Żołnierz ukraiński na wojnie na Ukrainie
Weronika Grzywna

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

Wojna na Ukrainie to temat wszechobecny, o którym mówi się na co dzień. Dzieci – tak samo jak i dorośli – mają prawo do tego, by wiedzieć, co dzieje się na świecie. Obowiązek poinformowania i porozmawiania z dzieckiem na temat wojny leży więc po stronie rodziców.

To normalne, że wielu rodziców nie wie, jak porozmawiać z dzieckiem o wojnie, dlatego przed rozpoczęciem rozmowy warto zapoznać się z kilkoma poniższymi wskazówkami.

Dopasuj komunikat do wieku dziecka

Pierwszą kwestią, o której należy pomyśleć przed rozpoczęciem rozmowy z dzieckiem na temat wojny, jest dostosowanie komunikatu, który chcemy przekazać, do wieku oraz dojrzałości dziecka. Musimy bowiem mówić do dziecka tak, aby wszystko, co zamierzamy mu powiedzieć, zostało przez nie w pełni zrozumiane.

Prawdopodobnie nawet małe dziecko, uczęszczające do przedszkola, usłyszało już od innych osób o wojnie. Rozmawiając jednak z 3-4-latkiem na ten temat, komunikat powinien być krótki i konkretny. Nie wdawajmy się w szczegóły, ponieważ maluch może ich nie zrozumieć, a tym samym będzie niepotrzebnie się martwić. Jeżeli dziecko nie dopytuje i samodzielnie nie rozwija tematu, nie zasypujmy go informacjami na siłę. Powiedzmy tylko to, co naszym zdaniem jest najistotniejsze.

Z kolei w przypadku starszych dzieci z pewnością rozmowa na temat wojny może trwać nieco dłużej. Wówczas należy przekazać starszym dzieciom tylko w 100 proc. sprawdzone informacje. Podczas rozmowy warto być także spokojnym i opanowanym. Jeżeli będziemy panikować, wtedy dziecko może zareagować podobnie.

Dowiedz się, co dziecko już wie

W przedszkolu, w szkole czy też w Internecie dziecko mogło już mieć styczność z wieloma informacjami na temat wojny. Dlatego w rozmowie warto zapytać dziecka wprost, co już wie na temat wojny i jak w związku z tym się czuje. Jest to również dobry moment na to, by sprawdzić, czy dziecko nie zetknęło się z nieprawdziwymi informacjami, które niepotrzebnie wprowadzają je w panikę. Jeżeli sami czegoś nie wiemy, wówczas również powinniśmy przyznać się do niewiedzy i powiedzieć dziecku, że większość z nas tak naprawdę nie ma rzetelnej wiedzy dotyczącej tego, co się aktualnie dzieje na wschodzie i co wydarzy się dalej.

Powiązane produkty

Przekazuj dziecku tylko sprawdzone informacje

Rozmawiając na temat wojny ze starszymi dziećmi, które mają dostęp do wielu kanałów informacyjnych, warto dodatkowo poruszyć temat tego, że nie wszystko, co znajduje się w Internecie, jest prawdą. W Internecie znajdziemy dużo nierzetelnych i fałszywych informacji, dlatego ważne jest nauczyć dziecko, by podchodziło do tych informacji z ostrożnością.

Jeżeli dziecko jest mniejsze, wówczas to po stronie rodziców pozostaje to, jak wiele rzeczy dziecko dowie się z różnych źródeł. Nie powinno się więc oglądać przy dziecku telewizji czy słuchać radia, gdzie poruszane są tematy wojny. Małych dzieci nie należy narażać na nadmiar treści związanych z wojną, których oglądanie może przyczynić się do pojawienia się stresu, niepokoju czy strachu.

Regularnie sprawdzaj, jak czuje się dziecko

Trwająca wojna naturalnie będzie wiązać się z tym, że każdego dnia stykamy się z coraz większą ilością informacji napływających z różnych źródeł. Warto więc regularnie kontrolować, jak czuje się nasze dziecko, pytając je systematycznie o jego nastrój czy obawy związane z wojną. Czasami dziecko może martwić się „w milczeniu”, dlatego nawet jeśli nie wykazuje ono żadnych oznak mogących wskazywać na to, że się martwi, ważne jest, by regularnie sprawdzać jego samopoczucie.

Normalizuj emocje

Podczas rozmowy z dzieckiem rodzic powinien również odwoływać się do emocji, które odczuwa większość z nas. To, że wojna budzi w dziecku lęk czy niepokój, jest zupełnie normalne. Warto powiedzieć dziecku, że nawet my sami odczuwamy lęk. Jednocześnie należy zapewnić dziecko, że jest ono bezpieczne i obecnie nic mu nie grozi. Rodzice powinni również budować poczucie zaufania i bezpieczeństwa w dziecku, mówiąc mu, że w każdej chwili może z nimi porozmawiać na ten i każdy inny temat.

Dawaj dobry przykład

Niestety czasami zapominamy o tym, że dzieci obserwują nasze zachowania i reakcje na różne sytuacje, a następnie naśladują je. Z tego właśnie powodu powinniśmy pokazywać dziecku, że jesteśmy spokojni i opanowani. Nawet jeśli faktycznie martwimy się, nie powinniśmy obarczać tym dziecka i niepotrzebnie je martwić.

Co więcej, konflikt zbrojny bardzo często może nieść za sobą uprzedzenia i dyskryminację. W związku z tym, rozmawiając z dzieckiem, wystrzegajmy się negatywnego piętnowania całego narodu i stygmatyzacji. Zamiast mówić, że „wszyscy Rosjanie są źli”, powiedzmy np., że „większość Rosjan jest zaślepionych i wspiera złą władzę”. Uczmy dziecko tolerancji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

  Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij