Pierwsze objawy choroby psychicznej
Anna Posmykiewicz

Pierwsze objawy choroby psychicznej

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi boryka się z problemami ze swoją psychiką. Coraz większa cześć społeczeństwa nie potrafi radzić sobie ze swoimi emocjami.

Dlaczego tak się dzieje? 

Przede wszystkim dlatego, że coraz więcej osób nie umie sobie poradzić ze wszechobecnym stresem, pędem i dążeniem do kariery za wszelką cenę. Ludzie mają za dużo obowiązków, żyją w ciągłym pędzie, brakuje im doby na odpoczynek, różnego rodzaju hobby i spędzanie czasu z rodziną. Taki tryb życia niestety może wywołać, zwłaszcza u osób mniej odpornych, problemy emocjonalne i zburzenia psychiki. Niestety, zwykle w takiej sytuacji osoby te nie chcą sie przyznać do tego, że zaczynają mięć problemy psychiczne. Boją się bowiem, że otaczający ich ludzie będę się z nich śmiać i nie będę umieli ich zrozumieć. Takie zachowanie i brak pomocy ze strony specjalisty niestety pociąga za sobą konsekwencje pod postacią pogłębiających się zaburzeń psychicznych. Dlatego też, bardzo ważne jest, aby w sytuacji, kiedy my lub ktoś z naszych bliskich, zaczyna obserwować u nas objawy sugerujące chorobę psychiczną, zgłosić się od razu do specjalisty, wtedy też możliwa będzie szybka pomoc, dzięki której nasz stan psychiczny ulegnie poprawie.

Jakie są zatem pierwsze objawy, sugerujące ewentualną chorobę psychiczną, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? 

Jednym z niepokojących objawów, który może sugerować chorobę psychiczną i może być jednym z pierwszych jej zwiastunów, jest obniżenie nastroju. Przejawia się ono zwykle niechęcią do wychodzenia z domu, zwykle taka osoba najchętniej spędzałaby całe dnie w domu, najlepiej nie przebierając się z piżamy i leżąc w łóżku. Zwykle jedyną rozrywką jest oglądanie telewizji. Chory przestaje odbierać telefon, bo nie ma ochoty na rozmowy z nikim. Często płacze, nawet bez wyraźnej, uchwytnej przyczyny. Nastrój jest kiepski przez cały dzień, jednak zwykle coraz gorsze psychiczne samopoczucie pojawia się wieczorem, kiedy zaczyna robić się ciemno. Chory z obniżonym nastrojem zwykle nie chce też chodzić do pracy, zaniedbuje swoje codzienne obowiązki, a kiedy jednak zmusi się do wyjścia z domu, w pracy nie jest w stanie wypełniać swoich zadań w tak samo efektywny sposób jak dotychczas. 

Innym objawem, który może być pierwszym zwiastunem choroby psychicznej, są zaburzenia myślenia. Chory zaczyna mieć zdezorganizowany tok myśli, które przeskakują z jednego wątku na drugi: w jednej chwili człowiek myśli o tym, co będzie robił po obiedzie, a już za chwilę jego myśli przeskakują do wspomnień ze wczesnego dzieciństwa. Poza tym, myśli przez głowę przebiegają bardzo szybko, a wątki myślowe są ze sobą w ogóle nie związane. Chory bardzo często jest rozkojarzony, nie jest w stanie skończyć wątku, o którym zaczął mówić, bo jego myśli już są przy innym zdarzeniu. Uporczywie zaczyna myśleć o jednym, konkretnym zdarzeniu, które w pewnym momencie może stać się  nawet jego  obsesją. 

Jednym z pierwszych objawów zaczynającej się choroby psychicznej mogą też być urojenia. Czym są urojenia? Urojenia to nic innego, tylko fałszywe przekonania, których nie można zbić żadnymi logicznymi i racjonalnymi argumentami. W jaki sposób mogą ujawniać się urojenia? Przede wszystkim chory może w fałszywy sposób interpretować zachowania otaczających go ludzi - zwykłe potrącenie przez przypadek przez innego przechodnia na ulicy może być traktowane jako celowy atak na swoją osobę. Chory może też mieć przeświadczenie, że ktoś go szpieguje, śledzi, czy na przykład obserwuje jego bliskich lub sąsiadów. Pacjent jest tak głęboko przekonany o tym, że to wszystko jest prawda, że nikt nie jest w stanie mu uzmysłowić, że się myli i że nie ma racji. 

Nagłe wahania nastrojów również możemy uznać za jeden z pierwszych objawów choroby psychicznej. Człowiek może popadać w skrajne stany emocjonalne z minuty na minutę. W jednym momencie może być radosny, śmiać sie i  z kimś żartować, a za chwile wybuchnąć nieoczekiwanym, nagłym gniewem, zaczynając wrzeszczeć na swojego zdziwionego rozmówcę. Choremu mogą towarzyszyć nagłe, niczym nieuzasadnione ataki lęku, paniki czy smutku.

Należy też pamiętać o tym, że czasami jednym z pierwszych objawów choroby psychicznej mogą być omamy. Omamy są fałszywymi lub też nieprawdziwymi doznaniami zmysłowymi. Pacjent zatem często słyszy dziwne głosy, których nikt poza nim nie słyszy. Może też widzieć obrazy, które nie są widoczne dla innych ludzi. 

Kolejnym objawem ewentualnej choroby psychicznej są natręctwa. Czym one są? Natręctwa są natrętnymi myślami lub też rytualnymi czynnościami. Pacjent nie jest w stanie odgonić od siebie niektórych myśli, czasami bardzo złych, na przykład dotyczących jego śmierci lub śmierci kogoś  z jego najbliższych. Rytualne czynności natomiast polegają na powtarzaniu niektórych czynności, np. na ciągłym dokręcaniu kurków w kranie, sprawdzaniu czy drzwi są zamknięte lub kuchenka jest wyłączona. Czasami tego typu rytualne czynności uniemożliwiają choremu szybkie wyjście z domu, bowiem kilkanaście  razy wraca on do mieszkania, aby sprawdzić czy na pewno wszystko jest w porządku. 

Jeśli ktokolwiek zaobserwowałby u sobie wymienione wyżej objawy, będzie to znak, że w psychice może zaczynać się dziać coś niepokojącego. Wtedy też, nie wolno zwracać uwagi na otoczenie i sugerować sie  opiniami innych ludzi, tyko należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty psychiatrii. Lekarz porozmawia z nami, a na podstawie tej rozmowy będzie  w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście obecne są pierwsze objawy choroby psychicznej, czy też po prostu gorsze samopoczucie jest objawem przewlekłego zmęczenia i stresu. Wtedy lekarz będzie mógł zalecić właściwe postępowanie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij