×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Seler naciowy a właściwości odchudzające

Chcesz, aby Twoja dieta odchudzająca lub oczyszczająca przyniosła zadowalające efekty? Koniecznie umieść na liście obowiązkowych produktów seler naciowy. Zjadając 100 gram tego niepozornego warzywa, dostarczasz organizmowi zaledwie 13 kcal i aż 1,6 gram błonnika.

Działanie prozdrowotne

Prozdrowotne właściwości selera naciowego odkryli już starożytni Egipcjanie i Chińczycy, którzy traktowali go jako naturalny lek moczopędny, zwalczający wzdęcia czy niestrawność, a także pomagający ukoić nerwy. Szerokie zastosowanie tego warzywa nie dziwi, gdyż jest on skarbnicą 86 cennych składników odżywczych. Seler naciowy jest bogaty w fosfor, wapń, cynk i potas oraz żelazo i magnez, a w ciemnych łodygach kryje się spora ilość beta-karotenu. Znajdziesz w nim witaminę E, określaną mianem witaminy młodości oraz witaminy z grupy B, w tym witaminę B9, czyli kwas foliowy i witaminę PP znaną bardziej jako niacynę.

Seler naciowy zawiera witaminę C w ilości dwukrotnie wyższej niż w cytrusach, co jest jednym z sekretów jego skuteczności w odchudzaniu. Witamina C jest bowiem jednym z najlepszych naturalnych spalaczy tkanki tłuszczowej. Inny czynnik wpływający na właściwości odchudzające to przynależność tego warzywa do grupy produktów o niskim indeksie glikemicznym. Parametr ten określa wpływ danego produktu na poziom glukozy we krwi w ciągu 2-3 godzin po jego spożycia. IG surowego selera naciowego wynosi 35, ale już po ugotowaniu wzrasta do 85, czyli mieści się w przedziale węglowodanów szybko przyswajanych przez organizm, powodujących zwiększenie wydzielania insuliny, a przez co sprzyjających napadom głodu.

Seler naciowy na odchudzanie?

Tajemnica właściwości odchudzających selera naciowego tkwi również w tym, że aż w 94 proc. składa się on z wody. Dzięki temu sięgając po to warzywo nie musisz się obawiać o kalorie, gdyż w 100 gramach naci kryje się zaledwie 4-5 kcal, a łodyga dostarcza tylko 7 kcal.

Włączenie selera naciowego do diety odchudzającej zaleca się także ze względu na jego właściwości moczopędne. Uzupełniając zatem menu o tę roślinę łatwo pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu, odpowiedzialnej za obrzęki, a także przyspieszysz metabolizm i oczyścisz ciało z toksyn.


Podziel się: