Pierwsze objawy choroby psychicznej
Anna Posmykiewicz

Pierwsze objawy choroby psychicznej

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi boryka się z problemami ze swoją psychiką. Coraz większa cześć społeczeństwa nie potrafi radzić sobie ze swoimi emocjami.

  1. Przyczyny chorób psychicznych
  2. Objawy chorób psychicznych
  3. Objawy choroby psychicznej - pierwsze kroki do wyleczenia

Przyczyny chorób psychicznych

Przede wszystkim dlatego, że coraz więcej osób nie umie sobie poradzić ze wszechobecnym stresem, pędem i dążeniem do kariery za wszelką cenę. Ludzie mają za dużo obowiązków, żyją w ciągłym pędzie, brakuje im doby na odpoczynek, różnego rodzaju hobby i spędzanie czasu z rodziną. Taki tryb życia niestety może wywołać, zwłaszcza u osób mniej odpornych, problemy emocjonalne i zburzenia psychiki. Niestety, zwykle w takiej sytuacji osoby te nie chcą się przyznać do tego, że zaczynają mieć problemy psychiczne. Boją się bowiem, że otaczający ich ludzie będę się z nich śmiać i nie będę umieli ich zrozumieć. Takie zachowanie i brak pomocy ze strony specjalisty niestety pociąga za sobą konsekwencje pod postacią pogłębiających się zaburzeń psychicznych. Dlatego też, bardzo ważne jest, aby w sytuacji, kiedy my lub ktoś z naszych bliskich, zaczyna obserwować u nas objawy sugerujące chorobę psychiczną, zgłosić się od razu do specjalisty, wtedy też możliwa będzie szybka pomoc, dzięki której nasz stan psychiczny ulegnie poprawie.

Objawy chorób psychicznych

Obniżenie nastroju

Jednym z niepokojących objawów, który może sugerować chorobę psychiczną i może być jednym z pierwszych jej zwiastunów, jest obniżenie nastroju. Przejawia się ono zwykle niechęcią do wychodzenia z domu, zwykle taka osoba najchętniej spędzałaby całe dnie w domu, najlepiej nie przebierając się z piżamy i leżąc w łóżku. Zwykle jedyną rozrywką jest oglądanie telewizji. Chory przestaje odbierać telefon, bo nie ma ochoty na rozmowy z nikim. Często płacze, nawet bez wyraźnej, uchwytnej przyczyny. Nastrój jest kiepski przez cały dzień, jednak zwykle coraz gorsze psychiczne samopoczucie pojawia się wieczorem, kiedy zaczyna robić się ciemno. Chory z obniżonym nastrojem zwykle nie chce też chodzić do pracy, zaniedbuje swoje codzienne obowiązki, a kiedy jednak zmusi się do wyjścia z domu, w pracy nie jest w stanie wypełniać swoich zadań w tak samo efektywny sposób jak dotychczas. 

Zaburzenia myślenia

Innym objawem, który może być pierwszym zwiastunem choroby psychicznej, są zaburzenia myślenia. Chory zaczyna mieć zdezorganizowany tok myśli, które przeskakują z jednego wątku na drugi: w jednej chwili człowiek myśli o tym, co będzie robił po obiedzie, a już za chwilę jego myśli przeskakują do wspomnień ze wczesnego dzieciństwa. Poza tym, myśli przez głowę przebiegają bardzo szybko, a wątki myślowe są ze sobą w ogóle nie związane. Chory bardzo często jest rozkojarzony, nie jest w stanie skończyć wątku, o którym zaczął mówić, bo jego myśli już są przy innym zdarzeniu. Uporczywie zaczyna myśleć o jednym, konkretnym zdarzeniu, które w pewnym momencie może stać się  nawet jego  obsesją. 

Urojenia

Jednym z pierwszych objawów zaczynającej się choroby psychicznej mogą też być urojenia. Czym są urojenia? Urojenia to nic innego, tylko fałszywe przekonania, których nie można zbić żadnymi logicznymi i racjonalnymi argumentami. W jaki sposób mogą ujawniać się urojenia? Przede wszystkim chory może w fałszywy sposób interpretować zachowania otaczających go ludzi - zwykłe potrącenie przez przypadek przez innego przechodnia na ulicy może być traktowane jako celowy atak na swoją osobę. Chory może też mieć przeświadczenie, że ktoś go szpieguje, śledzi, czy na przykład obserwuje jego bliskich lub sąsiadów. Pacjent jest tak głęboko przekonany o tym, że to wszystko jest prawda, że nikt nie jest w stanie mu uzmysłowić, że się myli i że nie ma racji. 

Wahania nastrojów

Nagłe wahania nastrojów również możemy uznać za jeden z pierwszych objawów choroby psychicznej. Człowiek może popadać w skrajne stany emocjonalne z minuty na minutę. W jednym momencie może być radosny, śmiać sie i  z kimś żartować, a za chwile wybuchnąć nieoczekiwanym, nagłym gniewem, zaczynając wrzeszczeć na swojego zdziwionego rozmówcę. Choremu mogą towarzyszyć nagłe, niczym nieuzasadnione ataki lęku, paniki czy smutku.

Omamy

Należy też pamiętać o tym, że czasami jednym z pierwszych objawów choroby psychicznej mogą być omamy. Omamy są fałszywymi lub też nieprawdziwymi doznaniami zmysłowymi. Pacjent zatem często słyszy dziwne głosy, których nikt poza nim nie słyszy. Może też widzieć obrazy, które nie są widoczne dla innych ludzi. 

Natręctwa

Kolejnym objawem ewentualnej choroby psychicznej są natręctwa. Czym one są? Natręctwa są natrętnymi myślami lub też rytualnymi czynnościami. Pacjent nie jest w stanie odgonić od siebie niektórych myśli, czasami bardzo złych, na przykład dotyczących jego śmierci lub śmierci kogoś  z jego najbliższych. Rytualne czynności natomiast polegają na powtarzaniu niektórych czynności, np. na ciągłym dokręcaniu kurków w kranie, sprawdzaniu czy drzwi są zamknięte lub kuchenka jest wyłączona. Czasami tego typu rytualne czynności uniemożliwiają choremu szybkie wyjście z domu, bowiem kilkanaście  razy wraca on do mieszkania, aby sprawdzić czy na pewno wszystko jest w porządku. 

Powiązane produkty

Objawy choroby psychicznej - pierwsze kroki do wyleczenia

Jeśli ktokolwiek zaobserwowałby u sobie wymienione wyżej objawy, będzie to znak, że w psychice może zaczynać się dziać coś niepokojącego. Wtedy też, nie wolno zwracać uwagi na otoczenie i sugerować się  opiniami innych ludzi, tyko należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty psychiatrii. Lekarz porozmawia z nami, a na podstawie tej rozmowy będzie  w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście obecne są pierwsze objawy choroby psychicznej, czy też po prostu gorsze samopoczucie jest objawem przewlekłego zmęczenia i stresu. Wtedy lekarz będzie mógł zalecić właściwe postępowanie. 

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Różnice psychologiczne między kobietą a mężczyzną

    Odwieczne pytanie o przyczynę odmiennych zachowań mężczyzn i kobiet jest ciągle aktualne. „Płeć mózgu”, „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus” to książki, które opowiadają o różnicach między kobietami i mężczyznami. Bardzo szybko stały się one bestsellerami światowymi. Temat ten wciąż budzi wiele kontrowersji, skrajnych opinii.

  • Odżywianie a zdrowie psychiczne – czy są ze sobą powiązane?

    Istnieje związek między tym, co jesz, a tym, jak się czujesz. Aktualne badania sugerują, że zdrowie psychiczne może zależeć od wyborów żywieniowych. Zdrowa dieta odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób psychicznych.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Jak bardzo choroby psychiczne skracają życie? Najnowsze wyniki badań

    Opublikowane kilka dni temu wyniki badań jasno wskazują, że zaburzenia psychiczne skracają życie. W dosłownym tłumaczeniu określane jest to jako skracanie oczekiwanej średniej długości życia lub liczba utraconych lat potencjalnego życia (YPLL, ang. Years of Potential Life Lost). Naukowcy z Chin, Stanów Zjednoczonych i Niemiec dokonali obszernej analizy badań z 24 krajów, biorąc pod uwagę dane pochodzące od ponad 12 milionów pacjentów. Do jakich wniosków doszli badacze?

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij