Diagnostyka dermatologiczna - portal DOZ.pl
Diagnostyka dermatologiczna
Michał Posmykiewicz

Diagnostyka dermatologiczna

Diagnostyka dermatologiczna polega na dokładnych oględzinach zmienionej chorobowo skóry. Obejmuje również problemy związane z włosami, paznokciami bądź nadmierną potliwością. Lekarz dermatolog dokonuje oceny stanu zdrowia, a w razie konieczności wprowadza leczenie rozpoznanej choroby.

Przebieg wizyty u dermatologa

Podczas wizyty lekarz w pierwszej kolejności zapyta od jak dawna występują objawy chorobotwórcze. Będzie chciał wiedzieć czy dolegliwości pojawiły się nagle, czy stopniowo narastały. Wskazane jest także poinformowanie go o ewentualnych przewlekłych chorobach, podczas których dość często pojawiają się problemy ze skórą i włosami. Przykładowo, przy stwierdzeniu niedokrwistości, typowe jest wypadanie włosów, łamanie oraz kruchość paznokci. 

Po zebraniu wywiadu doktor dokona oceny stanu zdrowia oraz zadecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce. W niektórych przypadkach diagnozę można postawić po rozmowie z pacjentem i obejrzeniu zmian chorobowych. Jednakże istnieją sytuacje, kiedy lekarz ma wątpliwości. Wówczas zleca wykonanie badania laboratoryjnego — między innymi poziomu TSH, hormonów tarczycy, a także morfologii krwi.

Leczenie trądziku

Jeśli problemem, z którym pacjent zgłosił się do dermatologa, jest trądzik, a lekarz podejmie decyzję o jego doustnym leczeniu, wtedy zostaje wykonany lipidogram. Wówczas można ocenić poziom cholesterolu, prób wątrobowych oraz kreatyniny we krwi. 

Niektóre leki doustne, stosowane przy leczeniu trądziku, mogą wywierać niekorzystny wpływ na nerki i wątrobę. Przed włączeniem leczenia warto ocenić stan tych narządów. 

Zdarza się też, że lekarz podejmuje decyzję o zleceniu badania poziomu przeciwciał w kierunku zakażenia Mycoplasmą. Stwierdza wówczas obecność na skórze dziwnego rumienia, któremu dodatkowo towarzyszy bolesność stawów. 

Dermatolog czasami prosi o oznaczenie stężenia przeciwciał, jeśli podejrzewa zakażenie boreliozą. Ma to miejsce w sytuacji, gdy, podobnie jak przy Mycoplasmie, pojawił się rumień, lecz w tym przypadku jest obrączkowaty. Widać centralne przejaśnienie, a naokoło czerwoną obwódkę. 

Polecane dla Ciebie

Dermatoskopia — kiedy się ją wykonuje i na czym polega? 

Dermatoskopia wykonywana jest wówczas, gdy pacjent zgłasza się do gabinetu dermatologicznego po to, aby lekarz obejrzał znamiona barwnikowe na jego ciele. Niektóre z nich mogą być groźne dla zdrowia. 

W przyszłości ze znamienia typu pieprzyk czy narośl może rozwinąć się czerniak złośliwy, będący bardzo niebezpiecznym nowotworem. Wskazane jest wtedy badanie, które polega na oglądaniu zmian barwnikowych pod powiększeniem. Można użyć do tego celu lupy ze źródłem światła bądź specjalnej kamery. Dzięki temu lekarz jest w stanie stwierdzić brak lub obecność w znamieniu cech podejrzanych, świadczących o możliwości choroby. Należy do nich między innymi nierównomierne zabarwienie zmiany czy nierówne jej brzegi. 

Pobieranie wycinków ze zmian skórnych i wykonywanie prób płatkowych

Dermatolog decyduje się na pobieranie wycinków z różnego rodzaju zmian skórnych, jeśli u pacjenta obecne są zmiany, które pomimo wcześniej podjętego leczenia nie ustępują. Możliwe jest zweryfikowanie rozpoznania dolegliwości, co pozwoli lekarzowi zmodyfikować wcześniej zalecone postępowanie lecznicze.

Niekiedy wykonuje się próby płatkowe, czyli testy kontaktowe skóry. Badaniu poddany jest pacjent, u którego dermatolog podejrzewa alergię. Najczęstszymi alergenami, mogącymi ją wywoływać, są niektóre kosmetyki oraz metale, takie jak chrom i nikiel, zwykle obecne w biżuterii oraz paskach do ubrań. 

Inne elementy diagnostyki dermatologicznej

Jeszcze jednym sposobem badania są testy punktowe, wykonywane w celu potwierdzenia bądź wykluczenia alergii na pewne alergeny pokarmowe lub wziewne. Dzięki takim testom można skutecznie wykryć substancje uczulające pacjenta i zalecić dalsze, właściwe leczenie. Czasami powodem wizyty u specjalisty są tzw. wstydliwe sprawy, czyli problemy związane z różnymi zmianami, powstającymi w okolicach narządów płciowych. Aby móc postawić diagnozę lekarz dokonuje oględzin zmiany, następnie zleca dalsze postępowanie diagnostyczne.

Niekiedy zachodzi również potrzeba pogłębienia diagnostyki, na przykład wykonania badań laboratoryjnych w kierunku chorób wenerycznych (między innymi VDRL w przypadku podejrzenia kiły). Bywa też tak, że konieczny jest wymaz z okolic narządów płciowych celem stwierdzenia, który konkretnie drobnoustrój doprowadził do powstania infekcji. Nie należy obawiać się wizyty u dermatologa, ponieważ szybsze wyleczenie choroby może uchronić nas przed jej poważnymi powikłaniami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

  Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij