rozwija się w naszym kraju błyskawicznie.

Pamiętam, że kilka miesięcy temu moja mama na pytanie co chciałaby dostać pod choinkę, oznajmiła: kijki do nordic walking! Czyż to nie wystarczający powód, by potraktować sprawę poważnie?

Nordic walking – krótkie przybliżenie

Początki nordic walking datują się na lata dwudzieste poprzedniego wieku. Był to trening pomocniczy i uzupełniający dla narciarzy biegowych, uprawiany wiosną oraz latem. Pierwsze próby miały miejsce w Finlandii, ojczyźnie biegów narciarskich. I to właśnie stamtąd przywędrował do Polski.

Pierwszy raz usłyszałem o nordic walking od Roberta Korzeniowskiego. Opowiadał o panującej w Skandynawii modzie na chodzenie z kijkami. Podczas takiego marszu pracują niemal wszystkie mięśnie ciała, spalamy też więcej kalorii niż przy zwykłym spacerze. Sama technika chodzenia nie należy do specjalnie trudnych i można ją opanować w ciągu kilku zajęć.

Przykładowe ćwiczenia podczas nordic walkingu

Testując nowe kije, wspólnie z moją mamą nie czuliśmy zmęczenia i nie raz łapaliśmy się na zbyt szybkim tempie. Co ciekawe, kije umożliwiły nam wykonanie wielu ćwiczeń, zarówno przy rozgrzewce czy rozciąganiu, jak i w przerwie między kolejnymi odcinkami, urozmaicając tym samym naszą pieszą wędrówkę.
O jakich ćwiczeniach mowa? Tu liczba kombinacji jest bardzo duża. Możemy np. stojąc w delikatnym rozkroku, naprzemiennie unosić kijek nad głowę i wykonywać spokojne skłony do ziemi. To samo powtarzamy, robiąc skłony w prawą oraz lewą stronę. Trzymając kijki przed sobą, wykonujemy spokojne skręty bioder raz w prawą, raz w lewą stronę. Mając kijki przed sobą, robimy delikatne wypady z jedną nogą w przodzie. Nie da się ukryć, że mamy do czynienia ze sportem dla osób w rożnym wieku, który może stanowić również pewną formę rehabilitacji bądź jeden z elementów przygotowania do sezonu narciarskiego.


Podziel się: