Wizyta u psychologa
Weronika Grzywna

Czym się różnią psycholog, psychiatra i psychoterapeuta?

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to nazwy zawodów, które stale przeplatają się w dyskursie na temat zdrowia psychicznego. Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie te terminy, a także, który z nich odnosi się do lekarza.

Rosnąca świadomość na temat zdrowia psychicznego powoduje, że coraz więcej osób w obliczu trudności decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Wiele osób na tym etapie staje przed decyzją wyboru pomiędzy psychologiem, psychiatrą i psychoterapeutą. Jakie są różnice między psychiatra, psychologiem a psychoterapeutą? Do jakiego specjalisty najlepiej się udać?

Czym się różni psycholog od psychoterapeuty i psychiatry?

Aby poznać różnice między psychologiem a psychiatrą i psychoterapeutą, warto rozpocząć od wyjaśnienia, jakie wykształcenie mają poszczególni specjaliści. Psycholog jest absolwentem 5-letnich studiów psychologicznych i może mieć różne specjalizacje.

Czym się zajmuje psycholog? Specjalista ten zajmuje się m.in. wsparciem psychologicznym, pomocą psychologiczną, psychoedukacją, interwencją kryzysową oraz opiniowaniem i diagnozowaniem.

Psycholog ma uprawnienia do wydawania opinii psychologicznych, ale nie może stawiać diagnozy medycznej. Ponadto psycholog nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii. W toku studiów psycholog wybiera również specjalizację, np. edukacyjną lub kliniczną, niemniej jednak psycholog ze specjalizacją kliniczną nie jest psychologiem klinicznym.

Psycholog kliniczny to osoba, która oprócz studiów psychologicznych ukończyła dodatkowe szkolenia oraz staże i zdała egzamin z zakresu psychologii klinicznej. Specjalista ten najczęściej pracuje w szpitalach i poradniach zdrowia psychicznego oraz współpracuje z innymi specjalistami z dziedziny zdrowia psychicznego.

Psychiatra z kolei jest lekarzem, który ukończył 6-letnie studia medyczne, odbył staż oraz ukończył specjalizację z psychiatrii. Psychiatra zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych, a jego pomoc najczęściej opiera się na leczeniu farmakologicznym. Psychiatra może również wystawić zwolnienie lekarskie oraz skierowanie do szpitala na oddział psychiatryczny.

Psychoterapeuta natomiast jest osobą, która ukończyła studia wyższe i 4-letnie szkolenie w podyplomowej szkole dla psychoterapeutów, w wybranym przez siebie nurcie.

Psychoterapeuta przeszedł terapię własną i pracuje pod stałą superwizją, a więc nadzorem bardziej doświadczonego specjalisty.

Czym się zajmuje psychoterapeuta? Wsparcie, jakiego udziela psychoterapeuta, polega na regularnych spotkaniach, które w zależności od podejścia psychoterapeutycznego będą różnić się założeniami i sposobem prowadzenia psychoterapii.

Warto wiedzieć, że psychoterapeuta nie musi być psychologiem ani psychiatrą. Może on specjalizować się w różnego rodzaju zaburzeniach i trudnościach natury psychicznej. Ponadto psychoterapeuta może prowadzić psychoterapię indywidualną, grupową czy też terapię par.

Do kogo najpierw – do psychologa czy psychiatry?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy w przypadku trudności natury psychicznej w pierwszej kolejności należy udać się do psychologa czy do psychiatry. Wszystko zależy od tego, z jakimi objawami się zmagamy oraz jakie są nasze oczekiwania. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie, czy psycholog przepisuje leki. Warto wiedzieć, że psycholog nie ma uprawnień do przepisywania leków. Jeżeli więc zależy nam na leczeniu farmakologicznym lub/i otrzymaniu zwolnienia lekarskiego, wtedy powinniśmy udać się do psychiatry.

Pomoc psychiatry będzie także wskazana w sytuacji, gdy pacjent doświadcza specyficznych objawów, takich jak urojenia, halucynacje, bezsenność, ataki paniki czy też myśli samobójcze, które są bezpośrednim zagrożeniem życia.

Do psychologa z kolei możemy udać się w sytuacji, gdy potrzebujemy diagnozy psychologicznej. Przykładowo psycholog dziecięcy zajmuje się m.in. diagnozą w kierunku spektrum autyzmu, niepełnosprawności intelektualnej czy też ADHD. Psycholog pomoże nam również w momencie, kiedy potrzebujemy porady psychologicznej w sytuacji kryzysu.

Niezależnie jednak od tego, do jakiego specjalisty udamy się w pierwszej kolejności, zawsze zostanie nam udzielona odpowiednia pomoc. Jeżeli podczas wizyty u psychiatry okaże się, że w Twoim przypadku leczenie farmakologiczne nie jest wskazane, wówczas specjalista pokieruje Cię na konsultację do psychologa lub psychoterapeuty. Tak samo w przypadku innych specjalistów. W razie potrzeby zlecą Ci konsultację ze specjalistą z innej dziedziny. W niektórych zaburzeniach najlepsze efekty daje również psychoterapia połączona z farmakoterapią, a więc może zdarzyć się, że psychoterapeuta i psychiatra będą ze sobą współpracować.

Powiązane produkty

Z jakim problemem iść do psychoterapeuty?

Do psychoterapeuty możemy zgłosić się z wielu powodów. Psychoterapia przede wszystkim uważana jest za skuteczną formę leczenia trudności o podłożu psychicznym. Do psychoterapeuty warto zgłosić się, gdy zmagasz się z:

 • trudną sytuacją życiową (rozwód, śmierć bliskiej osoby, traumatyczne doświadczenia),
 • uzależnieniami,
 • problemami w relacjach z innymi,
 • problemami zawodowymi,
 • niską samooceną,
 • niskim poczuciem własnej wartości,
 • nieuzasadnionym lękiem,
 • nadmiernym zamartwianiem się,
 • objawami, które mogą wskazywać na zaburzenia o podłożu psychicznym.

Do psychoterapeuty możemy także udać się, gdy chcemy zadbać o nasz rozwój osobisty. Psychoterapia pomaga bowiem lepiej poznać samego siebie, lepiej zrozumieć swoje emocje i zachowanie. Terapia może skupiać się na poprawie naszej samooceny, pewności siebie i poczucia własnej wartości. W trakcie sesji psychoterapeutycznych możemy również nauczyć się adaptacyjnych technik radzenia sobie ze stresem.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

W Polsce stosowanych jest kilka nurtów psychoterapeutycznych, które różnią się od siebie teorią na temat rozwoju zaburzeń psychicznych, sposobu prowadzenia terapii, czasu jej trwania oraz podejściem do relacji terapeutycznej (relacji między pacjentem/klientem a terapeutą). Wśród nurtów wymienia się:

 1. Psychoterapię psychodynamiczną – w tym przypadku nacisk kładzie się na rolę nieświadomości, która w znacznym stopniu kształtuje nasze życie. Głównym celem psychoterapii psychodynamicznej jest uświadomienie sobie wewnętrznych konfliktów i nieświadomych mechanizmów, które wpływają na nasze funkcjonowanie.
 2. Psychoterapię poznawczo-behawioralną (CBT) – skupia się głównie na zmianie dysfunkcjonalnych przekonań, myśli i zachowań. Między spotkaniami z terapeutą zadaniem pacjenta jest wykonanie zadań terapeutycznych, których celem jest ćwiczenie nowych umiejętności w praktyce. Współcześnie dużą popularnością cieszy się trzecia fala CBT, w skład której wchodzi Terapia Akceptacji i Zaangażowania, Terapia Dialektyczno-Behawioralna oraz Terapia Schematu.
 3. Psychoterapię Gestalt – głównym celem terapii Gestalt jest poszerzenie świadomości na temat samego siebie, co ma za zadanie dotrzeć do źródła problemu. W terapii Gestalt duże znaczenie ma skupianie się na „tu i teraz”.
 4. Psychoterapię systemową – polega na psychoterapii rodzinnej lub par. Zakłada, że problemy są konsekwencją trudności, jakie występują w rodzinie, a więc tytułowym systemie.
 5. Psychoterapię integracyjną – ten nurt psychoterapeutyczny wykorzystuje różne techniki pracy oraz różne założenia opierające się na pozostałych podejściach terapeutycznych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

 • Introwertyk – kto to? Jakie ma cechy? Test na introwertyzm

  Czujesz się wyczerpany po spotkaniach towarzyskich i potrzebujesz chwili dla siebie, żeby odpocząć? Wolisz spędzać czas w samotności zamiast w grupie nieznajomych? Być może jesteś introwertykiem i czerpiesz energię do życia ze swojego wnętrza. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie są cechy introwertyka.

 • Efekt Mandeli – czym jest? Dlaczego pamiętamy rzeczy, których nigdy nie było...?

  Ile razy miałeś wrażenie, że coś wydarzyło się inaczej, niż opowiadają inni? A może wraz z tymi osobami myliłeś się co do przebiegu danego zdarzenia? Takie sytuacje to efekt Mandeli, który doskonale opisuje zjawisko fałszywych wspomnień. Na czym polega efekt Mandeli i co mówi o nim nauka?

 • Gaslighting: co to jest? Przykłady i jak się przed nim bronić

  Ktoś cały czas podważa Twoje zdanie? Sugeruje, że zawsze wszystko źle pamiętasz i cały czas musi Cię poprawiać? Być może jesteś ofiarą gaslightingu – formy przemocy, która polega na manipulowaniu drugą osobą w taki sposób, by przestała wierzyć swojemu osądowi. Czym jest gaslighting i jak się przed nim bronić?

 • Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

  Mobbing to wszelkiego rodzaju działania, które polegają na nękaniu pracowników – m.in. poniżanie, ośmieszanie, ignorowanie, plotkowanie za plecami czy izolowanie od grupy współpracowników. Ofiary mobbingu często zmagają się z szeregiem negatywnych emocji i nie wiedzą, co mogą w takiej sytuacji zrobić. Jakie są przejawy mobbingu? Jak wygląda mobbing w pracy i jak z nim walczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij