×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Alergia na roztocza – jak sobie radzić?

Uśpiona wegetacja roślin, a nawet śnieg, przykrywający uliczny kurz, nie gwarantują alergikom ustąpienia dolegliwości. O ile na wiosnę i w lecie alergik może czuć się bezpiecznie w zaciszu domowym, o tyle zima właśnie tu czają się najpoważniejsze zagrożenia. Największym wrogiem alergików w okresie jesienno-zimowym są roztocza kurzu domowego.

Te małe pajęczaki, wielkości 1/3 milimetra, produkuja olbrzymie ilości wydalin, które są bardzo powszechnym alergenem wziewnym. Pomiędzy jesienia a wiosną liczba roztoczy żyjących w zamkniętych pomieszczeniach zwiększa się. Natomiast alergicy spędzają coraz więcej czasu w rzadko wietrzonych mieszkaniach, stąd ekspozycja na alergeny jest bardziej intensywna niż w ciepłych porach roku. Ekspozycję ułatwia, zwłaszcza w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, wysuszone powietrze, które powoduje, że drobiny kurzu łatwo unoszą się do poziomu ust i nosa.

Alergik w łożku

W mieszkaniu najbardziej niebezpiecznym miejscem dla alergika jest łożko. To właśnie tutaj, dzięki ciepłu i wilgoci, powstają idealne warunki rozwoju roztoczy. Co więcej, alergeny maja bezpośredni kontakt z ciałem śpiącego człowieka przez wiele godzin każdej doby, co dodatkowo zwiększa możliwości uczulenia.

Jak obronić się przed wrogami we własnym mieszkaniu? Według profesora Pawła Gorskiego, kierownika Kliniki Pneumologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przede wszystkim należy zatroszczyc się o utrzymanie właściwego mikroklimatu w mieszkaniu.

W pomieszczeniach powinien panować lekki chłod, tzn. temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. Powietrze powinno być też dosyć suche; wilgotność względna nie powinna przekraczać poziomu 55-60 procent. W tych warunkach roztocza rozwijają się znacznie słabiej niż w dobrze nawilżonych, ciepłych pomieszczeniach.

- Tak suchy mikroklimat może być dosyć uciążliwy także dla ludzi, gdyż wysychaja wtedy błony śluzowe, ale z tym łatwo sobie poradzić często pijac wodę - radzi prof. Gorski.

Mieszkanie alergika powinno być odkurzane przynajmniej cztery razy w tygodniu, nie poźniej niż dwie, trzy godziny przed snem, najlepiej odkurzaczem z filtrem elektrostatycznym.

Profesor Gorski zdecydowanie odradza stosowanie urzadzeń z filtrem wodnym, określanych często mianem antyalergicznych. - Tego rodzaju odkurzacze nie tylko nie redukują stężenia alergenów, ale rozpraszając mgiełkę wodną produkują wyjatkowo zjadliwą formę antygenu, jaką jest aerozol antygenowy - tłumaczy specjalista. Z tych samych powodow lekarze zdecydowanie odradzają używanie w mieszkaniach alergików nawilżaczy powietrza.

W sypialni alergika nie powinny znajdować się żadne zbiorowiska kurzu, jak np. wełniane makatki na ścianach, grube zasłony, stare tapicerowane meble. Dywan, jeśli jest, powinien byc utkany z włokien sztucznych, a nie naturalnych.

Roztocza można usunąć z tkanin i powierzchni zmywalnych przy użyciu środkow chemicznych; niektorzy polecają także stosowanie tzw. oczyszczaczy powietrza. Jedna z najważniejszych rzeczy w profilaktyce przeciwroztoczowej jest stosowanie pościeli z tzw. tkaniny barierowej, nie pozwalającej na przedostawanie się roztoczy do wewnątrz pościeli. - Stosowanie takiej pościeli jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z roztoczami - zapewnia profesor Górski. Pościel powinna byc także często wietrzona przy mroźnej i słonecznej pogodzie, gdyż niskie temperatury zabijają roztocza. Trzeba jednak unikać wietrzenia w wilgotne dni, bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Pranie pościeli w temperaturze poniżej 60 stopni nie zabija roztoczy, ale wypłukuje odchody pajęczakow i szczatki ich ciał, ktore sś głownymi czynnikami uczulającymi. Roztocza można usunać dopiero podczas prania w temperaturach powyżej 60 stopni.

Alergeny zwierzęce i roślinne

Zima rośnie też zagrożenie alergenami pochodzącymi od zwierząt domowych, zwłaszcza kotów. Ze względu na niskie temperatury, alergicy przebywają ze zwierzętami w jednym pomieszczeniu znacznie dłużej niż w lecie; w tej sytuacji zwierzęta należy, w miarę możliwości, odizolowac. Tym bardziej, że według prof. Gorskiego takie zabiegi, jak kąpanie psów, czy kotów w ogole nie wpływa na stężenie alergenow w powietrzu.

Podobnie bez znaczenia jest, czy zwierzę ma krótką, czy długą sierść; czynnikiem uczulajacym nie są bowiem włosy, a substancje naskórkowe. Alergeny zwierzęce sa bardzo trwałe; kocie można wykryć nawet po dwuletniej nieobecności zwierzęcia w mieszkaniu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zima nie jest czasem wolnym od pyłkow roślinnych. W Polsce pierwsze pyłki pojawiaja się późną zimą; niekiedy już pod koniec stycznia w powietrzu zaczynają się unosić pyłki leszczyny, olchy i wierzby. Wraz z nimi u alergikow mogą pojawić się pierwsze objawy pyłkowicy, takie jak wyciek z nosa, kichanie, świad nosa i oczu, a nawet napady astmy oskrzelowej.

Czynniki nieswoiste

Poza typowymi, swoistymi czynnikami uczuleniowymi, zimą grożą alergikom czynniki nieswoiste, wywołujące podrażnienia dróg oddechowych: zimne powietrze i mgła z zanieczyszczonej pary wodnej. Jednym z powszechniejszych zanieczyszczeń, obecnych zwłaszcza w miastach, jest dwutlenek siarki, który w połączeniu z kropelkami mgły tworzy kwas siarkawy. - Kwaśne jony tak silnie drażnią układ oddechowy, że możliwe są nawet napady astmy - ostrzega profesor Gorski.

Najgroźniejsza dla alergikow pogoda to połączenie wilgoci, np. w postaci mgły, z niskimi temperaturami, poniżej 10 stopni Celsjusza.
Profesor Gorski radzi, aby unikac wtedy wychodzenia na zewnątrz. Jeśli już trzeba wyjść, wówczas należy dokładnie osłaniać usta i nos szalikiem, tak by uniknac bezpośredniego uderzenia mroźnego powietrza mgły w układ oddechowy.

Do zaostrzenia objawów alergii, przede wszystkim astmy oskrzelowej, prowadzą także bardzo częste w okresie jesienno - zimowym infekcje rzekomo - grypowe, zazwyczaj o podłożu wirusowym. Zdaniem prof. Górskiego właśnie w tym okresie alergicy niepotrzebnie leczeni sa antybiotykami, które w przypadku zaostrze stanow alergicznych, lub infekcji wirusowych sa zupełnie nieskuteczne.

Konsultacja medyczna
prof. Paweł Gorski,
Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego


Podziel się: