Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce
Ewa Gąsecka

Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

Każdy rodzic chciałby, aby nowy rok szkolny przebiegł pomyślnie – choćby z niewielkimi sukcesami, a przynajmniej bez większych kłopotów. Jednym z czynników mających wpływ na kondycję umysłową i fizyczną dziecka jest właściwe odżywianie. Takie, które zapewni odpowiedni poziom energii, pomoże w utrzymaniu koncentracji i uwagi oraz da siły na wieczorne odrabianie lekcji lub zajęcia dodatkowe.

Czy dziecko musi jeść śniadanie przed wyjściem do szkoły?

Śniadanie to podstawowy posiłek dnia. Ten, bez którego dziecko nie powinno wyjść z domu. Uczniowie bardzo często bronią się przed jego zjedzeniem, twierdząc, że o tej porze nie mają apetytu lub tłumacząc się brakiem czasu. Mimo iż uważam, że zdanie dziecka w kwestiach jedzenia jest ważne i należy je brać pod uwagę, tak do zjedzenia śniadania trzeba je nakłonić, spróbować przekonać. Może to być chociaż jogurt z musli, płatki z mlekiem lub jedna kanapka – byleby dziecko nie wyszło z domu na czczo. Jeżeli śniadanie nie jest problemem, dobrze żeby było dość obfite i pożywne, zawierało białko (wędlinę, jajka lub nabiał), węglowodany złożone (pieczywo, najlepiej razowe lub pełnoziarniste, niesłodzone płatki, musli) i warzywa czy owoce (np. suszone owoce jako dodatek do owsianki).

Co powinno zjeść dziecko na drugie śniadanie?

Jeżeli dziecko przebywa w szkole 4–5 godzin (młodsze klasy), powinno tam zjeść jeden posiłek i jedną przekąskę (owoc). Może to być kanapka z wędliną lub serem i warzywami albo obiad szkolny. W przypadku tego ostatniego radzę dowiedzieć się, czy dziecko zjada choćby jego większą część. Zdarza się, że dzieci – szczególnie niejadki – oddają obiad niemal w całości kolegom, a nieświadomi tego rodzice nadal opłacają posiłki. Dobrze też sprawdzić, czy w plecaku nie zalegają noszone tygodniami kanapki.

Dzieci ze starszych klas, spędzające 6–7 godzin w szkole, powinny w niej jeść dwa posiłki. Może to być kanapka i obiad, mogą być dwie kanapki, najlepiej z pełnoziarnistego chleba. Jako jeden posiłek dobrym pomysłem jest jogurt lub twarożek czy smoothie owocowe lub warzywne. Nie należy zapomnieć o napojach – najlepsza jest woda mineralna lub rozcieńczone soki bez dodatku cukru.

Powiązane produkty

Kiedy podać dziecku obiad?

Idealną sytuacją byłoby, żeby po powrocie do domu uczeń miał możliwość zjedzenia obiadu. Tak jak każdy posiłek obiad powinien zawierać białko (mięso, ryby, jajka lub warzywa strączkowe), warzywa, węglowodany skrobiowe jako dodatek (kasza, ryż, najlepiej naturalny, makaron, najlepiej pełnoziarnisty lub razowy, ziemniaki). Często starsze dzieci wracają do domu same, czekają na powrót rodziców z pracy i ciepły posiłek jest jedzony później. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas przygotowana wcześniej zupa, którą nastolatek może sobie bezpiecznie podgrzać.

Co podać na podwieczorek?

Przekąską pomiędzy obiadem i kolacją mogą być owoce lub jogurt, koktajl owocowy, mus czy garść orzechów lub zdrowy baton np. z orzechów i daktyli.

O której godzinie dziecko powinno zjeść kolację?

Kolacja może być podobna do śniadania, ale nieco mniej obfita. Nie powinna być jedzona później niż 3 godziny przed snem. Należy dopilnować, aby po niej nie było podjadania chipsów czy słodyczy, gdyż poza ich wątpliwymi wartościami zdrowotnymi może być to powodem braku apetytu rano.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Góry czy morze – gdzie jechać na wakacje?

    Jedni są fanami kąpieli w morzu i beztroskiego leniuchowania na plaży, inni nie wyobrażają sobie odmiennego sposobu spędzania wakacji niż w trakcie samotnego wędrowania po szczytach gór. Jeśli jesteś zdrowy, możesz dokonać wyboru zgodnego ze swoimi poglądami. A co, jeśli cierpisz na jakąś chorobę? Czy miejsce spędzania wypoczynku wakacyjnego może mieć wpływ na polepszenie lub pogorszenie naszego stanu zdrowia?

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Co zabrać ze sobą na wakacje?

    Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

  • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

    Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

  • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

    Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

  • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

    Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

  • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

    Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij