Zespół złego wchłaniania
Michał Posmykiewicz

Zespół złego wchłaniania

Zespół złego wchłaniania to jednostka chorobowa mająca związek z nieprawidłowym trawieniem i wchłanianiem substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym. Zaburzony proces wchłaniania może dotyczyć tylko jednego lub wielu składników odżywczych.

Przebieg

W przebiegu zespołu upośledzonego wchłaniania wśród objawów na pierwszy plan wysuwa się przewlekła biegunka, o tłuszczowym charakterze. Stolce są liczne, obfite, o bardzo nieprzyjemnym zapachu. W wyniku długotrwałej biegunki dochodzi do utraty masy ciała oraz objawów związanych z niedoborami poszczególnych składników pokarmowych. Dość częsta jest zatem niedokrwistość, obrzęki na skutek niedoboru białka. Włosy stają się suche i łatwo wypadają , paznokcie są łamliwe, skóra staje się szorstka i matowa. U dziecka może dojść do rozwoju krzywicy, zaś u dorosłych osteoporozy. Częste jest osłabienie siły mięśniowej. Dość często pojawiają się też bóle brzucha i wzdęcia oraz gazy. Niedobory elektrolitów (potasu, sodu, magnezu, wapnia) doprowadzają do zaburzeń rytmu serca. Taki stan stopniowo doprowadza do wyniszczenia organizmu i coraz gorszego samopoczucia pacjenta.

Przyczyny

Przyczyny zespołu złego wchłaniania związane są z trudnościami w trawieniu poszczególnych składników pokarmowych (niedobory enzymów trawiennych lub ich zupełny brak) oraz z upośledzonym wchłanianiem substancji odżywczych w przewodzie pokarmowym. Przyczyn zespołu złego wchłaniania jest bardzo dużo. Mogą mieć one związek z infekcją przewodu pokarmowego: zakażenia bakteryjne czy pasożytnicze. Nieswoiste zapalenia jelit, przede wszystkim choroba Leśniowskiego - Crohna, choroba trzewna (celiakia), wrodzone niedobory enzymów trawiennych czy też niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki również przyczyniają się do rozwoju obrazu choroby. Inne przyczyny to długotrwała antybiotykoterapia, przewlekłe stosowanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego, stany po zabiegach operacyjnych (resekcja jelita, resekcja żołądka ).

Powiązane produkty

Diagnostyka

W diagnostyce w pierwszej kolejności wykonuje się badanie kału, w tym ocenia się obecność pasożytów. Ponadto wykonuje się testy oceniające wchłanianie poszczególnych substancji pokarmowych (testy wchłaniania jelitowego ) - po podaniu poszczególnych składników pokarmowych ocenia się ich wydalanie z kałem i powietrzem wydechowym. Duże znaczenie odgrywają też badania endoskopowe połączone z biopsja błony śluzowej. Celem oceny pasażu jelitowego wykonuje się badanie rtg przewodu pokarmowego z kontrastem, znaczenie diagnostyczne ma także usg jamy brzusznej. Badania laboratoryjne wykażą natomiast niedobory białka, witamin, składników mineralnych i niedokrwistość. 

Leczenie

Podstawą leczenia zespołu złego wchłaniania jest natomiast leczenie choroby podstawowej oraz uzupełnianie powstałych niedoborów pokarmowych. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

  Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij