Alergia na roztocza – jak sobie radzić?
Piotr Wolski

Alergia na roztocza – jak sobie radzić?

Uśpiona wegetacja roślin, a nawet śnieg, przykrywający uliczny kurz, nie gwarantują alergikom ustąpienia dolegliwości. O ile na wiosnę i w lecie alergik może czuć się bezpiecznie w zaciszu domowym, o tyle zima właśnie tu czają się najpoważniejsze zagrożenia. Największym wrogiem alergików w okresie jesienno-zimowym są roztocza kurzu domowego.

Te małe pajęczaki, wielkości 1/3 milimetra, produkuja olbrzymie ilości wydalin, które są bardzo powszechnym alergenem wziewnym. Pomiędzy jesienia a wiosną liczba roztoczy żyjących w zamkniętych pomieszczeniach zwiększa się. Natomiast alergicy spędzają coraz więcej czasu w rzadko wietrzonych mieszkaniach, stąd ekspozycja na alergeny jest bardziej intensywna niż w ciepłych porach roku. Ekspozycję ułatwia, zwłaszcza w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, wysuszone powietrze, które powoduje, że drobiny kurzu łatwo unoszą się do poziomu ust i nosa.

Alergik w łożku

W mieszkaniu najbardziej niebezpiecznym miejscem dla alergika jest łożko. To właśnie tutaj, dzięki ciepłu i wilgoci, powstają idealne warunki rozwoju roztoczy. Co więcej, alergeny maja bezpośredni kontakt z ciałem śpiącego człowieka przez wiele godzin każdej doby, co dodatkowo zwiększa możliwości uczulenia.

Jak obronić się przed wrogami we własnym mieszkaniu? Według profesora Pawła Gorskiego, kierownika Kliniki Pneumologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przede wszystkim należy zatroszczyc się o utrzymanie właściwego mikroklimatu w mieszkaniu.

W pomieszczeniach powinien panować lekki chłod, tzn. temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza. Powietrze powinno być też dosyć suche; wilgotność względna nie powinna przekraczać poziomu 55-60 procent. W tych warunkach roztocza rozwijają się znacznie słabiej niż w dobrze nawilżonych, ciepłych pomieszczeniach.

- Tak suchy mikroklimat może być dosyć uciążliwy także dla ludzi, gdyż wysychaja wtedy błony śluzowe, ale z tym łatwo sobie poradzić często pijac wodę - radzi prof. Gorski.

Mieszkanie alergika powinno być odkurzane przynajmniej cztery razy w tygodniu, nie poźniej niż dwie, trzy godziny przed snem, najlepiej odkurzaczem z filtrem elektrostatycznym.

Profesor Gorski zdecydowanie odradza stosowanie urzadzeń z filtrem wodnym, określanych często mianem antyalergicznych. - Tego rodzaju odkurzacze nie tylko nie redukują stężenia alergenów, ale rozpraszając mgiełkę wodną produkują wyjatkowo zjadliwą formę antygenu, jaką jest aerozol antygenowy - tłumaczy specjalista. Z tych samych powodow lekarze zdecydowanie odradzają używanie w mieszkaniach alergików nawilżaczy powietrza.

W sypialni alergika nie powinny znajdować się żadne zbiorowiska kurzu, jak np. wełniane makatki na ścianach, grube zasłony, stare tapicerowane meble. Dywan, jeśli jest, powinien byc utkany z włokien sztucznych, a nie naturalnych.

Roztocza można usunąć z tkanin i powierzchni zmywalnych przy użyciu środkow chemicznych; niektorzy polecają także stosowanie tzw. oczyszczaczy powietrza. Jedna z najważniejszych rzeczy w profilaktyce przeciwroztoczowej jest stosowanie pościeli z tzw. tkaniny barierowej, nie pozwalającej na przedostawanie się roztoczy do wewnątrz pościeli. - Stosowanie takiej pościeli jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z roztoczami - zapewnia profesor Górski. Pościel powinna byc także często wietrzona przy mroźnej i słonecznej pogodzie, gdyż niskie temperatury zabijają roztocza. Trzeba jednak unikać wietrzenia w wilgotne dni, bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Pranie pościeli w temperaturze poniżej 60 stopni nie zabija roztoczy, ale wypłukuje odchody pajęczakow i szczatki ich ciał, ktore sś głownymi czynnikami uczulającymi. Roztocza można usunać dopiero podczas prania w temperaturach powyżej 60 stopni.

Alergeny zwierzęce i roślinne

Zima rośnie też zagrożenie alergenami pochodzącymi od zwierząt domowych, zwłaszcza kotów. Ze względu na niskie temperatury, alergicy przebywają ze zwierzętami w jednym pomieszczeniu znacznie dłużej niż w lecie; w tej sytuacji zwierzęta należy, w miarę możliwości, odizolowac. Tym bardziej, że według prof. Gorskiego takie zabiegi, jak kąpanie psów, czy kotów w ogole nie wpływa na stężenie alergenow w powietrzu.

Podobnie bez znaczenia jest, czy zwierzę ma krótką, czy długą sierść; czynnikiem uczulajacym nie są bowiem włosy, a substancje naskórkowe. Alergeny zwierzęce sa bardzo trwałe; kocie można wykryć nawet po dwuletniej nieobecności zwierzęcia w mieszkaniu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zima nie jest czasem wolnym od pyłkow roślinnych. W Polsce pierwsze pyłki pojawiaja się późną zimą; niekiedy już pod koniec stycznia w powietrzu zaczynają się unosić pyłki leszczyny, olchy i wierzby. Wraz z nimi u alergikow mogą pojawić się pierwsze objawy pyłkowicy, takie jak wyciek z nosa, kichanie, świad nosa i oczu, a nawet napady astmy oskrzelowej.

Polecane dla Ciebie

Czynniki nieswoiste

Poza typowymi, swoistymi czynnikami uczuleniowymi, zimą grożą alergikom czynniki nieswoiste, wywołujące podrażnienia dróg oddechowych: zimne powietrze i mgła z zanieczyszczonej pary wodnej. Jednym z powszechniejszych zanieczyszczeń, obecnych zwłaszcza w miastach, jest dwutlenek siarki, który w połączeniu z kropelkami mgły tworzy kwas siarkawy. - Kwaśne jony tak silnie drażnią układ oddechowy, że możliwe są nawet napady astmy - ostrzega profesor Gorski.

Najgroźniejsza dla alergikow pogoda to połączenie wilgoci, np. w postaci mgły, z niskimi temperaturami, poniżej 10 stopni Celsjusza.
Profesor Gorski radzi, aby unikac wtedy wychodzenia na zewnątrz. Jeśli już trzeba wyjść, wówczas należy dokładnie osłaniać usta i nos szalikiem, tak by uniknac bezpośredniego uderzenia mroźnego powietrza mgły w układ oddechowy.

Do zaostrzenia objawów alergii, przede wszystkim astmy oskrzelowej, prowadzą także bardzo częste w okresie jesienno - zimowym infekcje rzekomo - grypowe, zazwyczaj o podłożu wirusowym. Zdaniem prof. Górskiego właśnie w tym okresie alergicy niepotrzebnie leczeni sa antybiotykami, które w przypadku zaostrze stanow alergicznych, lub infekcji wirusowych sa zupełnie nieskuteczne.

Konsultacja medyczna
prof. Paweł Gorski,
Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Woda w kolanie - objawy, przyczyny i leczenie

  Woda w kolanie to większa ilość płynu stawowego, który pojawia się z różnych powodów, głównie na skutek stanu zapalnego lub przeciążenia. Stan ten objawia się obrzękiem, bólem i sztywnością stawu kolanowego. Jak zatem leczyć wodę w kolanie? Czy istnieją na tę przypadłość skuteczne domowe sposoby? Podpowiadamy.

 • Jakie badania powinna wykonać kobieta po 40-stce?

  Zaczynając czwartą dekadę życia, dobrze jest wykonać badania kontrolne organizmu. Część z nich będzie taka sama dla kobiety i mężczyzny, niemniej istnieją także te, które powinna wykonać jedynie kobieta. Mówimy tu zarówno o oznaczeniach laboratoryjnych, jak i obrazowych. Które badania powinna wykonać kobieta po ukończeniu 40. roku życia?

 • Pęcherzowe oddzielanie się naskórka

  Pęcherzowe oddzielanie się naskórka to grupa chorób pęcherzowych o podłożu genetycznym lub autoimmunologicznym, która charakteryzuje się powstawaniem pęcherzy samoistnie lub po niewielkim urazie. Zwiększona wrażliwość skóry oraz tendencja do powstawania pęcherzy związana jest ze zmianami w budowie cząsteczek adhezyjnych lub białek strukturalnych, od których zależą prawidłowe połączenia pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem.

 • Złamanie trójkostkowe – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja

  Złamanie trójkostkowe należy do jednego z najrzadszych i najrozleglejszych urazów. To złożona kontuzja stawu skokowego, w której dochodzi do złamania trzech struktur. Mogą mu towarzyszyć także zwichnięcie kostki czy zerwanie więzozrostu strzałkowo-piszczelowego. Co zatem powoduje złamanie trójkostkowe? Jak je rozpoznać i leczyć?

 • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

  Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyn kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

 • Zatrucie alkoholem – objawy i leczenie

  Zatrucie alkoholem jest stanem zagrożenia życia i występuje przy spożyciu zbyt dużej ilości etanolu lub po wypiciu alkoholi niespożywczych. Ze względu na to, że zarówno etanol, jak i metanol czy propanol wyglądają, smakują i pachną podobnie do zatrucia może dojść nawet przez pomyłkę. Co gorsze, objawy zatrucia alkoholem mogą przypominać oznaki zwykłego upojenia alkoholowego, co powoduje, że osoby zatrute otrzymują pomoc zbyt późno.

 • Kolor, wygląd i zapach stolca – co mogą powiedzieć o naszym zdrowiu?

  Stolec to ważny wskaźnik diagnostyczny. Zmiany w jego kolorze, konsystencji czy zapachu mogą być wynikiem zarówno diety, jak i poważnych chorób oraz zaburzeń w naszym organizmie. Jak zatem wygląda prawidłowy kał? Które odstępstwa od normy powinny na zaniepokoić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij