Egzema - leczenie, objawy i przyczyny
Anna Żyła

Egzema - leczenie, objawy i przyczyny

Egzema skóry jest bardzo częstym i uciążliwym schorzeniem skóry. Towarzyszące chorobie zmiany skórne zwykle mają znaczący, negatywny wpływ na jakość życia i relacje międzyludzkie osób nią dotkniętych.

Co to jest egzema?

Egzema (wyprysk) - tym ogólnym terminem określa się różnego typu zmiany zapalne na skórze. Może mieć wiele różnych postaci i pojawić się w każdym wieku. Ze względu na swój przewlekły i nawracający charakter choroba ta może trwać wiele lat z okresami, kiedy objawy są mniej lub bardziej nasilone.

Przyczyny powstania egzemy?

Egzema jest chorobą skóry o nieinfekcyjnym podłożu zapalnym (alergicznym lub niealergicznym) i polega na zapaleniu jej wierzchnich warstw (naskórek i warstwa brodawkowata skóry właściwej). Niestety wiedza na temat tego, co jest przyczyną egzemy jest wciąż niewystarczająca. Zaburzenia układu odpornościowego, predyspozycje genetyczne czy też działanie konkretnych czynników zewnętrznych (określone substancje, pokarmy) wymieniane są jako jedne z podstawowych przyczyn egzemy. I tak w zależności od czynnika, który predysponuje do rozwoju choroby można zaklasyfikować ją najogólniej do dwóch typów: egzema endogenna lub egzema egzogenna.

Egzema endogenna czy egzogenna (kontaktowa)?

Egzema endogenna powstaje w wyniku oddziaływania wewnętrznych bodźców, bez udziału środowiska zewnętrznego. Jest ona uwarunkowana genetyczną skłonnością organizmu do rozwinięcia się u danej osoby. Natomiast, gdy do powstania zmian na skórze dochodzi na skutek działania czynnika zewnętrznego to wówczas mówi się o egzemie egzogennej (kontaktowej). Czynnik ten może mieć uszkadzający lub szkodliwy wpływ na skórę. Różne typy egzemy mają tendencję do pojawiania się w różnych okresach życia. Zaobserwowano, że u dzieci najczęściej występuje endogenna egzema atopowa, zaś u dorosłych postacie egzemy są bardziej zróżnicowane. W tej ostatniej grupie pacjentów często występuje egzema kontaktowa. Występujące wówczas zmiany skórne ograniczone są konkretnych obszarów ciała (np. dłonie, twarz). Przeprowadzenie odpowiednich testów skórnych w takim przypadku jest zalecane. Ułatwia to wyeliminowanie ze otoczenia czynników predysponujących do powstawania egzemy.

Objawy egzemy skóry

Wygląd skóry dotkniętej egzemą ulega zmianie wraz z upływem czasu. Początkowo skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona, nierówna i pokryta grudkami. Mogą być dostrzegalne drobne pęcherzyki zawierające wodnisty płyn. W przypadku rozdrapania powierzchnia skóry łatwo ulega pęknięciom, którym towarzyszy sączenie się płynnej zawartości. Wraz upływem czasu skóra staje nadmiernie przesuszona i łuszczy się. Każdemu z tych etapów towarzyszyć może uczucie pieczenia, świąd i bolesność. Jeżeli egzema trwa dłuższy czas, a zmienione chorobowo miejsca były rozdrapywane to mogą stać się ciemniejsze, wysuszone i pogrubiałe.

Leczenie egzemy skóry i jej profilaktyka

W przypadku większości osób cierpiących z powodu egzemy nie jest dostępna terapia zapewniająca trwałe wyniki. Zwykle obserwuje się tylko okresową poprawę stanu skóry. Leczenie tego typu schorzeń skóry wymaga umiejętnego łączenia leczenia miejscowego i ogólnego z postępowaniem profilaktycznym, które pozwoli ograniczyć częstotliwość nawrotów choroby.

Właściwa pielęgnacja skóry dotkniętej egzemą

Skóra ze skłonnością do powstawania egzemy wymaga szczególnej troski. Nie można jej ani przegrzewać, ani zbytnio wychłodzić. Ubrania powinny być luźne, przewiewne, najlepiej z bawełnianych materiałów. Wskazane jest unikanie zbyt długich kąpieli. W czasie mycia woda powinna być letnia, kąpiel nie powinna trwać więcej niż 5-10 minut. Po umyciu należy delikatnie osuszyć skórę i zaaplikować preparat nawilżający. Skóra powinna być jeszcze lekko wilgotna. Z egzemą związane jest trwale uszkodzenie płaszcza lipidowego, który stanowi naturalną ochronę skóry. Aby zapewnić naturalną barierę, której organizm nie jest w stanie stworzyć  należy stosować specjalne środki służące do nawilżania i natłuszczania oraz zabezpieczenia chorej skóry przed dalszym wysuszeniem. Należy zachowywać szczególną ostrożność przy wyborze tego typu preparatów pielęgnacyjnych. W codziennej pielęgnacji konieczne jest stosowanie odpowiednich środków do mycia niezawierających mydła, o pH obojętnym lub lekko kwaśnym oraz preparatów nawilżająco-zmiękczających. Na rynku aptecznym jest wiele hipoalergicznych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dotkniętej egzemą – środki do mycia, do kąpieli, preparaty do smarowania (kremy, emulsje, balsamy).

Zmiana diety przy egzemie

Oprócz właściwej pielęgnacji istotna jest także odpowiednio dobrana dieta z wykluczeniem produktów uczulających. Dietę warto wzbogacić w kwas gamma-linolenowy, którego bogatym źródłem jest m.in. olej z wiesiołka i ogórecznika lekarskiego. Zaleca się również przyjmowanie oligosacharydów prebiotycznych i probiotyków.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Czy bioaktywny związek zawarty w imbirze może powstrzymać rozwój chorób autoimmunologicznych?

  Imbir słynie z działania przeciwzapalnego i przeciwutleniającego, co sprawia, że jest bardzo popularnym suplementem. Nowe naukowe doniesienia świadczą o tym, że fenolowy związek fitochemiczny zawarty w jego świeżym korzeniu może również wspierać zmagania z chorobami autoimmunologicznymi. 

 • Lumbalizacja – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

  Kręgosłup człowieka jest zbudowany z 33-34 kręgów, w tym 5 lędźwiowych oraz 5 krzyżowych. Lumbalizacja jest wrodzoną wadą kręgosłupa polegającą na tym, że pierwszy krąg krzyżowy nie jest połączony z resztą kości krzyżowej. W związku z tym wydaje się, że istnieje sześć kręgów lędźwiowych i tylko cztery kręgi krzyżowe. Lumbalizacja kręgosłupa może, choć nie musi, ograniczać ruchy i powodować ból odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa.

 • Shin splints – przyczyny, objawy i leczenie bólu piszczeli u biegaczy

  Shin splints jest jednym z najczęściej występujących urazów u biegaczy. Kontuzja ta, nazywana także zespołem przeciążenia przyśrodkowej okolicy piszczeli – MTSS,  objawia się bólem wzdłuż kości piszczelowej i występuje przede wszystkim u osób, które niedawno rozpoczęły przygodę ze sportem bądź zwiększyły intensywność treningów. W większości przypadków pomocne przy shin splints okazują się odpoczynek oraz fizjoterapia. Jakie zabiegi i ćwiczenia warto stosować przy MTSS?

 • NOP – czym jest niepożądany odczyn poszczepienny? Kiedy może wystąpić NOP i jak go rozpoznać?

  NOP (niepożądany odczyn poszczepienny) to gwałtowna reakcja organizmu występująca po podaniu szczepionki, która zdarza się ze średnią częstością 1: 10 000 podanych dawek. Niepożądane odczyny poszczepienne dzieli się na łagodne, objawiające się podwyższoną temperaturą ciała i zaczerwienieniem miejsca wkłucia, poważne, obejmujące gorączkę czy obrzęk kończyny oraz ciężkie, zagrażające życiu, takie jak wstrząs anafilaktyczny. Jak postępować w przypadku wystąpienia NOP?

 • Szczepionka nanocząsteczkowa przeciwko COVID-19 – trwają prace nad jednodawkową szczepionką na koronawirusa

  Naukowcy pracują nad opracowaniem szczepionki jednodawkowej przeciwko chorobie wywoływanej przez wirusa SARS-CoV-2. Nowy preparat docelowo miałby być przechowywany w temperaturze pokojowej, co znacznie ułatwiłoby jego dystrybucję oraz obniżyło koszty produkcji i transportu, z powodu ominięcia procedury łańcuch chłodniczego. 

 • Mononukleoza – przyczyny, objawy, leczenie mononukleozy zakaźnej

  Mononukleoza jest infekcją wirusową przenoszoną głównie drogą kropelkową – poprzez kontakt ze śliną (dlatego też często jest nazywana "chorobą pocałunków"). Wywołana jest przez wirusa z rodziny Herpes – wirusa Epstein-Barr (EBV). Łatwo pomylić ją ze zwykłym przeziębieniem, objawami są bowiem głównie ból gardła i głowy, podwyższona temperatura ciała, ogólne zmęczenie. Powiększają się węzły chłonne i migdałki, czasami również wątroba oraz śledziona.  Jak wygląda diagnostyka i leczenie mononukleozy zakaźnej?

 • Trzeszczka – przyczyny, objawy, leczenie zapalenia i złamania trzeszczki

  Trzeszczka (łac. ossa sesamoidea) to mała, zaokrąglona kostka, która wraz ze ścięgnami i więzadłami tworzy tzw. aparat trzeszczkowy. Trzeszczki znajdują się w okolicy stawów palców dłoni i stóp. Do urazów tych struktur – zapalenia bądź złamania – dochodzi najczęściej u osób aktywnych fizycznie, sportowców oraz tancerzy, ale także np. podczas zeskoku z wysokości. Objawy zapalenia trzeszczki to ból narastający stopniowo, kłucie, obrzęk. Jak leczy się urazy trzeszczek?

 • Nowa grupa antybiotyków o szerokim spektrum działania

  Naukowcy z Instytutu Wistar odkryli nową klasę antybiotyków, które wykazują podwójne działanie – blokują niezbędny dla bakterii szlak metaboliczny oraz aktywują adaptacyjną odpowiedź immunologiczną organizmu. Odkrycie opublikowano niedawno w “Nature”.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij