W chrypce może pomóc homeopatia
Ewa Wojciechowska

W chrypce może pomóc homeopatia

Wszyscy znamy powiedzenie, że „milczenie jest złotem”, ale na co dzień mowa stanowi podstawowy sposób porozumiewania się, a za jej pomocą wyrażamy emocje, nastroje i artystyczne przeżycia. Dla niektórych głos jest wręcz nieodzownym narzędziem pracy i taki objaw jak chrypka u nauczyciela czy śpiewaka może stać się wielkim problemem zdrowotnym.

Chrypka jest to częsty objaw chorób krtani. Powstaje w wyniku zmiany w jakościowej emisji głosu, a przyczyną tego rodzaju zmian jest utrata zdolności emisji dźwięków o wysokiej częstotliwości. Pojawia się ona wtedy, gdy w czasie mówienia struny głosowe nie mogą prawidłowo się stykać lub występują zaburzenia ich elastyczności z powodu różnych procesów chorobowych.

Jeśli chodzi o przyczyny chrypki to są one bardzo różnorodne. Może być wywołana stanami zapalnymi gardła, nagłośni, krtani czy tchawicy, refluksem żołądkowo-przełykowym, niedoczynnością tarczycy czy uszkodzeniem nerwów krtaniowych (najczęściej po operacji tarczycy) oraz nowotworem gardła lub krtani. Innymi przyczynami chrypki mogą być alergie oraz to, co często z tym związane - zażywanie leków sterydowych w postaci wziewnej. Ostatni czynnik etiologiczny chrypki to upośledzenie emocjonalne głosu czy ogólne zmęczenie.
Chrypkę  możemy podzielić na krótkotrwałą i przewlekłą.

Krótkotrwała chrypka

Towarzyszy infekcji górnych dróg oddechowych i nie wymaga szczególnej diagnostyki, a do jej pojawienia się usposabiają takie czynniki jak: nadużywanie strun głosowych, palenie tytoniu i picie alkoholu. U dorosłych jej leczenie wymaga przede wszystkim odpoczynku strun głosowych, czyli ograniczenia do minimum używania głosu w czasie choroby. Należy również unikać czynników podrażniających struny głosowe takich, jak: kurz, tytoń, alkohol. Warto stosować inhalacje nawilżające błonę śluzową dróg oddechowych.

W przypadku dzieci, zwłaszcza małych, ostre zapalenie krtani może niekiedy spowodować  upośledzenie drożności dróg oddechowych, o czym świadczą  takie objawy, jak właśnie chrypka a nawet całkowity bezgłos oraz uciążliwy kaszel. Kiedy u dziecka dochodzi do obrzęku części podgłośniowej krtani, wtedy podczas oddychania pojawia się tzw. „świst krtaniowy”. Natomiast, jeśli chrypka trwa ponad cztery tygodnie, mówimy już o chrypce przewlekłej. W tym przypadku musimy przede wszystkim wykluczyć chorobę nowotworową.

Chrypka przewlekła

Często związana jest z nadmiernym wysiłkiem głosowym. Choroby narządu głosu należą do najczęstszych chorób zawodowych w Polsce. Według Łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy stanowią one 30 procent wszystkich chorób zawodowych, a 90 procent chorób narządu głosu odnotowuje się wśród nauczycieli. Szacuje się, że u około 40% z nich nadużywanie narządu głosu prowadzi do niewydolności głośni, guzków śpiewaczych i chrypki. Wraz z kolejnymi latami pracy zaburzenia te, początkowo tylko czynnościowe, prowadzą do utrwalonych zmian organicznych w krtani, które znacznie trudniej leczyć.

Często w terapii zaburzeń na tle nadmiernego wysiłku głosowego dobre efekty daje nauka prawidłowej emisji głosu, a przede wszystkim zastosowanie leków homeopatycznych.

Stosowanie leków homeopatycznych w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego staje się także coraz powszechniejsze wraz z narastaniem zjawiska antybiotykooporności. Niewątpliwą zaletą leków homeopatycznych jest bez wątpienia ich skuteczność potwierdzona w badaniach klinicznych i obserwacjach lekarzy praktyków, bezpieczeństwo poprzez naturalny skład, brak działań niepożądanych i ryzyka interakcji z innymi lekami oraz stymulowanie lub modulowanie naturalnych reakcji organizmu (leczenie nieinwazyjne). Ważna rzeczą jest także komplementarność – leki homeopatyczne mogą być stosowane wraz z innymi lekami. Należy także podkreślić, że po tych lekach następuje także poprawa stanu ogólnego pacjenta oraz zmniejszenie możliwości nawrotów choroby. 

W dalszej części artykułu chciałabym przedstawić możliwości zastosowania leków homeopatycznych w kilku rodzajach chrypki - przeciążeniowej, emocjonalnej oraz towarzyszącej stanom zapalnym górnych dróg oddechowych z podkreśleniem, że skuteczność tych środków objawia się w szybkim ustępowaniu objawów zapalenia krtani i chrypki, z poprawą brzmienia głosu oraz stopniowym ustępowaniem meczącego kaszlu.
Chrypka przeciążeniowa, jako konsekwencja mechanicznego nadwyrężenia strun głosowych może być spowodowana nadmiernym wysiłkiem głosowym np.: jako wynik długotrwałego mówienia lub śpiewania (zawodowe nadużywanie głosu). Inną przyczyną jest nadużywanie narządu głosu w pomieszczeniach z suchym, ogrzewanym lub klimatyzowanym powietrzem, co powoduje wysuszenie błony śluzowej krtani i w połączeniu z mówieniem może doprowadzić do podrażnienia strun głosowych. Przesilenie w obrębie strun głosowych może wystąpić także u dzieci. Ich struny głosowe są jeszcze bardzo delikatne i łatwo mogą zostać nadwyrężone. Jedzenie lodów lub picie zimnych napojów wiosną i latem, oddychanie przez usta zimą, także może spowodować „zmrożenie” krtani. Inna przyczyna chrypki przeciążeniowej to zanieczyszczone powietrze (np. dymem nikotynowym), które powoduje podrażnienie błon śluzowych krtani.

Kolejny rodzaj chrypki to chrypka zapalna, związana z zapaleniem krtani. Jest to schorzenie objawiające się zmianą w zabarwieniu głosu, bólem w okolicy krtani i gardła, kaszlem oraz ogólnymi objawami infekcji. W ostrym krupowym zapaleniu krtani leki homeopatyczne stosowane już na początku pojawienia się choroby, skracają znacznie jej czas i zapobiegają jej rozwinięciu. Oprócz leków stosujemy inhalacje i nawilżamy pomieszczenia.

A jeśli chodzi o profilaktykę chrypki to w okresie letnim powinno się unikać spożywania dużej ilości zimnych napojów i lodów w gorące dni, a także nie przebywać długo w pomieszczeniach klimatyzowanych. A poza tym, ogólnymi zaleceniami są: unikanie używek i przebywania w pomieszczeniach zadymionych oraz picie dużej ilości wody niegazowanej, kiedy dużo mówimy.

Homeopatia na chrypkę

  • Homeopatycznie można leczyć chrypkę lub bezgłos spowodowany infekcją, zmęczeniem lub nadwerężeniem strun głosowych oraz bezgłos emocjonalny związany z dużym stresem lub tremą.
  • Chrypka trwająca do 10 dni może być leczona samodzielne za pomocą leków homeopatycznych.
  • Chrypka trwająca dłużej niż 10 dni jest sygnałem do bezwzględnego udania się do lekarza - może być ona objawem poważnych chorób krtani, nie wyłączając nowotworu.
  • Przy pomocy samych tylko leków homeopatycznych mogą być leczone również przewlekłe stany chorobowe krtani, zawsze jednak pod kontrolą lekarza!

Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij