Pinosol - Eucalypti oleum, Pini oleum, Thymolum, Tocopherolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład witamina E (tokoferol)
tymol
olejek sosnowy
olejek eukaliptusowy
Postać krem do nosa
maść do nosa
krople do nosa
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Otolaryngologia
Działanie ułatwia oddychanie
zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa

Wskazania:

Pomocniczo w leczeniu kataru i innych chorób zapalnych błony śluzowej nosa i jamy nosowo-gardłowej.

Dawkowanie:

Krople: Dorośli: 3 razy dziennie 2 krople preparatu wkroplić do przedniej części obu otworów nosowych. W razie potrzeby można podawać 1 kroplę preparatu do obu otworów nosa co 3 godziny, do 6 razy dziennie. Dzieci powyżej 12 lat: 3 razy dziennie 1 kroplę do przedniej części otworu nosowego. Dzieciom w wieku od 7 do 12 lat nanieść 3 razy dziennie 1 kroplę na skórę pod nosem i delikatnie rozetrzeć w tym miejscu (dzieciom poniżej 12 lat nie zaleca się wkraplania preparatu bezpośrednio do nosa ponieważ grozi to wciągnięciem przez dziecko płynu do nosa z oddechem). Preparat nie jest przeznaczony do długotrwałego podawania. Przeciętny okres stosowania preparatu wynosi 5 (3-7) dni. Preparatu nie powinno się stosować dłużej niż 28 dni (4 tygodnie). W celu wykonania inhalacji, przy pomocy urządzenia inhalacyjnego, stosuje się 2 ml preparatu na litr gorącej wody, 2 razy dziennie. Krem i maść: nakładać około 0,5 cm kremu lub maści 3-4 razy dziennie na błonę śluzową przedniej części nosa. Krem stosować przez 5-7 dni, a maść - przez 1-2 tygodnie. Nie stosować u dzieci poniżej 7 roku życia.

Możliwe skutki uboczne:

Sporadycznie może pojawić się swędzenie lub pieczenie błony śluzowej nosa.

Poinformuj lekarza:

Jeśli wystąpiła nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Jeśli cierpisz na zapalenie błony śluzowej nosa na tle alergicznym. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.