Czy okłady z liści kapusty uśmierzą ból?
Dziś ludzie nie doceniają prozdrowotnych właściwości kapusty, ale już starożytni Rzymianie uważali ją za remedium na szereg schorzeń. Wiara w jej lecznicze działanie jest żywa, zwłaszcza w medycynie ludowej, która poleca okłady z liści na rozmaite bóle. Czy to przekonanie ma jakiekolwiek medyczne uzasadnienie?
Do okładów najlepiej używać młodych, jędrnych liści z wyciętymi grubymi nerwami, które po lekkim obtłuczeniu (np. tłuczkiem do mięsa) w celu wydobycia soków przykłada się w bolące miejsce, bandażuje i pozostawia na okres od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Liście używane do wykonywania okładów tego typu powinny być ciepłe — można je podgrzać, na przykład na kaloryferze lub po prostu pozostawić przez chwilę na słońcu.
Wspomniane metody znajdują potwierdzenie przede wszystkim w opiniach osób, które je stosowały. Jednak nie ma badań naukowych jednoznacznie potwierdzających ich skuteczność. Z medycznego punktu widzenia prozdrowotne działanie okładów z kapusty można włożyć między mity, co nie zmienia faktu, że praktyka często potwierdza ich zdolność do łagodzenia bólu. Warto zatem bazować na własnym rozsądku i doświadczeniach.