Jaskółcze ziele jest naturalnym lekarstwem na kurzajki

Łatwo je przeoczyć, ale nieleczone sprawiają spory kłopot. Kurzajki, bo o nich mowa, mogą powodować silny ból i utrudniać chodzenie, jednak do dziś nie wynaleziono w pełni skutecznego leku na tę dolegliwość. Medycyna ludowa podpowiada, żeby zwalczać je za pomocą jaskółczego ziela – czy słusznie?

Kurzajki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, charakteryzujący się wysokim stopniem zakażalności. Brodawki najczęściej pojawiają się na stopach i właśnie tam są najbardziej uciążliwe. Nieleczona zmiana powoduje stan zapalny i duży dyskomfort, którego można się pozbyć tylko po usunięciu brodawki.

Współczesna medycyna nie zidentyfikowała jednoznacznie preparatu lub metody, który radziłby sobie z kurzajkami w każdej sytuacji. Stosunkowo najpewniejszym jest zamrażanie brodawek ciekłym azotem, co powinno się robić w gabinetach dermatologicznych, choć w aptekach pojawiają się preparaty do samodzielnego zamrażania. Gdy ta metoda nie zda egzaminu, alternatywą jest kuracja glistnikiem, czyli jaskółczym zielem, którego wydzielina zwalcza brodawki.

Glistnik należy do gatunku bylin z rodziny makowatych. W jego łodygach zwieńczonych drobnymi, żółtymi kwiatami kryje się mleczny, żółto-pomarańczowy sok bogaty między innymi w alkaloidy, flawonoidy oraz sole mineralne. Niepozorna roślina, którą można spotkać przy polnych drogach, działa między innymi przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie, a także chroni przed alergiami i łagodzi ból. By kurzajki zniknęły, należy przemywać je wacikiem nasączonym sokiem wyciśniętym z rośliny tak długo, jak utrzymuje się zmiana skórna. Gdy ją wyleczymy, problem powinien zniknąć na dobre.

Przy przeprowadzaniu antykurzajkowej kuracji jaskółczym zielem trzeba jednak zachować ostrożność. Zbyt częste smarowanie zmian sokiem może doprowadzić do powstawania blizn.


Podziel się: