Alergia na roztocza – jak sobie radzić? - portal DOZ.pl
Alergia na roztocza – jak sobie radzić?
Piotr Wolski

Alergia na roztocza – jak sobie radzić?

Uśpiona wegetacja roślin, a nawet śnieg, przykrywający uliczny kurz, nie gwarantują alergikom ustąpienia dolegliwości. O ile na wiosnę i w lecie alergik może czuć się bezpiecznie w zaciszu domowym, o tyle zima właśnie tu czają się najpoważniejsze zagrożenia. Największym wrogiem alergików w okresie jesienno-zimowym są roztocza kurzu domowego.

Alergik w łożku

W mieszkaniu najbardziej niebezpiecznym miejscem dla alergika jest łożko. To właśnie tutaj, dzięki ciepłu i wilgoci, powstają idealne warunki rozwoju roztoczy. Co więcej, alergeny maja bezpośredni kontakt z ciałem śpiącego człowieka przez wiele godzin każdej doby, co dodatkowo zwiększa możliwości uczulenia.

Jak obronić się przed wrogami we własnym mieszkaniu? Według profesora Pawła Gorskiego, kierownika Kliniki Pneumologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przede wszystkim należy zatroszczyc się o utrzymanie właściwego mikroklimatu w mieszkaniu.

W pomieszczeniach powinien panować lekki chłod, tzn. temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. Powietrze powinno być też dosyć suche; wilgotność względna nie powinna przekraczać poziomu 55-60 procent. W tych warunkach roztocza rozwijają się znacznie słabiej niż w dobrze nawilżonych, ciepłych pomieszczeniach.

- Tak suchy mikroklimat może być dosyć uciążliwy także dla ludzi, gdyż wysychaja wtedy błony śluzowe, ale z tym łatwo sobie poradzić często pijac wodę - radzi prof. Gorski.

Mieszkanie alergika powinno być odkurzane przynajmniej cztery razy w tygodniu, nie poźniej niż dwie, trzy godziny przed snem, najlepiej odkurzaczem z filtrem elektrostatycznym.

Profesor Gorski zdecydowanie odradza stosowanie urzadzeń z filtrem wodnym, określanych często mianem antyalergicznych. - Tego rodzaju odkurzacze nie tylko nie redukują stężenia alergenów, ale rozpraszając mgiełkę wodną produkują wyjatkowo zjadliwą formę antygenu, jaką jest aerozol antygenowy - tłumaczy specjalista. Z tych samych powodow lekarze zdecydowanie odradzają używanie w mieszkaniach alergików nawilżaczy powietrza.

W sypialni alergika nie powinny znajdować się żadne zbiorowiska kurzu, jak np. wełniane makatki na ścianach, grube zasłony, stare tapicerowane meble. Dywan, jeśli jest, powinien byc utkany z włokien sztucznych, a nie naturalnych.

Roztocza można usunąć z tkanin i powierzchni zmywalnych przy użyciu środkow chemicznych; niektorzy polecają także stosowanie tzw. oczyszczaczy powietrza. Jedna z najważniejszych rzeczy w profilaktyce przeciwroztoczowej jest stosowanie pościeli z tzw. tkaniny barierowej, nie pozwalającej na przedostawanie się roztoczy do wewnątrz pościeli. - Stosowanie takiej pościeli jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z roztoczami - zapewnia profesor Górski. Pościel powinna byc także często wietrzona przy mroźnej i słonecznej pogodzie, gdyż niskie temperatury zabijają roztocza. Trzeba jednak unikać wietrzenia w wilgotne dni, bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Pranie pościeli w temperaturze poniżej 60 stopni nie zabija roztoczy, ale wypłukuje odchody pajęczakow i szczatki ich ciał, ktore sś głownymi czynnikami uczulającymi. Roztocza można usunać dopiero podczas prania w temperaturach powyżej 60 stopni.

Alergeny zwierzęce i roślinne

Zima rośnie też zagrożenie alergenami pochodzącymi od zwierząt domowych, zwłaszcza kotów. Ze względu na niskie temperatury, alergicy przebywają ze zwierzętami w jednym pomieszczeniu znacznie dłużej niż w lecie; w tej sytuacji zwierzęta należy, w miarę możliwości, odizolowac. Tym bardziej, że według prof. Gorskiego takie zabiegi, jak kąpanie psów, czy kotów w ogole nie wpływa na stężenie alergenow w powietrzu.

Podobnie bez znaczenia jest, czy zwierzę ma krótką, czy długą sierść; czynnikiem uczulajacym nie są bowiem włosy, a substancje naskórkowe. Alergeny zwierzęce sa bardzo trwałe; kocie można wykryć nawet po dwuletniej nieobecności zwierzęcia w mieszkaniu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zima nie jest czasem wolnym od pyłkow roślinnych. W Polsce pierwsze pyłki pojawiaja się późną zimą; niekiedy już pod koniec stycznia w powietrzu zaczynają się unosić pyłki leszczyny, olchy i wierzby. Wraz z nimi u alergikow mogą pojawić się pierwsze objawy pyłkowicy, takie jak wyciek z nosa, kichanie, świad nosa i oczu, a nawet napady astmy oskrzelowej.

Polecane dla Ciebie

Czynniki nieswoiste

Poza typowymi, swoistymi czynnikami uczuleniowymi, zimą grożą alergikom czynniki nieswoiste, wywołujące podrażnienia dróg oddechowych: zimne powietrze i mgła z zanieczyszczonej pary wodnej. Jednym z powszechniejszych zanieczyszczeń, obecnych zwłaszcza w miastach, jest dwutlenek siarki, który w połączeniu z kropelkami mgły tworzy kwas siarkawy. - Kwaśne jony tak silnie drażnią układ oddechowy, że możliwe są nawet napady astmy - ostrzega profesor Gorski.

Najgroźniejsza dla alergikow pogoda to połączenie wilgoci, np. w postaci mgły, z niskimi temperaturami, poniżej 10 stopni Celsjusza.
Profesor Gorski radzi, aby unikac wtedy wychodzenia na zewnątrz. Jeśli już trzeba wyjść, wówczas należy dokładnie osłaniać usta i nos szalikiem, tak by uniknac bezpośredniego uderzenia mroźnego powietrza mgły w układ oddechowy.

Do zaostrzenia objawów alergii, przede wszystkim astmy oskrzelowej, prowadzą także bardzo częste w okresie jesienno - zimowym infekcje rzekomo - grypowe, zazwyczaj o podłożu wirusowym. Zdaniem prof. Górskiego właśnie w tym okresie alergicy niepotrzebnie leczeni sa antybiotykami, które w przypadku zaostrze stanow alergicznych, lub infekcji wirusowych sa zupełnie nieskuteczne.

Konsultacja medyczna
prof. Paweł Gorski,
Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Co to jest czynnik reumatoidalny (RF)? Normy, podwyższony. Kiedy należy wykonać badanie RF?

  Czynnik reumatoidalny (RF) jest badaniem, które może wskazać, że w organizmie rozwija się reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, zespół Sjogrena, sarkoidoza czy borelioza. Co ciekawe nie musi być jednak parametrem świadczącym tylko o rozwoju tych chorób, ponieważ u nawet 20% społeczeństwa występuje on fizjologicznie. Najczęściej świadczy tym, że w organizmie rozwija się stan zapalny, związany albo z chrząstką stawową albo tkanką łączną. Jakie specyficzne objawy powinny skłonić do zbadania RF, ile kosztuje oznaczenie czynnika reumatoidalnego i czy należy posiadać skierowanie do wykonania tego badania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule

 • Badanie poziomu aminokwasów w organizmie – kiedy należy sprawdzić ich poziom?

  Do oceny stężenia wolnych aminokwasów służy aminogram (profil aminokwasów). Badanie jest stosowane w diagnostyce wrodzonych wad metabolicznych, ale także przy projektowaniu odpowiedniej diety uzupełniającej lub obniżającej poziom konkretnych aminokwasów. Badanie poziomu aminokwasów zaleca się także sportowcom. Wynik oznaczenia w tym przypadku pozwala na wprowadzenie właściwej suplementacji diety, od której m.in. zależy osiągnięcie założonych celów treningowych.  Czy do profilu aminokwasów trzeba być na czczo, ile kosztuje aminogram i jakie są objawy niedoboru i nadmiaru aminokwasów?

 • Jak natura wpływa na nasze zdrowie? Co na ten temat mówi nauka?

  W długie zimowe wieczory oferta serwisów streamingowych wydaje się bardziej kusząca niż spacer na łonie natury. Warto zastanowić się jednak, która z tych form spędzania wolnego czasu jest lepsza dla naszego zdrowia. Jakie korzyści zdrowotne wynikające z bliskiego kontaktu z przyrodą?

 • Czy mutacja genu MTHFR może być przyczyną niepłodności i zakrzepicy?

  Genotyp genu MTHFR pośrednio wpływa na metabolizm i przyswajanie kwasu foliowego w organizmie ludzkim. Mutacjautacja w genie MTHFR jest łączona z występowaniem u pacjenta tendencji do nadkrzepliwości i zakrzepicy, nowotworów bądź zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. Doniesienia te bywają jednak sprzeczne i nie znajdują przełożenia na rekomendacje specjalistów w sprawie wdrożenia profilaktycznej diagnostyki mutacji w genie MTHFR. Niedobory kwasu foliowego szczególnie istotne są przy planowaniu ciąży i w diagnostyce niepowodzeń położniczych i trudności z utrzymaniem ciąży, a także przy ustalaniu przyczyn urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej

 • Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?

  Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.

 • Norowirusy – charakterystyka, objawy zarażenia, leczenie

  1/3 przypadków zakażeń norowirusami dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia., jednak norowirusy bardzo łatwo przenoszą się również na osoby dorosłe i wywołują te same dolegliwości. Jakie są objawy zakażenia norowirusem? Co robić, by zapobiegać zarażeniu? Podpowiadamy.

 • Hipotermia – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

  Hipotermia to wychłodzenie organizmu, do którego dochodzi, gdy temperatura ciała spada poniżej 35℃. Co ją może spowodować? Czy jej skutki mogą być groźne dla zdrowia? Jak wygląda pierwsza pomoc osobie z hipotermią? Podpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij