×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jaskółcze ziele jest naturalnym lekarstwem na kurzajki

Łatwo je przeoczyć, ale nieleczone sprawiają spory kłopot. Kurzajki, bo o nich mowa, mogą powodować silny ból i utrudniać chodzenie. Do dziś nie wynaleziono w pełni skutecznego leku na tę dolegliwość. Medycyna ludowa podpowiada, by zwalczać je za pomocą jaskółczego ziela – czy słusznie?

Kurzajki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, charakteryzujący się wysokim stopniem zakażalności. Brodawki najczęściej pojawiają się na stopach i właśnie tam są najbardziej uciążliwe. Nieleczona zmiana powoduje stan zapalny oraz duży dyskomfort, który znika po usunięciu kurzajki.

Czy istnieje skuteczna metoda lub preparat na kurzajki?

Współczesna medycyna nie zidentyfikowała jednoznacznie preparatu lub metody radzącej sobie z brodawkami w każdej sytuacji. Stosunkowo najpewniejszy to zamrażanie ciekłym azotem, co powinno robić się w gabinetach dermatologicznych, choć w aptekach dostępne są preparaty do samodzielnego zamrażania. Gdy ta metoda nie zda egzaminu, alternatywą jest kuracja glistnikiem, czyli jaskółczym zielem, jego wydzielina zwalcza brodawki.

Wydzielina z jaskółczego ziela to efektywna metoda przeciw brodawkom

Glistnik należy do gatunku bylin z rodziny makowatych. W jego łodygach zwieńczonych drobnymi, żółtymi kwiatami kryje się mleczny, żółto-pomarańczowy sok bogaty między innymi w alkaloidy, flawonoidy oraz sole mineralne. Niepozorna roślina, którą można spotkać przy polnych drogach, działa przede wszystkim przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie, chroni przed alergiami, a także łagodzi ból. By kurzajki zniknęły, należy przemywać je wacikiem nasączonym sokiem wyciśniętym z rośliny tak długo, jak utrzymuje się zmiana skórna. Kiedy ją wyleczymy, problem powinien zniknąć na dobre.

Przy przeprowadzaniu antykurzajkowej kuracji jaskółczym zielem trzeba zachować ostrożność. Zbyt częste smarowanie zmian sokiem doprowadza do powstawania blizn.

Podziel się: