Egzema - leczenie, objawy i przyczyny
Anna Żyła

Egzema - leczenie, objawy i przyczyny

Egzema skóry jest bardzo częstym i uciążliwym schorzeniem skóry. Towarzyszące chorobie zmiany skórne zwykle mają znaczący, negatywny wpływ na jakość życia i relacje międzyludzkie osób nią dotkniętych.

Co to jest egzema?

Egzema (wyprysk) - tym ogólnym terminem określa się różnego typu zmiany zapalne na skórze. Może mieć wiele różnych postaci i pojawić się w każdym wieku. Ze względu na swój przewlekły i nawracający charakter choroba ta może trwać wiele lat z okresami, kiedy objawy są mniej lub bardziej nasilone.

Przyczyny powstania egzemy?

Egzema jest chorobą skóry o nieinfekcyjnym podłożu zapalnym (alergicznym lub niealergicznym) i polega na zapaleniu jej wierzchnich warstw (naskórek i warstwa brodawkowata skóry właściwej). Niestety wiedza na temat tego, co jest przyczyną egzemy jest wciąż niewystarczająca. Zaburzenia układu odpornościowego, predyspozycje genetyczne czy też działanie konkretnych czynników zewnętrznych (określone substancje, pokarmy) wymieniane są jako jedne z podstawowych przyczyn egzemy. I tak w zależności od czynnika, który predysponuje do rozwoju choroby można zaklasyfikować ją najogólniej do dwóch typów: egzema endogenna lub egzema egzogenna.

Egzema endogenna czy egzogenna (kontaktowa)?

Egzema endogenna powstaje w wyniku oddziaływania wewnętrznych bodźców, bez udziału środowiska zewnętrznego. Jest ona uwarunkowana genetyczną skłonnością organizmu do rozwinięcia się u danej osoby. Natomiast, gdy do powstania zmian na skórze dochodzi na skutek działania czynnika zewnętrznego to wówczas mówi się o egzemie egzogennej (kontaktowej). Czynnik ten może mieć uszkadzający lub szkodliwy wpływ na skórę. Różne typy egzemy mają tendencję do pojawiania się w różnych okresach życia. Zaobserwowano, że u dzieci najczęściej występuje endogenna egzema atopowa, zaś u dorosłych postacie egzemy są bardziej zróżnicowane. W tej ostatniej grupie pacjentów często występuje egzema kontaktowa. Występujące wówczas zmiany skórne ograniczone są konkretnych obszarów ciała (np. dłonie, twarz). Przeprowadzenie odpowiednich testów skórnych w takim przypadku jest zalecane. Ułatwia to wyeliminowanie ze otoczenia czynników predysponujących do powstawania egzemy.

Objawy egzemy skóry

Wygląd skóry dotkniętej egzemą ulega zmianie wraz z upływem czasu. Początkowo skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona, nierówna i pokryta grudkami. Mogą być dostrzegalne drobne pęcherzyki zawierające wodnisty płyn. W przypadku rozdrapania powierzchnia skóry łatwo ulega pęknięciom, którym towarzyszy sączenie się płynnej zawartości. Wraz upływem czasu skóra staje nadmiernie przesuszona i łuszczy się. Każdemu z tych etapów towarzyszyć może uczucie pieczenia, świąd i bolesność. Jeżeli egzema trwa dłuższy czas, a zmienione chorobowo miejsca były rozdrapywane to mogą stać się ciemniejsze, wysuszone i pogrubiałe.

Leczenie egzemy skóry i jej profilaktyka

W przypadku większości osób cierpiących z powodu egzemy nie jest dostępna terapia zapewniająca trwałe wyniki. Zwykle obserwuje się tylko okresową poprawę stanu skóry. Leczenie tego typu schorzeń skóry wymaga umiejętnego łączenia leczenia miejscowego i ogólnego z postępowaniem profilaktycznym, które pozwoli ograniczyć częstotliwość nawrotów choroby.

Właściwa pielęgnacja skóry dotkniętej egzemą

Skóra ze skłonnością do powstawania egzemy wymaga szczególnej troski. Nie można jej ani przegrzewać, ani zbytnio wychłodzić. Ubrania powinny być luźne, przewiewne, najlepiej z bawełnianych materiałów. Wskazane jest unikanie zbyt długich kąpieli. W czasie mycia woda powinna być letnia, kąpiel nie powinna trwać więcej niż 5-10 minut. Po umyciu należy delikatnie osuszyć skórę i zaaplikować preparat nawilżający. Skóra powinna być jeszcze lekko wilgotna. Z egzemą związane jest trwale uszkodzenie płaszcza lipidowego, który stanowi naturalną ochronę skóry. Aby zapewnić naturalną barierę, której organizm nie jest w stanie stworzyć  należy stosować specjalne środki służące do nawilżania i natłuszczania oraz zabezpieczenia chorej skóry przed dalszym wysuszeniem. Należy zachowywać szczególną ostrożność przy wyborze tego typu preparatów pielęgnacyjnych. W codziennej pielęgnacji konieczne jest stosowanie odpowiednich środków do mycia niezawierających mydła, o pH obojętnym lub lekko kwaśnym oraz preparatów nawilżająco-zmiękczających. Na rynku aptecznym jest wiele hipoalergicznych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dotkniętej egzemą – środki do mycia, do kąpieli, preparaty do smarowania (kremy, emulsje, balsamy).

Zmiana diety przy egzemie

Oprócz właściwej pielęgnacji istotna jest także odpowiednio dobrana dieta z wykluczeniem produktów uczulających. Dietę warto wzbogacić w kwas gamma-linolenowy, którego bogatym źródłem jest m.in. olej z wiesiołka i ogórecznika lekarskiego. Zaleca się również przyjmowanie oligosacharydów prebiotycznych i probiotyków.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij