×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy okłady z liści kapusty uśmierzą ból?

Dziś ludzie nie doceniają prozdrowotnych właściwości kapusty, ale już starożytni Rzymianie uważali ją za remedium na szereg schorzeń. Wiara w jej lecznicze działanie jest żywa, zwłaszcza w medycynie ludowej, która poleca okłady z liści na rozmaite bóle. Czy to przekonanie ma jakiekolwiek medyczne uzasadnienie?

Prozdrowotne właściwości kapusty obejmujące między innymi ochronę przed infekcjami, łagodzenie skutków niestrawności, odtruwanie oraz oczyszczanie organizmu przypisuje się przede wszystkim sokowi oraz młodym liściom. Stosowane w formie okładów mogą pomóc między innymi w przypadku dolegliwości artretycznych, nerwobóli, bóli zębów, głowy czy półpaśca.

Do okładów najlepiej używać młodych, jędrnych liści z wyciętymi grubymi nerwami, które po lekkim obtłuczeniu (np. tłuczkiem do mięsa) w celu wydobycia soków przykłada się w bolące miejsce, bandażuje i pozostawia na okres od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Liście używane do wykonywania okładów tego typu powinny być ciepłe — można je podgrzać, na przykład na kaloryferze lub po prostu pozostawić przez chwilę na słońcu.

Okłady z zimnych liści kapusty mogą łagodzić bóle związane z obrzękiem piersi przy karmieniu. Należy je nimi obłożyć na około pół godziny, po czym wziąć gorącą kąpiel.

Wspomniane metody znajdują potwierdzenie przede wszystkim w opiniach osób, które je stosowały. Jednak nie ma badań naukowych jednoznacznie potwierdzających ich skuteczność. Z medycznego punktu widzenia prozdrowotne działanie okładów z kapusty można włożyć między mity, co nie zmienia faktu, że praktyka często potwierdza ich zdolność do łagodzenia bólu. Warto zatem bazować na własnym rozsądku i doświadczeniach.


Podziel się: