Egzema u dzieci i niemowląt – jak ją rozpoznać?
Agnieszka Szałańska

Egzema u dzieci i niemowląt – jak ją rozpoznać?

Egzema u niemowlaka może uprzykrzyć życie zarówno dziecku, jak i całej jego rodzinie – ta choroba skóry jest uciążliwa i nawracająca. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy, aby rozpoznać ją jak najszybciej i wdrożyć odpowiednią terapię.

Egzema u niemowląt i dzieci – kilka słów wyjaśnienia

Egzema to popularna nazwa wyprysku. Wśród dzieci i niemowląt najczęstszą postacią egzemy jest alergiczny wyprysk kontaktowy lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jest to choroba o podłożu alergicznym, w której reakcja na alergen zachodzi z opóźnieniem – oznacza to, że objawy mogą się pojawić po kilku dniach, tygodniach, a czasem nawet latach od ekspozycji na czynnik alergizujący.

Egzema u niemowlaka może być spowodowana kontaktem z substancjami uczulającymi, do których należą konserwanty, barwniki, niektóre antybiotyki (np. neomycyna), a nawet metale – np. nikiel, z którego wykonane są zapięcia w dziecięcych ubrankach. Do konserwantów, które mogą zwiększać ryzyko powstania egzemy u dzieci, zalicza się np. formaldehyd.

Uczulające działanie może mieć także lanolina – częsty składnik kosmetyków. Jest to wosk, w skład którego wchodzą estry kwasów tłuszczowych oraz sterole (np. cholesterol). Pozyskuje się ją podczas czyszczenia wełny owczej – to tzw. tłuszczopot owczy. Lanolina znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce – bardzo dobrze się wchłania, a także wykazuje właściwości nawilżające i wspomaga naturalną barierę naskórka. Przed zakupem zawsze warto dokładnie czytać etykiety, zarówno te na żywności, jak i na kosmetykach, żeby dokonywać wyborów jak najmniej szkodliwych dla naszego zdrowia.

Pierwsze objawy egzemy u niemowlaka

Egzema u dzieci objawia się zmianami skórnymi, które mogą być zlokalizowane np. na plecach czy ramionach – tam, gdzie znajdują się metalowe guziki od ubranek.

Na początku pojawiają się zaczerwienienia skóry z małymi grudkami. Grudki z kolei przekształcają się w pęcherzyki (wypryski) wypełnione płynem, które z czasem pękają i tworzą strupy na ciele niemowlaka. W trakcie gojenia skóra staje się przesuszona i nieestetycznie się łuszczy. Zmianom skórnym towarzyszą swędzenie i pieczenie, w związku z tym dziecko, u którego rozwija się egzema, może próbować się drapać, być niespokojne i płaczliwe, a także mieć problemy ze snem. Takie zachowanie u maleństwa, połączone z wysypką, powinno być dla rodzica sygnałem, aby wybrać się do lekarza specjalisty – alergologa lub dermatologa.

Odradzamy stosowanie jakichkolwiek leków i maści bez konsultacji z lekarzem, ponieważ mogą one pogorszyć stan skóry dziecka.

Powiązane produkty

Jak pomóc maluchowi z egzemą?

Leczenie egzemy u niemowlaka zawsze musi ustalić lekarz. Zazwyczaj stosowane są maści lecznicze o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, zawierające inhibitory kalcyneuryny (np. takrolimus, pimekrolimus), które są mniej inwazyjne dla delikatnej skóry dzieci niż popularne glikokortykosteroidy.

Po stronie rodzica natomiast pozostaje zadbanie o to, aby możliwie skutecznie wyeliminować z otoczenia dziecka alergeny wywołujące egzemę, np. używać ubranek z plastikowymi guziczkami (jeśli alergenem faktycznie okazał się nikiel). Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja chorej skóry niemowlęcia – lepiej zrezygnować z „komercyjnych” kosmetyków na rzecz produktów dla alergików, pozbawionych konserwantów i sztucznych barwników, o neutralnym pH przyjaznym dla skóry.

Warto też uniemożliwić niemowlakowi rozdrapywanie ranek, a tym samym rozprzestrzenianie się choroby i wydłużanie czasu gojenia – pomogą w tym bawełniane skarpetki lub rękawiczki nałożone na rączki.

Regularne nawilżanie skóry dziecka, stosowanie hipoalergicznych środków piorących, a także używanie ubranek z czystej, przewiewnej bawełny może pomóc w ukojeniu uczucia swędzenia, z którym niemowlęciu tak trudno sobie poradzić.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl