Choroby psychiczne i związek
Małgosia Iwanek

Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 1. Odpowiedzialność za wyzdrowienie osoby chorej
 2. Nierozróżnianie emocji i inne problemy komunikacyjne
 3. Choroby psychiczne a życie seksualne
 4. Jak być w związku z osobą w kryzysie psychicznym?

W jaki sposób zaburzenia psychiatryczne czy psychologiczne danej osoby mogą wpływać na jej relacje? Trudności, o których mówimy to np. PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, depresja czy tzw. uzależnienie, ale również zaburzenia osobowości. Bez względu na to, jak brzmi konkretna diagnoza psychiatryczna, każda z nich będzie wpływać na związek danej pary.

Odpowiedzialność za wyzdrowienie osoby chorej

Jeden z takich wpływów może dotyczyć podstawowej równowagi w relacji, kiedy to problemy, z którymi osoba cierpiąca zmaga się w jakimś obszarze, zyskują więcej uwagi niż sama obecność osoby partnerskiej, która nie zmaga się z żadną trudnością. Taki układ może utrudniać osobie zdrowej pamiętanie o tym, by zadbała o siebie pod kątem zdrowia psychicznego i nie obarczała się odpowiedzialnością za wyzdrowienie partnera czy partnerki. Impuls wzięcia na siebie takiego obowiązku jest z jednej strony czymś naturalnym i w pewnym sensie dobrym, bo pokazuje siłę determinacji i chęć pomocy. Jednak jeśli nie zostanie w porę zauważony i zastąpiony solidniejszą formą pomocy, może prowadzić do zbyt dużego obciążenia, a w rezultacie nawet rozpadu relacji.

Nierozróżnianie emocji i inne problemy komunikacyjne

Drugi obszar, w którym związek może doświadczać trudności, jest powiązany z emocjami. Osoby znajdujące się w relacji doświadczonej chorobą czy zaburzeniem mogą mieć trudności z przeżywaniem i wyrażeniem emocji. W związku z tym mogą pojawić się problemy ze zrozumieniem osoby partnerskiej oraz takich stanów emocjonalnych, jak np. poczucie wstydu, czy żalu. Oczywiście wiele zależy od fazy, w której znajduje się związek, ale też od etapu rozpoznania trudności – czy jest zdiagnozowana i zaopiekowana psychoterapeutycznie i ewentualnie psychiatrycznie, czy jeszcze nie.

Zaopiekowanie powinno pozwolić zająć się trudnością, choć oczywiście nie gwarantuje, że automatycznie wszystko zmieni się na lepsze. Warto przy tym pamiętać, że kiedy osoby w związku doświadczają kryzysu, jakim jest kondycja psychiczna jednej z nich, mogą na równi potrzebować wsparcia specjalistycznego.

Wsparcie psychologiczne dla drugiej osoby (partnera osoby chorej) może odegrać ogromną rolę w utrzymaniu zdrowej relacji, dlatego warto mieć to na uwadze.

Powiązane produkty

Choroby psychiczne a życie seksualne

Innym obszarem, w którym para może doświadczyć zmiany, jest ten związany z seksualnością. Wbrew pozorom, nie tylko depresja może wpływać na częstotliwość współżycia w związku, czy w ogóle jego brak. Wiele innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznym może wpływać na ten aspekt związku. Przy czym warto pamiętać, że brak seksu niekoniecznie musi być wynikiem tych trudności i może występować niezależnie od problemów przeżywanych przez jednego z partnerów. Temat ten jest niezwykle trudny, szczególnie gdy jedna strona w relacji nie przejawia w takim momencie potrzeb seksualnych (pod żadnym pozorem nie należy ich wymuszać), a drugiej osobie, co naturalne, może seksu brakować, a jego brak będzie odbierać jako formę opuszczenia czy porzucenia.

To pokazuje po raz kolejny, jak ważne jest zaopiekowanie i korzystanie ze wsparcia nie tylko przez osobę, która doświadcza choroby czy trudności, ale też zapewnienie tego samego osobie partnerskiej.

To również może Cię zainteresować:
Kobieta i mężczyzna - psychologiczne różnice.

Jak być w związku z osobą w kryzysie psychicznym?

Pamiętaj, że nie jesteś psychoterapeutą osoby doświadczającej choroby. Niezależnie do tego, jak bardzo pragniesz pomóc osobie partnerskiej, nie jesteś w stanie zastąpić pomocy profesjonalistów. Wiedz, że żadna diagnoza partnera czy partnerki, bez względu na to, czy będzie to diagnoza zaburzenia osobowości, ADHD, OCD czy depresji nie może służyć za wytłumaczenie niedopuszczalnych zachowań wobec Ciebie, czy innych osób. Brak szacunku, częsta agresja, stosowanie szantażu, wyzywanie czy inne zachowania, które noszą znamiona przemocy psychicznej, nie mogą być tłumaczone chorobą. Wiele z nich może wynikać z procesu choroby, dlatego zawsze należy zadać sobie pytanie: „Okej, i co w takim razie chcesz z tym zrobić, ponieważ ja nie chcę doświadczać Twoich napadów agresji”.

Pamiętaj, że żadna diagnoza nie może być usprawiedliwieniem przemocowego traktowania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czym się różnią psycholog, psychiatra i psychoterapeuta?

  Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to nazwy zawodów, które stale przeplatają się w dyskursie na temat zdrowia psychicznego. Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie te terminy, a także, który z nich odnosi się do lekarza.

 • Osoby z zaburzeniami psychicznymi tracą lata życia zawodowego

  Osoby z zaburzeniami psychicznymi często doświadczają wielu różnych problemów, które wpływają na ich codzienne życie. Przyczyny i konsekwencje choroby różnią się w zależności od rodzaju zaburzenia i osoby, u której występuje. W najnowszym badaniu naukowcy oszacowali związek między różnymi rodzajami zaburzeń psychicznych a utraconymi latami pracy – zdefiniowanymi jako liczba lat nieaktywnych zawodowo lub nieobjętych programem edukacyjnym.

 • Odżywianie a zdrowie psychiczne – czy są ze sobą powiązane?

  Istnieje związek między tym, co jesz, a tym, jak się czujesz. Aktualne badania sugerują, że zdrowie psychiczne może zależeć od wyborów żywieniowych. Zdrowa dieta odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób psychicznych.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

 • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

  Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

 • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

  Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

 • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

  Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

 • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

  Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij