Jak wyleczyć egzemę na rękach i dłoniach?
Anna Rutkowska

Jak wyleczyć egzemę na rękach i dłoniach?

Najczęściej występuje u dzieci – ocenia się, że na egzemę cierpi aż 15-20 proc. spośród nich. Jest chorobą bardzo uciążliwą, powodującą wiele przykrych dolegliwości, włącznie z bezsennością i problemami z koncentracją. Nic dziwnego – swędząca wysypka, pękające pęcherzyki i sucha skóra na dłoniach boleśnie utrudniają życie, powodując, że egzema może być uznana za prawdziwe przekleństwo.

Jednak egzema to przypadłość dotykająca nie tylko dzieci. Ma ją również od 2 do 5 proc. dorosłych. Jest chorobą trudną do wyleczenia, mającą różnorakie przyczyny, na które często nie mamy wpływu. Możemy jednak skutecznie leczyć jej objawy – coraz nowocześniejsze środki leczenia sprawiają, że egzema na rękach staje się jedynie przykrym wspomnieniem.

Egzema na dłoniach, twarzy i brzuchu – dlaczego mnie to spotyka?

Choć egzema jest chorobą dość powszechnie występującą, jej przyczyny wciąż nie są poznane w stu procentach. Jeśli chodzi o jej atopową postać – a więc mającą podłoże genetyczne – ryzyko pojawienia się choroby wzrasta w przypadku wystąpienia jej w bliskiej rodzinie. Ogólnie rzecz biorąc, jest ona spowodowana przez zaburzenie funkcjonowania układu odpornościowego, będące przyczyną natychmiastowej nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej (nadmiernego wytwarzania przeciwciał określanych symbolem IgE) nawet na niewielkie dawki alergenów (takich jak roztocza, pyłki roślin, alergeny pokarmowe). Reakcja ta prowadzi do wystąpienia stanu zapalnego. Dlatego najbardziej typowym przykładem egzemy – często wręcz utożsamianym z nią – jest atopowe zapalenie skóry (AZS). 
Mimo wszystko wciąż nie wiadomo, dlaczego AZS ustępuje czasem samoistnie – bo przecież genów nie jesteśmy w stanie naprawić. Dlatego naukowcy podejrzewają, że równie istotną przyczyną egzemy są kwestie środowiskowe – zwłaszcza, że choroba znacznie częściej występuje w rozwiniętych krajach zachodnich.

Ocenia się, że bezpośrednią przyczyną egzemy na dłoniach może być też reakcja zapalna zachodząca w skórze, która powoduje, że warstwa rogowa skóry – a więc jedna z warstw naskórka – jest uszkadzana. Przyczyną stanu zapalnego jest mutacja genu odpowiedzialnego za wytwarzanie filagryny białkowej, ważnej dla wytwarzania zewnętrznej warstwy skóry. Jeśli nie jest ona produkowana w dostatecznej ilości, skóra nie jest w stanie chronić się przed utratą wilgoci, a przez to i czynnikami ją drażniącymi takimi jak alergeny czy drobnoustroje.

Niestety wciąż nie wiadomo zbyt wiele na temat związku mutacji genu bariery skórnej z genetycznie uwarunkowaną skłonnością do alergii.

Inne przyczyny egzemy

Ponieważ egzema na dłoniach i w ogóle rękach jest najczęściej spotykaną postacią tej choroby – szczególnie u osób dorosłych – naukowcy biorą pod uwagę również niegenetyczne przyczyny choroby, wynikające z kontaktu skóry rąk czy dłoni z rozmaitymi szkodliwymi substancjami, na przykład tymi zawartymi w środkach czystości, chemikaliami, substancjami używanymi do produkcji tkanin, a nawet z dymem papierosowym. Za prawdopodobną przyczynę wystąpienia egzemy uważa się też zanieczyszczenia środowiska.

Istnieje również hipoteza mówiąca, że przyczyną egzemy mogą być zmiany we florze jelitowej niemowlęcia spowodowane podawaniem antybiotyku dziecku lub matce w czasie ciąży, które miałyby wywoływać skłonność do nadmiernej reakcji immunologicznej.

Powiązane produkty

Egzema dłoni – jak z tym żyć?

Ponieważ egzema na rękach to nie tylko swędzenie, ból i pieczenie wysuszonej skóry, ale także problem estetyczny, znalezienie najlepszej dla nas metody na złagodzenie dolegliwości to sprawa kluczowa. Najtrudniej oczywiście poradzić sobie z atopową postacią zapalenia skóry, ponieważ często nie mamy możliwości wyeliminowania niektórych alergenów z naszego otoczenia – szczególnie takich jak pyłki roślin czy roztocza występujące nawet w domowym kurzu. Mimo wszystko należy wykonać niezbędne testy alergiczne, by ustalić, jaki alergen jest dla nas szkodliwy.

Egzemę – nie licząc przypadków, gdy odpowiada za nią konkretny czynnik, jak na przykład określony składnik kosmetyku czy alergen, którego łatwo możemy uniknąć – leczy się głównie objawowo.

Przede wszystkim należy zadbać więc o odpowiednie nawilżenie skóry na rękach – w tym celu najczęściej poleca się stosowanie tak zwanych emolientów, czyli kosmetyków wytwarzających na skórze warstwę ochronną, pozwalającą zatrzymać w niej wodę i w ten sposób zapobiegającej wysuszaniu. Emolienty są dostępne w postaci oliwek, balsamów czy kremów – niezwykle ważne jest, by były stosowane co najmniej dwa razy dziennie; najlepiej po kąpieli lub prysznicu, co pozwala zatrzymać w skórze więcej wilgoci. Regularne stosowanie emolientów jest tym bardziej istotne, że egzema na rękach lubi nawracać – wystarczy więc kilka dni zaniechania stosowania tego rodzaju kosmetyków i problem pojawia się na nowo. 

W leczeniu egzemy stosuje się także mokre okłady.

Egzema na dłoniach – leczenie

Niestety domowe sposoby poradzenia sobie z egzemą zwykle nie są wystarczające – chorzy często potrzebują więc medykamentów, które może przepisać jedynie lekarz. Do podstawowych należą tak zwane glikokortykosteroidy – jedna z najbardziej skutecznych metod kontrolowania objawów egzemy, takich jak świąd i stan zapalny. Ich stosowanie może wiązać się jednak z działaniami niepożądanymi, takimi jak atrofia skóry (czyli zmniejszenie jej objętości, wiąd, dające objawy starzenia), zapalenia skóry, trądzik różowaty czy nawet – choć raczej w skrajnych przypadkach – zahamowanie czynności nadnerczy.

W walce z objawami egzemy stosuje się też tak zwane inhibitory kalcyneuryny (takrolimus, pimekrolimus), będące lekami o działaniu immunomodulującym – a więc regulującym reakcję immunologiczną – i przeciwzapalnym. W przypadku atopowego zapalanie skóry opornego na leczenie zaleca się również cyklosporyny – leki o działaniu immunosupresyjnym, czyli blokującym nadmierną reakcję immunologiczną.

Niektórzy pacjenci odczuwają poprawę po przyjęciu leków antyhistaminowych, działających głównie przeciwświądowo, a czasem i uspokajająco, co pomaga w radzeniu sobie z bezsennością i niepokojem powodowanymi przez swędzenie. Warto jednak pamiętać, że skuteczność leków antyhistaminowych w leczeniu egzemy dłoni czy rąk nie została potwierdzona badaniami klinicznymi. 

Jeśli wyżej wymienione leki nie przyniosą pożądanych rezultatów, w trudniejszych przypadkach przepisuje się pacjentom leki takie jak metotreksat, azatiopryna i mykofenolan mofetylu oraz inne leki wpływające na układ immunologiczny.

Leczenie uzupełniające egzemy na dłoniach

Do całkiem skutecznych metod postępowania w przypadku egzemy zalicza się też fototerapię za pomocą fal UVA lub UVB, a także leczenie za pomocą olejku z wiesiołka. Uważa się bowiem, że może on być korzystny dla skóry ze względu na zawartość kwasu gamma-linolenowego (kwasu tłuszczowego typu omega-6), zbawiennego dla komórek naskórka.

Naukowcy rozważają też związek występowania egzemy z niewłaściwymi proporcjami kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w diecie. Pilotażowe badanie wykonane w 2008 roku przez niemieckich naukowców pokazało, że suplementacja omega-3 może mieć działanie terapeutyczne dla pacjentów z egzemą atopową.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij