Czy okłady z liści kapusty uśmierzą ból?
Katarzyna Szulik

Czy okłady z liści kapusty uśmierzą ból?

Dziś ludzie nie doceniają prozdrowotnych właściwości kapusty, ale już starożytni Rzymianie uważali ją za remedium na szereg schorzeń. Wiara w jej lecznicze działanie jest żywa, zwłaszcza w medycynie ludowej, która poleca okłady z liści na rozmaite bóle. Czy to przekonanie ma jakiekolwiek medyczne uzasadnienie?

Prozdrowotne właściwości kapusty obejmujące między innymi ochronę przed infekcjami, łagodzenie skutków niestrawności, odtruwanie oraz oczyszczanie organizmu przypisuje się przede wszystkim sokowi oraz młodym liściom. Stosowane w formie okładów mogą pomóc między innymi w przypadku dolegliwości artretycznych, nerwobóli, bóli zębów, głowy czy półpaśca.

Do okładów najlepiej używać młodych, jędrnych liści z wyciętymi grubymi nerwami, które po lekkim obtłuczeniu (np. tłuczkiem do mięsa) w celu wydobycia soków przykłada się w bolące miejsce, bandażuje i pozostawia na okres od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Liście używane do wykonywania okładów tego typu powinny być ciepłe — można je podgrzać, na przykład na kaloryferze lub po prostu pozostawić przez chwilę na słońcu.

Okłady z zimnych liści kapusty mogą łagodzić bóle związane z obrzękiem piersi przy karmieniu. Należy je nimi obłożyć na około pół godziny, po czym wziąć gorącą kąpiel.

Wspomniane metody znajdują potwierdzenie przede wszystkim w opiniach osób, które je stosowały. Jednak nie ma badań naukowych jednoznacznie potwierdzających ich skuteczność. Z medycznego punktu widzenia prozdrowotne działanie okładów z kapusty można włożyć między mity, co nie zmienia faktu, że praktyka często potwierdza ich zdolność do łagodzenia bólu. Warto zatem bazować na własnym rozsądku i doświadczeniach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.