Czy okłady z liści kapusty uśmierzą ból?

Dziś często nie doceniamy jej prozdrowotnych właściwości, ale już starożytni Rzymianie uważali kapustę za remedium na szereg schorzeń. Wiara w lecznicze działanie kapusty jest żywa zwłaszcza w medycynie ludowej, która poleca okłady z jej liści na rozmaite bóle, ale czy to przekonanie ma jakiekolwiek medyczne uzasadnienie?

Prozdrowotne właściwości kapusty, obejmujące między innymi ochronę przed infekcjami, łagodzenie skutków niestrawności, odtruwanie oraz oczyszczanie organizmu, przypisuje się przede wszystkim sokowi oraz młodym liściom. Stosowane w formie okładów mają pomagać między innymi na bóle artretyczne, nerwobóle, bóle zębów, głowy czy półpaśca. Do okładów najlepiej używać młodych, jędrnych liści z wyciętymi grubymi nerwami, które po lekkim obtłuczeniu (np. tłuczkiem do mięsa) w celu wydobycia soków, przykłada się w bolące miejsce, bandażuje i pozostawia na okres od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Liście używane do robienia okładów tego typu powinny być ciepłe – można je podgrzać na przykład na kaloryferze lub po prostu pozostawić przez chwilę na słońcu.

Okłady z zimnych liści kapusty maja pomagać łagodzić bóle związane z obrzękiem piersi przy karmieniu. W tym wypadku bolące miejsce okłada się zimnymi liśćmi na około pół godziny, po czym powinno się wziąć gorąca kąpiel, by obrzęk puścił.

Wspomniane metody znajdują potwierdzenie przede wszystkim w opiniach osób, które je stosowały, jednak nie ma badań naukowych jednoznacznie potwierdzających ich skuteczność. Z medycznego punktu widzenia prozdrowotne działanie okładów z kapusty można więc włożyć między mity, co nie zmienia faktu, że praktyka często potwierdza ich zdolność do łagodzenia bólu. W tym wypadku warto więc bazować na własnym rozsądku i doświadczeniach.


Podziel się: