Egzema - leczenie, objawy i przyczyny
Anna Żyła

Egzema - leczenie, objawy i przyczyny

Egzema skóry jest bardzo częstym i uciążliwym schorzeniem skóry. Towarzyszące chorobie zmiany skórne zwykle mają znaczący, negatywny wpływ na jakość życia i relacje międzyludzkie osób nią dotkniętych.

Co to jest egzema?

Egzema (wyprysk) - tym ogólnym terminem określa się różnego typu zmiany zapalne na skórze. Może mieć wiele różnych postaci i pojawić się w każdym wieku. Ze względu na swój przewlekły i nawracający charakter choroba ta może trwać wiele lat z okresami, kiedy objawy są mniej lub bardziej nasilone.

Przyczyny powstania egzemy?

Egzema jest chorobą skóry o nieinfekcyjnym podłożu zapalnym (alergicznym lub niealergicznym) i polega na zapaleniu jej wierzchnich warstw (naskórek i warstwa brodawkowata skóry właściwej). Niestety wiedza na temat tego, co jest przyczyną egzemy jest wciąż niewystarczająca. Zaburzenia układu odpornościowego, predyspozycje genetyczne czy też działanie konkretnych czynników zewnętrznych (określone substancje, pokarmy) wymieniane są jako jedne z podstawowych przyczyn egzemy. I tak w zależności od czynnika, który predysponuje do rozwoju choroby można zaklasyfikować ją najogólniej do dwóch typów: egzema endogenna lub egzema egzogenna.

Egzema endogenna czy egzogenna (kontaktowa)?

Egzema endogenna powstaje w wyniku oddziaływania wewnętrznych bodźców, bez udziału środowiska zewnętrznego. Jest ona uwarunkowana genetyczną skłonnością organizmu do rozwinięcia się u danej osoby. Natomiast, gdy do powstania zmian na skórze dochodzi na skutek działania czynnika zewnętrznego to wówczas mówi się o egzemie egzogennej (kontaktowej). Czynnik ten może mieć uszkadzający lub szkodliwy wpływ na skórę. Różne typy egzemy mają tendencję do pojawiania się w różnych okresach życia. Zaobserwowano, że u dzieci najczęściej występuje endogenna egzema atopowa, zaś u dorosłych postacie egzemy są bardziej zróżnicowane. W tej ostatniej grupie pacjentów często występuje egzema kontaktowa. Występujące wówczas zmiany skórne ograniczone są konkretnych obszarów ciała (np. dłonie, twarz). Przeprowadzenie odpowiednich testów skórnych w takim przypadku jest zalecane. Ułatwia to wyeliminowanie ze otoczenia czynników predysponujących do powstawania egzemy.

Objawy egzemy skóry

Wygląd skóry dotkniętej egzemą ulega zmianie wraz z upływem czasu. Początkowo skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona, nierówna i pokryta grudkami. Mogą być dostrzegalne drobne pęcherzyki zawierające wodnisty płyn. W przypadku rozdrapania powierzchnia skóry łatwo ulega pęknięciom, którym towarzyszy sączenie się płynnej zawartości. Wraz upływem czasu skóra staje nadmiernie przesuszona i łuszczy się. Każdemu z tych etapów towarzyszyć może uczucie pieczenia, świąd i bolesność. Jeżeli egzema trwa dłuższy czas, a zmienione chorobowo miejsca były rozdrapywane to mogą stać się ciemniejsze, wysuszone i pogrubiałe.

Leczenie egzemy skóry i jej profilaktyka

W przypadku większości osób cierpiących z powodu egzemy nie jest dostępna terapia zapewniająca trwałe wyniki. Zwykle obserwuje się tylko okresową poprawę stanu skóry. Leczenie tego typu schorzeń skóry wymaga umiejętnego łączenia leczenia miejscowego i ogólnego z postępowaniem profilaktycznym, które pozwoli ograniczyć częstotliwość nawrotów choroby.

Właściwa pielęgnacja skóry dotkniętej egzemą

Skóra ze skłonnością do powstawania egzemy wymaga szczególnej troski. Nie można jej ani przegrzewać, ani zbytnio wychłodzić. Ubrania powinny być luźne, przewiewne, najlepiej z bawełnianych materiałów. Wskazane jest unikanie zbyt długich kąpieli. W czasie mycia woda powinna być letnia, kąpiel nie powinna trwać więcej niż 5-10 minut. Po umyciu należy delikatnie osuszyć skórę i zaaplikować preparat nawilżający. Skóra powinna być jeszcze lekko wilgotna. Z egzemą związane jest trwale uszkodzenie płaszcza lipidowego, który stanowi naturalną ochronę skóry. Aby zapewnić naturalną barierę, której organizm nie jest w stanie stworzyć  należy stosować specjalne środki służące do nawilżania i natłuszczania oraz zabezpieczenia chorej skóry przed dalszym wysuszeniem. Należy zachowywać szczególną ostrożność przy wyborze tego typu preparatów pielęgnacyjnych. W codziennej pielęgnacji konieczne jest stosowanie odpowiednich środków do mycia niezawierających mydła, o pH obojętnym lub lekko kwaśnym oraz preparatów nawilżająco-zmiękczających. Na rynku aptecznym jest wiele hipoalergicznych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dotkniętej egzemą – środki do mycia, do kąpieli, preparaty do smarowania (kremy, emulsje, balsamy).

Zmiana diety przy egzemie

Oprócz właściwej pielęgnacji istotna jest także odpowiednio dobrana dieta z wykluczeniem produktów uczulających. Dietę warto wzbogacić w kwas gamma-linolenowy, którego bogatym źródłem jest m.in. olej z wiesiołka i ogórecznika lekarskiego. Zaleca się również przyjmowanie oligosacharydów prebiotycznych i probiotyków.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij