Mężczyzna drapie się po ramionach, mając egzemę
Ewelina Sochacka

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry (AZS) wiosną i latem?

Egzema to przewlekła choroba skóry. Objawy czasem się nasilają, a innym razem nie dają żadnych przykrych dolegliwości. Pacjenci mogą doświadczać zaostrzeń z powodu pewnych czynników wyzwalających, w tym tych znajdujących się w środowisku. Pogorszenie stanu skóry wynika czasami ze zmienności pór roku. Jak sobie z tym radzić?

Wyprysk to częsta choroba skóry, która powoduje suchość, swędzenie i pękanie skóry. Próba poradzenia sobie z tym przykrym i czasem naprawdę bolesnym stanem skóry może być bardzo stresująca i uprzykrzająca życie pacjenta. Osoby z egzemą powinny współpracować ze swoim lekarzem dermatologiem lub alergologiem, aby poradzić sobie z objawami i zmniejszać ryzyko zaostrzeń. Dzięki temu będą wiedzieć, w jaki sposób zmiany pogody i temperatury mogą wpływać na zaostrzenie egzemy.

Typowe objawy egzemy – jak poznać, że to właśnie wyprysk?

Chociaż istnieją różne rodzaje egzemy, najczęstszym typem jest atopowe zapalenie skóry. Osoby z AZS mogą skarżyć się na następujące objawy:

  • sucha i swędząca skóra,
  • czerwone plamy w obszarach objętych stanem zapalnym,
  • zgrubienie skóry w dotkniętych obszarach,
  • nadwrażliwość, skłonność do podrażnień naskórka,
  • miejscowy obrzęk skóry.
Egzema może dotyczyć dowolnej części ciała, jednak niektóre obszary są bardziej podatne na rozwój tej dermatozy. Podczas drapania objętych egzemą obszarów ciała rany mogą się sączyć, krwawić lub tworzyć suchą skorupę na powierzchni. Skóra staje się wówczas bardziej narażona na infekcje i nadkażenia, co dodatkowo pogarsza jej stan.

Pora roku a zaostrzenie egzemy

Osoby z egzemą mogą doświadczać zaostrzeń z powodu wielu czynników wyzwalających. Nauka unikania tych wyzwalaczy lub modyfikowania pewnych zachowań może być pomocna w leczeniu egzemy.

Czynniki, które mogą wywoływać zaostrzenie egzemy i są związane z porami roku:

  • szybkie zmiany temperatury,
  • pylenie, które jest najpowszechniejsze wiosną,
  • suche powietrze,
  • pocenie się i wilgoć,
  • gorące lub zimne powietrze atmosferyczne,
  • oparzenie słoneczne lub przegrzanie ciała.

W zależności od konkretnych wyzwalaczy mogą wystąpić zaostrzenia objawów w miesiącach wiosennych i letnich. Głównym powodem zmian sezonowych jest narażenie skóry na pewne alergeny, które występują częściej w określonych porach roku. I tak na przykład pyłki drzew i traw wiosną, a chwasty i pleśń jesienią mogą wywołać egzemę u pacjentów wrażliwych na te alergeny. U niektórych osób wraz z zaostrzeniem egzemy wystąpią objawy ze strony układu oddechowego – nosa lub płuc, jak np. alergiczny nieżyt nosa czy też astma. Ekspozycja na roztocza jest bardziej dotkliwa zimą, co także może doprowadzić do zaostrzenia egzemy.

Polecane dla Ciebie

Leczenie egzemy wiosną i latem

Leczenie wyprysku obejmuje zarówno działania mające na celu zminimalizowanie objawów, jak i uniknięcie czynników wyzwalających. Unikanie wyzwalaczy może pomóc zmniejszyć zaostrzenia i nasilenie objawów. Czasami jednak konieczne jest stosowanie leków, w tym preparatów o działaniu miejscowym, np. maści oraz emolientów, a ponadto leków ogólnoustrojowych, jak chociażby leki antyhistaminowe (popularnie nazywane tabletkami na alergię).

Jak dbać o skórę z egzemą wiosną i latem?

  1. Najlepiej zacząć od początku, czyli od zrobienia testów na alergie wziewne, np. na pyłki. A jeśli lekarz alergolog uzna to za konieczne – wdrożyć immunoterapię alergiczną, czyli tzw. odczulanie.
  2. Unikaj alergenów środowiskowych, a przynajmniej tych, które można kontrolować.
  3. Postaraj się, aby Twoje ciało nie było nadmiernie przegrzewane ani wilgotne. Pocenie się może spowodować zaostrzenie egzemy. Nie oznacza to jednak, że powinieneś unikać kontaktu ze słońcem. Wiele badań naukowych potwierdza, że promieniowanie UV korzystnie wpływa na stan skóry pacjentów z egzemą. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ skóra z egzemą jest dość wrażliwa i łatwo ulega poparzeniom.
  4. Bardzo istotne jest także pamiętanie o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, noszeniu przewiewnej odzieży, unikaniu produktów zawierających substancje zapachowe i środki powierzchniowo czynne, jak np. SLS, SLES lub Triclosan czy EDTA.
  5. Ponadto dobrze jest zadbać o spokój ducha, zmniejszając poziom stresu, który wywołuje zmiany hormonalne prowadzące do rozwoju reakcji zapalnych, a te mogą pogorszyć objawy związane z egzemą. Bardzo istotna jest higiena i pielęgnacja skóry atopowej. Powinna być czysta i dobrze nawilżona. Dobrze jest także zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkty emolientowe, które zabezpieczą skórę przed utratą wilgoci.
  1. What to know about eczema, Medical News Today [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/14417 [dostęp:] 4.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij