Choroby psychiczne i związek
Małgosia Iwanek

Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

W jaki sposób zaburzenia psychiatryczne czy psychologiczne danej osoby mogą wpływać na jej relacje? Trudności, o których mówimy to np. PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, depresja czy tzw. uzależnienie, ale również zaburzenia osobowości. Bez względu na to, jak brzmi konkretna diagnoza psychiatryczna, każda z nich będzie wpływać na związek danej pary.

Najczęstsze problemy w związku z osobą w kryzysie psychologicznym:

 1. Odpowiedzialność za wyzdrowienie
 2. Nierozróżnianie emocji, problemy komunikacyjne
 3. Problemy w życiu seksualnym

 

Odpowiedzialność za wyzdrowienie

Jeden z takich wpływów może dotyczyć podstawowej równowagi w relacji, kiedy to problemy, z którymi osoba cierpiąca zmaga się w jakimś obszarze, zyskują więcej uwagi niż sama obecność osoby partnerskiej, która nie zmaga się z żadną trudnością. Taki układ może utrudniać osobie zdrowej pamiętanie o tym, by zadbała o siebie pod kątem zdrowia psychicznego i nie obarczała się odpowiedzialnością za wyzdrowienie partnera czy partnerki. Impuls wzięcia na siebie takiego obowiązku jest z jednej strony czymś naturalnym i w pewnym sensie dobrym, bo pokazuje siłę determinacji i chęć pomocy. Jednak jeśli nie zostanie w porę zauważony i zastąpiony solidniejszą formą pomocy, może prowadzić do zbyt dużego obciążenia, a w rezultacie nawet rozpadu relacji.

Nierozróżnianie emocji, problemy komunikacyjne

Drugi obszar, w którym związek może doświadczać trudności, jest powiązany z emocjami. Osoby znajdujące się w relacji doświadczonej chorobą czy zaburzeniem mogą mieć trudności z przeżywaniem i wyrażeniem emocji. W związku z tym mogą pojawić się problemy ze zrozumieniem osoby partnerskiej oraz takich stanów emocjonalnych, jak np. poczucie wstydu, czy żalu. Oczywiście wiele zależy od fazy, w której znajduje się związek, ale też od etapu rozpoznania trudności – czy jest zdiagnozowana i zaopiekowana psychoterapeutycznie i ewentualnie psychiatrycznie, czy jeszcze nie.

Zaopiekowanie powinno pozwolić zająć się trudnością, choć oczywiście nie gwarantuje, że automatycznie wszystko zmieni się na lepsze. Warto przy tym pamiętać, że kiedy osoby w związku doświadczają kryzysu, jakim jest kondycja psychiczna jednej z nich, mogą na równi potrzebować wsparcia specjalistycznego.

Wsparcie psychologiczne dla drugiej osoby (partnera osoby chorej) może odegrać ogromną rolę w utrzymaniu zdrowej relacji, dlatego warto mieć to na uwadze.

Powiązane produkty

Choroby psychiczne a życie seksualne

Innym obszarem, w którym para może doświadczyć zmiany, jest ten związany z seksualnością. Wbrew pozorom, nie tylko depresja może wpływać na częstotliwość współżycia w związku, czy w ogóle jego brak. Wiele innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym może wpływać na ten aspekt związku. Przy czym warto pamiętać, że brak seksu niekoniecznie musi być wynikiem tych trudności i może występować niezależnie od problemów przeżywanych przez jednego z partnerów. Temat ten jest niezwykle trudny, szczególnie gdy jedna strona w relacji nie przejawia w takim momencie potrzeb seksualnych (pod żadnym pozorem nie należy ich wymuszać), a drugiej osobie, co naturalne, może seksu brakować, a jego brak będzie odbierać jako formę opuszczenia czy porzucenia.

To pokazuje po raz kolejny, jak ważne jest zaopiekowanie i korzystanie ze wsparcia nie tylko przez osobę, która doświadcza choroby czy trudności, ale też zapewnienie tego samego osobie partnerskiej.

Jak być w związku z osobą w kryzysie psychicznym?

Pamiętaj, że nie jesteś psychoterapeutą osoby doświadczającej choroby. Niezależnie do tego, jak bardzo pragniesz pomóc osobie partnerskiej, nie jesteś w stanie zastąpić pomocy profesjonalistów. Wiedz, że żadna diagnoza partnera czy partnerki, bez względu na to, czy będzie to diagnoza zaburzenia osobowości, ADHD, OCD czy depresji nie może służyć za wytłumaczenie niedopuszczalnych zachowań wobec Ciebie, czy innych osób. Brak szacunku, częsta agresja, stosowanie szantażu, wyzywanie czy inne zachowania, które noszą znamiona przemocy psychicznej, nie mogą być tłumaczone chorobą. Wiele z nich może wynikać z procesu choroby, dlatego zawsze należy zadać sobie pytanie: „Okej, i co w takim razie chcesz z tym zrobić, ponieważ ja nie chcę doświadczać Twoich napadów agresji”.

Pamiętaj, że żadna diagnoza nie może być usprawiedliwieniem przemocowego traktowania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

 • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

  Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij