kobieta cierpiąca na schizofrenię
Arkadiusz Dąbek

Osoby z zaburzeniami psychicznymi tracą lata życia zawodowego

Osoby z zaburzeniami psychicznymi często doświadczają wielu różnych problemów, które wpływają na ich codzienne życie. Przyczyny i konsekwencje choroby różnią się w zależności od rodzaju zaburzenia i osoby, u której występuje. W najnowszym badaniu naukowcy oszacowali związek między różnymi rodzajami zaburzeń psychicznych a utraconymi latami pracy – zdefiniowanymi jako liczba lat nieaktywnych zawodowo lub nieobjętych programem edukacyjnym.

Najnowsze badanie wykazało, że osoby dotknięte problemami psychicznymi cechuje krótsza długość aktywności zawodowej w stosunku do ogólnej populacji. Poprzez przeanalizowanie danych o osobach w wieku od 18 do 65 lat, rejestrowanych w Danii w ciągu ostatnich 22 lat, badacze z Uniwersytetu w Aarhus są w stanie lepiej zrozumieć skutki, z jakimi muszą sobie radzić osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Niemal 11 lat życia zawodowego tracą osoby z zaburzeniami psychicznymi

W wyniku badania udowodniono, że osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia psychiczne, tracą średnio 10,5 roku życia zawodowego. W eksperymencie wzięło udział 5 163 321 osób, z których u 488 775 stwierdzono obecność tych problemów. Profesor Oleguer Plana-Ripoll z Wydziału Epidemiologii Uniwersytetu w Aarhus, główny autor badania, wyraził zaskoczenie skalą straty czasu zawodowego, jakiej doświadczają osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Badania Oleguera Plany-Ripolla wykazały, że zaburzenia psychiczne mają znaczący wpływ na życie osób, u których zostały zdiagnozowane. Żeby to ustalić, informacje na temat zaburzeń psychicznych pochodziły z Duńskiego Centralnego Rejestru Badań Psychiatrycznych, a informacje o cechach rynku pracy pochodziły z rejestrów administracyjnych. To dało naukowcom dokładny przegląd wpływu diagnoz zaburzeń psychicznych.

Plana-Ripoll podkreśla, że pacjenci z zaburzeniami psychicznymi są w bardzo dużym stopniu zdolni do pracy lub nauki w porównaniu z przeciętną populacją Danii i że istnieje konieczność inwestowania w programy, które zmniejszają liczbę straconych lat pracy i ułatwiają powrót na rynek pracy.

Schizofrenia – schorzenie o największym wpływie na życie zawodowe

Badanie wykazało, że spośród wszystkich diagnoz psychicznych to schizofrenia wywiera największy wpływ na życie zawodowe pacjenta, powodując utratę średnio 24 lat pracy lub nauki. Natomiast pojedyncza lub nawracająca depresja powoduje około 10 lat utraty.

W badaniu osoby z rozpoznaniem zaburzeń psychicznych (depresja lub lęk), czyli te, które otrzymały leczenie w systemie psychiatrycznym, są uważane za cięższe przypadki. Oleguer Plana-Ripoll twierdzi, że łagodniejsze przypadki depresji i lęku nie zostały uwzględnione w danych, ale nadal wiążą się one z utratą czasu na naukę lub pracę. „Chociaż przypadki te są mniej poważne, i możliwe, że ich średnia utrata życia zawodowego będzie mniejsza, wszystkie rodzaje zaburzeń psychicznych są w pewnym stopniu związane z ograniczeniem życia zawodowego”, dodaje.

Powiązane produkty

Duńskie badanie pokazało, jak wzrosła liczba lat pracy utraconych z powodu L4 oraz bezrobocia

Naukowcy odkryli, że w Danii liczba lat pracy utraconych z powodu renty inwalidzkiej spadła prawie o połowę w latach 1995–2016. Efekt ten zbiegł się z reformą polityki w 2013 r., która utrudniła szczególnie młodym osobom otrzymanie renty inwalidzkiej. Wyniki pokazują, że liczba lat pracy utraconych z powodu renty inwalidzkiej zmalała z 9,7 w latach 1995–2000 do 5,2 w latach 2011–2016. Jednak równolegle wzrosła liczba lat pracy utraconych z powodu zwolnień lekarskich lub bezrobocia, z 1,8 do 4,4 lat. Oleguer Plana-Ripoll planuje przeprowadzić drugie, bardziej szczegółowe badanie, aby zbadać przyczyny tych wyników oraz możliwe skutki reformy z 2013 roku.

  1. People with mental disorders lose years of their working life, study finds, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221206105844.htm [dostęp:] 8.12.2022.
  2. O. Plana-Ripoll, N. Weye, A. K. Knudsen i in., The association between mental disorders and subsequent years of working life: a Danish population-based cohort study, „The Lancet”, DOI:https://doi.org/10.1016/S2215-0366(22)00376-5.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij