Egzema u dzieci i niemowląt – jak ją rozpoznać?
Egzema u niemowlaka może uprzykrzyć życie zarówno dziecku, jak i całej jego rodzinie – ta choroba skóry jest uciążliwa i nawracająca. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy, aby rozpoznać ją jak najszybciej i wdrożyć odpowiednią terapię.
Egzema u niemowląt i dzieci – kilka słów wyjaśnienia
Egzema to popularna nazwa wyprysku. Wśród dzieci i niemowląt najczęstszą postacią egzemy jest alergiczny wyprysk kontaktowy lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jest to choroba o podłożu alergicznym, w której reakcja na alergen zachodzi z opóźnieniem – oznacza to, że objawy mogą się pojawić po kilku dniach, tygodniach, a czasem nawet latach od ekspozycji na czynnik alergizujący.
Uczulające działanie może mieć także lanolina – częsty składnik kosmetyków. Jest to wosk, w skład którego wchodzą estry kwasów tłuszczowych oraz sterole (np. cholesterol). Pozyskuje się ją podczas czyszczenia wełny owczej – to tzw. tłuszczopot owczy. Lanolina znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce – bardzo dobrze się wchłania, a także wykazuje właściwości nawilżające i wspomaga naturalną barierę naskórka. Przed zakupem zawsze warto dokładnie czytać etykiety, zarówno te na żywności, jak i na kosmetykach, żeby dokonywać wyborów jak najmniej szkodliwych dla naszego zdrowia.
Pierwsze objawy egzemy u niemowlaka
Egzema u dzieci objawia się zmianami skórnymi, które mogą być zlokalizowane np. na plecach czy ramionach – tam, gdzie znajdują się metalowe guziki od ubranek.
Na początku pojawiają się zaczerwienienia skóry z małymi grudkami. Grudki z kolei przekształcają się w pęcherzyki (wypryski) wypełnione płynem, które z czasem pękają i tworzą strupy na ciele niemowlaka. W trakcie gojenia skóra staje się przesuszona i nieestetycznie się łuszczy. Zmianom skórnym towarzyszą swędzenie i pieczenie, w związku z tym dziecko, u którego rozwija się egzema, może próbować się drapać, być niespokojne i płaczliwe, a także mieć problemy ze snem. Takie zachowanie u maleństwa, połączone z wysypką, powinno być dla rodzica sygnałem, aby wybrać się do lekarza specjalisty – alergologa lub dermatologa.
Jak pomóc maluchowi z egzemą?
Leczenie egzemy u niemowlaka zawsze musi ustalić lekarz. Zazwyczaj stosowane są maści lecznicze o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, zawierające inhibitory kalcyneuryny (np. takrolimus, pimekrolimus), które są mniej inwazyjne dla delikatnej skóry dzieci niż popularne glikokortykosteroidy.
Po stronie rodzica natomiast pozostaje zadbanie o to, aby możliwie skutecznie wyeliminować z otoczenia dziecka alergeny wywołujące egzemę, np. używać ubranek z plastikowymi guziczkami (jeśli alergenem faktycznie okazał się nikiel). Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja chorej skóry niemowlęcia – lepiej zrezygnować z „komercyjnych” kosmetyków na rzecz produktów dla alergików, pozbawionych konserwantów i sztucznych barwników, o neutralnym pH przyjaznym dla skóry.
Regularne nawilżanie skóry dziecka, stosowanie hipoalergicznych środków piorących, a także używanie ubranek z czystej, przewiewnej bawełny może pomóc w ukojeniu uczucia swędzenia, z którym niemowlęciu tak trudno sobie poradzić.