Czy konieczna będzie kolejna, przypominająca dawka szczepionki przeciwko COVID-19?
Justyna Piekara

Czy konieczna będzie kolejna, przypominająca dawka szczepionki przeciwko COVID-19?

Wkrótce możemy potrzebować dawek przypominających szczepionek przeciwko COVID-19 w celu przedłużenia ochrony przed pierwotnym wariantem SARS-CoV-2, ale także zmodyfikowanych preparatów do zwalczania specyficznych mutacji koronawirusa.

Możemy potrzebować przypominających dawek szczepionki przeciw COVID-19

Dane sugerują, że po zaszczepieniu preparatami opartymi na informacyjnym RNA, wyprodukowanymi przez Modernę oraz Pfizer/Biontech, ochrona trwa przynajmniej pół roku. Nawet jeśli okaże się, że trwa ona dłużej, to nowo powstałe, szybko rozprzestrzeniające się warianty koronawirusa, mogą zmuszać do konieczności regularnych szczepień przypominających.

Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla, powiedział, że w ciągu 6-12 miesięcy od pełnego zaszczepienia przeciwko COVID-19, prawdopodobnie wyniknie potrzeba podania przypominającej dawki szczepionki, donosi CNBC. Podobnie wypowiedział się, Stephen Hoge prezes firmy Moderna. Wszystko wskazuje na to, że od 9 do 12 miesięcy po całkowitym zaszczepieniu wymagane będzie przyjęcie kolejnej dawki preparatu.

Potrzeba więcej danych, aby dokładnie określić, jak długo będzie utrzymywać się ochrona poszczepienna w przypadku preparatów przeciw COVID-19. Niewykluczone, że trzeba będzie szczepić się co roku, tak, jak ma to miejsce w przypadku grypy sezonowej. Obecnie trwają testy i prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy organom regulacyjnym zostaną dostarczone najnowsze wyniki badań dotyczące działania dawek przypominających.

Czy będzie potrzebna modyfikacja dostępnych szczepionek przeciwko COVID-19?

Eksperci są zdania, że szczepienie jak największej liczby osób dostępnymi obecnie preparatami powinno być priorytetem. Podanie „wzmacniacza” w postaci kolejnej dawki może zwiększyć ilość przeciwciał i limfocytów T na tyle, aby pomóc w walce z oryginalnym szczepem SARS-CoV-2. Co w przypadku nowych, „wzbudzających niepokój” wariantów koronawirusa?

Obecnie zatwierdzone preparaty są wysoce ochronne, ale mogą nie działać wystarczająco skutecznie przeciwko nowym wariantom koronawirusa. Jeśli szczepionki będą musiały zostać zmodyfikowane, producenci twierdzą, że będzie to łatwe do wykonania i można to zrobić w mniej, niż trzy miesiące.

W lutym Pfizer i BioNTech poinformowały, że rozpoczęły testy z trzecią dawką swojej szczepionki przeciw COVID-19. Producenci zamierzają lepiej zrozumieć odpowiedź immunologiczną przeciwko nowym wariantom wirusa SARS-CoV-2. Prawdopodobnie dawka przypominająca szczepionki „Comirnaty” będzie gotowa do jesieni, czyli przed szczytem sezonu grypowego. Pfizer poinformował również, że bada możliwość nowej szczepionki, która byłaby skierowana przeciwko wysoce zakaźnemu wariantowi południowoafrykańskiemu (B.1.351).

Wyniki badania przedklinicznego wykazały, że zmodyfikowana wersja oryginalnej szczepionki Moderna, zaprojektowana do zwalczania wariantu, który pojawił się w Afryce Południowej, była w stanie zwiększyć poziom przeciwciał u osób, które otrzymały już dwie dawki. Moderna planuje stworzyć preparat typu „dwa w jednym”, który zapewni ochronę przed grypą sezonową i COVID-19. Miałby on zostać podany jako szczepienie uzupełniające.

Trwają przygotowania do kampanii szczepień trzecią dawką

Unia Europejska planuje zabezpieczenie dodatkowych dawek szczepionek przeciw COVID-19. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła w środę, że Bruksela rozpoczęła negocjacje z firmą Pfizer w celu zapewnienia kolejnych blisko 2 miliardów dawek w latach 2021-2023.

W zeszłym miesiącu Andy Slavitt, starszy doradca zespołu ds. COVID-19 prezydenta USA Joe Bidena, powiedział, że Biały Dom także przygotowuje się na potencjalną potrzebę wykonania szczepień przypominających przeciw COVID-19. Decyzję o podaniu trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 będzie należała do organów zdrowia publicznego, w tym Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Benjamin Netanjahu, premier Izraela, kraju, który jest obecnie światowym liderem procesu szczepień przeciwko COVID-19, poinformował o planie zakupu 36 milionów dodatkowych dawek szczepionek, na wypadek, gdyby zastrzyki przypominające okazały się potrzebne.

 1. B. Lovelace, Pfizer CEO says third Covid vaccine dose likely needed within 12 months, “cnbc. com” [online], https://www.cnbc.com/2021/04/15/pfizer-ceo-says-third-covid-vaccine-dose-likely-needed-within-12-months.html, [dostęp:] 04.05.2021.
 2. K. Miller, COVID-19 vaccine booster doses may soon be a reality. Here’s what experts know so far, “prevention.com” https://www.prevention.com/health/a35644466/COVID-19-vaccine-booster-shot/, [dostęp:] 04.05.2021.
 3. COVID vaccine: Third booster shot 'likely' to be needed within 12 months, Pfizer CEO say, “euronews.com” [online], https://www.euronews.com/2021/04/16/covid-vaccine-third-booster-shot-likely-to-be-needed-within-12-months-pfizer-ceo-says, [dostęp:] 04.05.2021.
 4. Moderna announces it has shipped variant-specific vaccine candidate, mRNA-1273.351, to NIH for cinical study, “investors.modernatx.com” [online], ,https://investors.modernatx.com/news-releases/news-release-details/moderna-announces-it-has-shipped-variant-specific-vaccine/, [dostęp:] 04.05.2021.
 5. Pfizer and Biontech confirm high efficacy and no serious safety concerns through up to six months following second dose in updated topline analysis of landmark COVID-19 vaccine study, “pfizer.com” [online], https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizer-and-biontech-confirm-high-efficacy-and-no-serious, [dostęp:] 04.05.2021.
 6. EU concluding deal for 1.8 billion more BioNTech-Pfizer vaccine doses, “dw.com” [online], https://www.dw.com/en/eu-concluding-deal-for-18-billion-more-biontech-pfizer-vaccine-doses/a-57312497, [dostęp:] 04.05.2021.
 7. Israel looking to buy 36 million booster shots of COVID-19 vaccine, “reuters.com” [online], https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-israel-vaccine-int-idUSKBN2AT2Z1, [dostęp:] 04.05.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

 • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

  W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij