×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kwas hialuronowy - właściwości i zastosowanie

Kwas hialuronowy jest substancją, która występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej, czyli tzw. hialuronianu sodu; należy on do związków mających identyczną budowę chemiczną zarówno u bakterii, jak i u ssaków. W największym stężeniu występuje w skórze właściwej, mazi stawowej oraz ciele szklistym oka. Z naukowego punktu widzenia kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, polisacharyd, występujący we wszystkich żywych organizmach.

Zdecydowanie największą jego zaletą jest jego wyjątkowa zdolność do wiązania wody w skórze właściwej - w młodej skórze znajduje się wystarczająca ilość kwasu hialuronowego, co gwarantuje jej jędrność, gładkość i elastyczność, a więc i piękny wygląd. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze zaczyna stopniowo maleć, co oznacza, że traci ona zdolność do wiązania wody i staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest zatem umiejętność wiązania wody, ma on więc działanie higroskopowe (należy pamiętać, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody). Co więcej, codziennie około 30% kwasu hialuronowego ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki. Jest on całkowicie bezpieczny w użyciu i wbrew swojej nazwie nie ma nic wspólnego z popularnymi kwasami znanymi z gabinetów kosmetycznych, np. migdałowym czy glikolowym.

Kwas hialuronowy może występować w przyrodzie jako usieciowiony, częściowo usieciowiony lub nieusieciowiony. W zależności od stopnia usieciowania, posiada on różną gęstość oraz stopień wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu charakteryzuje się różną trwałością w zabiegach medycznych, do których jest wykorzystywany. I tak np. kwas usieciowiony wykorzystuje się głównie do przywracania objętości twarzy, kwas częściowo usieciowiony stosuje się w celu delikatnego wypełniania bruzd, natomiast kwas nieusieciowany, ze względu na silne właściwości nawilżające, stosuje się w zabiegach pielęgnacyjnych przy skórze suchej, wiotkiej i zmęczonej.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy występuje w postaci biopolimeru. Aż połowa kwasu hialuronowego, który znajduje się w organizmie człowieka zlokalizowana jest w skórze właściwej oraz tzw. przestrzeni międzykomórkowej. Hialuronian sodu odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry - gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do niszczenia włókien kolagenowych, w efekcie czego skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki.

Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu drogeryjnych i aptecznych kosmetyków odmładzających, często też wykorzystuje się go w gabinetach medycyny estetycznej. W trakcie licznych zabiegów typu anti-aging stale wstrzykuje się wgłąb naskórka preparaty zawierające tę substancję. Co ciekawe, preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać bezbarwnego, przezroczystego i bardzo plastycznego żelu, choć na rynku występuje on również w postaci proszku.

Kwas hialuronowy w znacznej mierze pomaga przedłużyć idealny wygląd skóry. Może poprawić, a nawet przyspieszyć gojenie się ran, jak również zmniejszyć już istniejące blizny. Pełni funkcję naturalnego filtra, który osłania warstwę rogową naskórka przed wnikaniem w nią substancji z zewnątrz. Pełni też ważną rolę funkcjonalną, ze względu na swoją zdolność do wiązania wody, utrzymuje on właściwy stopień nawilżenia struktur stawowych. Jest jednym z głównych składników mazi stawowej zapewniającej odpowiednie smarowanie pracującym stawom.

Możliwe zastosowania kwasu hialuronowego:

Zdecydowanie to właśnie w kosmetyce kwas hialuronowy zdobył największą popularność. W zakresie pielęgnacji skóry poprawia jej funkcjonowanie i wygląd poprzez:
•nawilżanie skóry,
•poprawę elastyczności skóry,
•redukcję zmarszczek,
•naprawę i wzmacnianie skóry.

Znajduje on m.in. zastosowanie w specyfikach do pielęgnacji każdego typu cery, służy jako składnik kremów nawilżających (dodaje się go do fazy wodnej). Stosowany jest również jako element środków do pielęgnacji ciała (lotiony, mleczka, balsamy), może być także dodawany do kosmetyków do pielęgnacji włosów. Sprawdza się jako baza żeli pod prysznic.

Kwas hialuronowy jest ponadto jednym z głównych składników wykonywanych własnoręcznie kosmetyków pielęgnacyjnych, sięgają po niego dziewczyny, które świadomie wybierają naturalną pielęgnację i stawiają na naturalne składniki. Stanowi doskonały dodatek do ręcznie wytwarzanych kremów czy balsamów do ciała opartych na bazie drogocennych olejów lub wyciągów ziołowych. Co więcej, jest on łatwo dostępny w sklepach z półproduktami kosmetycznymi, zarówno tymi stacjonarnymi, jak i internetowymi. Korzyścią dodatkową jest tu z pewnością również satysfakcja, że nasz ulubiony kosmetyk został tak wzbogacony, aby zadziałać skuteczniej.

Kwas hialuronowy sprawdza się doskonale również jako środek stosowany miejscowo w leczeniu stawów, głównie zmian zwyrodnieniowych (wzmocnienie chrząstki i struktury stawów, poprawa amortyzacji), stosują go ginekolodzy, urolodzy, okuliści. Jest bezpieczny nawet dla bardzo wrażliwych organów, jego skuteczność została potwierdzona klinicznie.

Reasumując, kwas hialuronowy jest cudownym, uniwersalnym środkiem, który przy systematycznym stosowaniu zatrzymuje proces powstawania zmarszczek, a także nawilża włosy i wzmacnia paznokcie. Zatrzymuje proces starzenia się skóry i przywraca jej blask. Stanowi barierę przed czynnikami atmosferycznymi - skóra staje się bardziej odporna na słońce czy wiatr. Jest po prostu niezastąpiony w kosmetyczce każdej z nas.


Podziel się: