×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy można przechowywać soczewki w soli fizjologicznej?

Każdy noszący soczewki z pewnością zna tę sytuację z doświadczenia – przy zamiarze spędzenia nocy poza domem wieczorem okazuje się, że płyn do soczewek został na półce w łazience. Co robić w takiej sytuacji? Czy płyn do soczewek można zastąpić czystą wodą lub solą fizjologiczną?

Działanie płynów do soczewek skupia się głównie na tym, że mają one właściwości dezynfekujące, odbiałczające i odkażające. Płyny jednostopniowe służą zarówno do czyszczenia soczewek jak i ich przechowywania i są absolutnie niezastąpione. Żaden inny płyn, czysta woda ani sól fizjologiczna nie zastąpią płynu do soczewek, ponieważ nie odkażą ich ani nie zdezynfekują. Wszystkie mikrozabrudzenia pozostaną na soczewce dopóki nie zanurzy się jej w płynie specjalnie do tego przystosowanym.

Zaniechanie odkażenia soczewek, może spowodować groźne dla zdrowia oczu zakażenia. Jedynym wyjątkiem są soczewki jednodniowe, które wyrzuca się po dniu noszenia i nie trzeba ich płukać płynem przed założeniem, dlatego jeśli użytkownik soczewek ma skłonności do zapominania płynu, warto rozważyć zmianę soczewek na jednodniowe. Nie warto słuchać porad, które zapewniają, że jednorazowe czyszczenie soczewek wodą mineralną lub solą fizjologiczną nikomu nie zaszkodzi. Może bowiem narobić wielu szkód i spowodować konieczność zrezygnowania z noszenia soczewek kontaktowych na długi czas.

Przy ściąganiu soczewek należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk i dopilnowaniu, żeby nie pozostały na nich żadne pyłki z ręcznika. Przed ułożeniem soczewek w specjalnym pojemniku, należy zdezynfekować także jego wnętrze i pozostawić do wyschnięcia zanim napełni się go na nowo płynem do soczewek.

Noszenie soczewek jest bardzo przyjemne. Odpowiednio założone soczewki są zupełnie niewyczuwalne. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, aby nie skończyło się to żadną infekcją, która może na długi czas wykluczyć ich noszenie. Kilka minut dziennie poświęcone na dokładne oczyszczenie soczewek zwróci nam się w dobrym zdrowiu oczu.


Podziel się: