Wizualizacja wirusa COVID-19
Ewelina Sochacka

Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  1. Nowy wariant – FLiRT – rozprzestrzenia się w USA
  2. Wariant FLiRT – objawy
  3. Czy szczepionki chronią przed wariantami FLiRT?

Nowy wariant – FLiRT – rozprzestrzenia się w USA

Chociaż stan pandemii został już dawno zniesiony i większość z nas zapomniała o COVID-19, to warto mieć świadomość, że koronawirus nadal jest obecny na świecie, w tym w Europie, i wywołuje liczne zakażenia. W ciągu minionych 12 miesięcy za przeważającą większość infekcji covidowych odpowiadała mutacja Eris (EG.5.1) wywodząca się ze szczepu XBB Omicron.

Obecnie najszybciej rozprzestrzenia się FLiRT (nazwa ta pochodzi od pierwszych liter mutacji poszczególnych białek), czyli nowa grupa wariantów SARS-CoV-2 obejmująca szczepy KP.2 oraz JN.1, które także należą do rodziny Omicron. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w Stanach Zjednoczonych FLiRT stanowi już ponad 25% wszystkich wykrywanych przypadków w USA, dociera również do krajów europejskich. Mimo tego, jak zaznaczają specjaliści, jest mało prawdopodobne, aby warianty FLiRT doprowadziły do wystąpienia fali zachorowań tego lata.

Wariant FLiRT – objawy

Dostępne dotychczas dane nie wykazały, żeby warianty FLiRT wiązały się z cięższym przebiegiem choroby, niż ma to miejsce w przypadku innych mutacji Omicron. Nie zaobserwowano także gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusowych. Eksperci podkreślają jednak, że w miarę gromadzenia i analizowania nowych informacji na temat KP.2 i JN.1 wnioski, zalecenia i wytyczne mogą ulec zmianie.

Według CDC najczęściej pojawiające się objawy FLiRT to:

Powiązane produkty

Czy szczepionki chronią przed wariantami FLiRT?

Choć część naukowców uważa, że dotychczasowe szczepienia nie chronią w stu procentach przed zachorowaniem, warto podkreślić, że na ten moment nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby brak skuteczności dostępnych szczepionek w zapobieganiu zakażeniom wariantami z grupy FLiRT.

Kto powinien zaszczepić się dawką przypominającą szczepionek dostępnych w tej chwili na rynku? Są to przede wszystkim osoby, które:

  • ukończyły 60. rok życia,
  • mają obniżoną odporność (np. są w trakcie leczenia onkologicznego, są pacjentami po przeszczepieniu narządów, są zakażeni wirusem HIV, stosują duże dawki kortykosteroidów),
  • cierpią na choroby przewlekłe,
  • są pracownikami ochrony zdrowia.

Skierowanie można znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, może je także wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Aby zapisać się na szczepienie, należy zalogować się w aplikacji mojeIKP, wejść na IKP bądź udać się do przychodni POZ lub apteki.

  1. R. Sakhuja, New COVID Variant FLiRT Circulating In US, Here's What Experts Are Saying, [online] https://www.onlymyhealth.com/what-you-need-to-know-about-new-covid-variant-flirt-circulating-in-us-1714894163 [dostęp:] 13.05.2024.
  2. COVID-19 – nowa szczepionka, kolejna dawka, [online] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/nowa-szczepionka-kolejna-dawka [dostęp:] 13.05.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij