Dzieci obwieszone tornistrami zmierzają do szkoły z mamą
Weronika Grzywna

Powrót do szkoły po wakacjach – jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie?

Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji jest bez wątpienia ogromnym wyzwaniem. Dziecko może mieć trudności z powrotem do szkolnej rutyny, dlatego jeszcze w trakcie wakacji warto pomyśleć o tym, jak pomóc młodemu człowiekowi w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po wakacjach?

Jak pomóc dziecku w powrocie do szkoły po wakacjach?

Większość dzieci w ciągu wakacji nie ma większych obowiązków związanych ze szkołą, dlatego powrót do szkolnej rutyny może nie być tak prosty, jakby się wydawało. Jednak warto pamiętać, że jest to zupełnie normalne.

Nawet dorosły po dłuższym urlopie ma trudności w powrocie do codziennych obowiązków. Co więc zrobić, by pomóc dziecku powrócić do szkoły po wakacjach?

Daj dziecku czas i je wesprzyj

Nie możemy oczekiwać, że po dwóch miesiącach wolnego dziecko już od pierwszego dnia wpadnie w szkolną rutynę. Zamiast je poganiać, stawiać mu duże oczekiwania i obarczać zbyt wieloma obowiązkami, warto dać mu czas i pozwolić wrócić do rutyny we własnym tempie. Dziecko z pewnością na nowo przyzwyczai się do obowiązków szkolnych, ale będzie potrzebować na to trochę czasu.

Już na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego warto przygotować dziecko i porozmawiać z nim na temat tego, że niedługo wraca do szkoły. Jeżeli młody człowiek ma jakieś wątpliwości, np. stresuje się nową klasą, boi się nowych obowiązków, warto z nim porozmawiać, okazać wsparcie i poszukać wspólnych rozwiązań.

Dobrym pomysłem może być np. umówienie się z koleżanką lub kolegą z tej samej klasy i zaplanowanie wspólnego pójścia do szkoły pierwszego dnia.

Ważne jest także, aby zadbać o powrót do rutyny w kontekście wstawania. Jeżeli dziecko w trakcie wakacji spało długo i chodziło późno spać, już kilka dni przed rozpoczęciem roku trzeba zadbać o stałe pory wstawania i chodzenia spać. Co więcej, przez kilkanaście pierwszych dni nie warto zapisywać dziecka na wiele zajęć pozaszkolnych. Na początku dajmy mu czas na to, by wpadło w szkolną rutynę i nie przemęczało się, a dopiero gdy się przyzwyczai, wtedy zaproponujmy inne aktywności pozaszkolne.

Zaplanuj przygotowanie do szkoły

Powrót do szkoły wiąże się oczywiście z koniecznością kupienia wyprawki szkolnej, a takie zakupy mogą być świetną zabawą dla każdego dziecka. Zamiast wszystko wybierać samodzielnie, dajmy dziecku możliwość podjęcia decyzji. Niech samodzielnie wybierze plecak, zeszyty, długopisy i inne przybory szkolne, których na co dzień będzie używać.

Dobrym pomysłem jest także wspólne przygotowanie harmonogramu obowiązków szkolnych. Nie chodzi oczywiście o to, by go całkowicie zapełnić, ale o to, by wyznaczyć takie godziny w ciągu dnia, kiedy dziecko będzie wiedziało, że wtedy powinno zająć się nauką lub odrabianiem lekcji. Nie narzucajmy dziecku, o której godzinie ma to być. Niech samo zadecyduje, spróbuje różnych godzin i wybierze tę, która odpowiada mu najbardziej.

Na początku dziecko może potrzebować naszej pomocy w wypracowaniu regularności, ale jeśli będzie chciało się uczyć samodzielnie, dajmy mu trochę przestrzeni. Zmuszając je do ciągłej pracy z nami, możemy je zniechęcić, a kiedy pozwolimy mu na samodzielność, młody człowiek będzie miał szansę na budowanie poczucia sprawczości i wiary we własne możliwości.

Przedstaw zalety powrotu do szkoły

Powrót do szkoły to oczywiście nie tylko czas obowiązków, ale także wielu aktywności, których brakowało w ciągu wakacji. O tym też warto porozmawiać z dzieckiem i przedstawić mu zalety, jakie wynikają z powrotu do szkoły, np. możliwość spotkania się z kolegami i zabawy na przerwach/po lekcjach.

Zamiast mówić wyłącznie o obowiązkach, warto przedstawić dziecku te zalety, które sprawiają, że lata szkolne są wspaniałym doświadczeniem. Możemy przytoczyć nasze historie z lat szkolnych, a nawet pokazać zdjęcia, co w szczególności dla młodszych dzieci będzie z pewnością interesujące. Każdy nowy rok to szansa na zdobycie nowej ciekawej wiedzy i nowych doświadczeń, rozwijanie pasji oraz możliwość nawiązywania nowych przyjaźni.

Znajdź czas na miłe aktywności

Oprócz harmonogramu obowiązków warto także stworzyć harmonogram przyjemności, czyli czasu, kiedy dziecko może odpocząć, zrelaksować się i zrobić coś, co sprawia mu przyjemność i nie jest związane z nauką. Niech rok szkolny nie będzie jedynie przykrym obowiązkiem, ale doświadczeniem obfitującym zarówno w naukę, jak i przyjemności. Dzięki temu młody człowiek zachowa równowagę między szkołą a innymi aktywnościami. A co najważniejsze, zregeneruje się po ciężkim tygodniu lub dniu nauki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

 • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

  Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

 • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

  Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

 • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

  Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

 • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

  Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij