Diagnostyka dermatologiczna
Michał Posmykiewicz

Diagnostyka dermatologiczna

Diagnostyka dermatologiczna polega na dokładnych oględzinach zmienionej chorobowo skóry. Obejmuje również problemy związane z włosami, paznokciami bądź nadmierną potliwością. Lekarz dermatolog dokonuje oceny stanu zdrowia, a w razie konieczności wprowadza leczenie rozpoznanej choroby.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wizyta u dermatologa to nie tylko obejrzenie ciała pacjenta, ale również szczegółowo zebrany wywiad lekarski oraz różnego rodzaju badania.

Przebieg wizyty u dermatologa

Podczas wizyty lekarz w pierwszej kolejności zapyta od jak dawna występują objawy chorobotwórcze. Będzie chciał wiedzieć czy dolegliwości pojawiły się nagle, czy stopniowo narastały. Wskazane jest także poinformowanie go o ewentualnych przewlekłych chorobach, podczas których dość często pojawiają się problemy ze skórą i włosami. Przykładowo, przy stwierdzeniu niedokrwistości, typowe jest wypadanie włosów, łamanie oraz kruchość paznokci. 

Po zebraniu wywiadu doktor dokona oceny stanu zdrowia oraz zadecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce. W niektórych przypadkach diagnozę można postawić po rozmowie z pacjentem i obejrzeniu zmian chorobowych. Jednakże istnieją sytuacje, kiedy lekarz ma wątpliwości. Wówczas zleca wykonanie badania laboratoryjnego — między innymi poziomu TSH, hormonów tarczycy, a także morfologii krwi.

Leczenie trądziku

Jeśli problemem, z którym pacjent zgłosił się do dermatologa, jest trądzik, a lekarz podejmie decyzję o jego doustnym leczeniu, wtedy zostaje wykonany lipidogram. Wówczas można ocenić poziom cholesterolu, prób wątrobowych oraz kreatyniny we krwi. 

Niektóre leki doustne, stosowane przy leczeniu trądziku, mogą wywierać niekorzystny wpływ na nerki i wątrobę. Przed włączeniem leczenia warto ocenić stan tych narządów. 

Zdarza się też, że lekarz podejmuje decyzję o zleceniu badania poziomu przeciwciał w kierunku zakażenia Mycoplasmą. Stwierdza wówczas obecność na skórze dziwnego rumienia, któremu dodatkowo towarzyszy bolesność stawów. 

Dermatolog czasami prosi o oznaczenie stężenia przeciwciał, jeśli podejrzewa zakażenie boreliozą. Ma to miejsce w sytuacji, gdy, podobnie jak przy Mycoplasmie, pojawił się rumień, lecz w tym przypadku jest obrączkowaty. Widać centralne przejaśnienie, a naokoło czerwoną obwódkę. 

Powiązane produkty

Dermatoskopia — kiedy się ją wykonuje i na czym polega? 

Dermatoskopia wykonywana jest wówczas, gdy pacjent zgłasza się do gabinetu dermatologicznego po to, aby lekarz obejrzał znamiona barwnikowe na jego ciele. Niektóre z nich mogą być groźne dla zdrowia. 

W przyszłości ze znamienia typu pieprzyk czy narośl może rozwinąć się czerniak złośliwy, będący bardzo niebezpiecznym nowotworem. Wskazane jest wtedy badanie, które polega na oglądaniu zmian barwnikowych pod powiększeniem. Można użyć do tego celu lupy ze źródłem światła bądź specjalnej kamery. Dzięki temu lekarz jest w stanie stwierdzić brak lub obecność w znamieniu cech podejrzanych, świadczących o możliwości choroby. Należy do nich między innymi nierównomierne zabarwienie zmiany czy nierówne jej brzegi. 

Pobieranie wycinków ze zmian skórnych i wykonywanie prób płatkowych

Dermatolog decyduje się na pobieranie wycinków z różnego rodzaju zmian skórnych, jeśli u pacjenta obecne są zmiany, które pomimo wcześniej podjętego leczenia nie ustępują. Możliwe jest zweryfikowanie rozpoznania dolegliwości, co pozwoli lekarzowi zmodyfikować wcześniej zalecone postępowanie lecznicze.

Niekiedy wykonuje się próby płatkowe, czyli testy kontaktowe skóry. Badaniu poddany jest pacjent, u którego dermatolog podejrzewa alergię. Najczęstszymi alergenami, mogącymi ją wywoływać, są niektóre kosmetyki oraz metale, takie jak chrom i nikiel, zwykle obecne w biżuterii oraz paskach do ubrań. 

Inne elementy diagnostyki dermatologicznej

Jeszcze jednym sposobem badania są testy punktowe, wykonywane w celu potwierdzenia bądź wykluczenia alergii na pewne alergeny pokarmowe lub wziewne. Dzięki takim testom można skutecznie wykryć substancje uczulające pacjenta i zalecić dalsze, właściwe leczenie. Czasami powodem wizyty u specjalisty są tzw. wstydliwe sprawy, czyli problemy związane z różnymi zmianami, powstającymi w okolicach narządów płciowych. Aby móc postawić diagnozę lekarz dokonuje oględzin zmiany, następnie zleca dalsze postępowanie diagnostyczne.

Niekiedy zachodzi również potrzeba pogłębienia diagnostyki, na przykład wykonania badań laboratoryjnych w kierunku chorób wenerycznych (między innymi VDRL w przypadku podejrzenia kiły). Bywa też tak, że konieczny jest wymaz z okolic narządów płciowych celem stwierdzenia, który konkretnie drobnoustrój doprowadził do powstania infekcji. Nie należy obawiać się wizyty u dermatologa, ponieważ szybsze wyleczenie choroby może uchronić nas przed jej poważnymi powikłaniami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

  Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij