Egzema u dzieci i niemowląt – jak ją rozpoznać?
Agnieszka Szałańska

Egzema u dzieci i niemowląt – jak ją rozpoznać?

Egzema u niemowlaka może uprzykrzyć życie zarówno dziecku, jak i całej jego rodzinie – ta choroba skóry jest uciążliwa i nawracająca. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy, aby rozpoznać ją jak najszybciej i wdrożyć odpowiednią terapię.

Egzema u niemowląt i dzieci – kilka słów wyjaśnienia

Egzema to popularna nazwa wyprysku. Wśród dzieci i niemowląt najczęstszą postacią egzemy jest alergiczny wyprysk kontaktowy lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jest to choroba o podłożu alergicznym, w której reakcja na alergen zachodzi z opóźnieniem – oznacza to, że objawy mogą się pojawić po kilku dniach, tygodniach, a czasem nawet latach od ekspozycji na czynnik alergizujący.

Egzema u niemowlaka może być spowodowana kontaktem z substancjami uczulającymi, do których należą konserwanty, barwniki, niektóre antybiotyki (np. neomycyna), a nawet metale – np. nikiel, z którego wykonane są zapięcia w dziecięcych ubrankach. Do konserwantów, które mogą zwiększać ryzyko powstania egzemy u dzieci, zalicza się np. formaldehyd.

Uczulające działanie może mieć także lanolina – częsty składnik kosmetyków. Jest to wosk, w skład którego wchodzą estry kwasów tłuszczowych oraz sterole (np. cholesterol). Pozyskuje się ją podczas czyszczenia wełny owczej – to tzw. tłuszczopot owczy. Lanolina znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce – bardzo dobrze się wchłania, a także wykazuje właściwości nawilżające i wspomaga naturalną barierę naskórka. Przed zakupem zawsze warto dokładnie czytać etykiety, zarówno te na żywności, jak i na kosmetykach, żeby dokonywać wyborów jak najmniej szkodliwych dla naszego zdrowia.

Pierwsze objawy egzemy u niemowlaka

Egzema u dzieci objawia się zmianami skórnymi, które mogą być zlokalizowane np. na plecach czy ramionach – tam, gdzie znajdują się metalowe guziki od ubranek.

Na początku pojawiają się zaczerwienienia skóry z małymi grudkami. Grudki z kolei przekształcają się w pęcherzyki (wypryski) wypełnione płynem, które z czasem pękają i tworzą strupy na ciele niemowlaka. W trakcie gojenia skóra staje się przesuszona i nieestetycznie się łuszczy. Zmianom skórnym towarzyszą swędzenie i pieczenie, w związku z tym dziecko, u którego rozwija się egzema, może próbować się drapać, być niespokojne i płaczliwe, a także mieć problemy ze snem. Takie zachowanie u maleństwa, połączone z wysypką, powinno być dla rodzica sygnałem, aby wybrać się do lekarza specjalisty – alergologa lub dermatologa.

Odradzamy stosowanie jakichkolwiek leków i maści bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą one pogorszyć stan skóry dziecka.

Polecane dla Ciebie

Jak pomóc maluchowi z egzemą?

Leczenie egzemy u niemowlaka zawsze musi ustalić lekarz. Zazwyczaj stosowane są maści lecznicze o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, zawierające inhibitory kalcyneuryny (np. takrolimus, pimekrolimus), które są mniej inwazyjne dla delikatnej skóry dzieci niż popularne glikokortykosteroidy.

Po stronie rodzica natomiast pozostaje zadbanie o to, aby możliwie skutecznie wyeliminować z otoczenia dziecka alergeny wywołujące egzemę, np. używać ubranek z plastikowymi guziczkami (jeśli alergenem faktycznie okazał się nikiel). Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja chorej skóry niemowlęcia – lepiej zrezygnować z „komercyjnych” kosmetyków na rzecz produktów dla alergików, pozbawionych konserwantów i sztucznych barwników, o neutralnym pH przyjaznym dla skóry.

Warto też uniemożliwić niemowlakowi rozdrapywanie ranek, a tym samym rozprzestrzenianie się choroby i wydłużanie czasu gojenia – pomogą w tym bawełniane skarpetki lub rękawiczki nałożone na rączki.

Regularne nawilżanie skóry dziecka, stosowanie hipoalergicznych środków piorących, a także używanie ubranek z czystej, przewiewnej bawełny może pomóc w ukojeniu uczucia swędzenia, z którym niemowlęciu tak trudno sobie poradzić.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij