ROzzłoszczona matka krzyczyny na córkę
Arkadiusz Dąbek

„Migdałowe matki” – co oznacza ten termin?

„Migdałowe matki”, czyli almond moms, to termin określający matki, które udzielają swoim dzieciom „cennych” porad dietetycznych. Określenie to zyskało popularność dzięki kilku filmikom, na których Yolanda Hadid, matka dwóch supermodelek, rozmawia ze swoją wówczas nastoletnią córką – Gigi Hadid, radząc jej, co ma zrobić, kiedy nie ma na nic siły po zjedzeniu jedynie pół migdała.

„Almond mom”, czyli migdałowa mama, to termin, który określa kobiety wywierające destrukcyjny wpływ na swoje dzieci, zwłaszcza córki. Podłożem takiego zachowania jest chęć spełnienia własnych pragnień dotyczących dążenia do szczupłej sylwetki.

Migdałowe matki – co to znaczy?

Migdałowa matka to kobieta, która obsesyjnie podchodzi do kwestii związanych z odżywianiem, dbaniem o szczupłą sylwetkę i niski poziom tkanki tłuszczowej. Natręctwo to przelewa na swoje dzieci, na których wywiera ogromną presję. Dieta tych dzieci jest ściśle kontrolowana, bez dyspensy na jakiekolwiek przekąski czy słodycze. Skąd jednak wziął się trend „migdałowych matek”? Genenzą jest relacja, która łączy Yolandę Hadid ze jej córkami – Gigi i Bellą Hadid, czyli popularnymi supermodelkami. W jednym z odcinków reality show, w którym można było przyglądać się realiom życia wszystkich trzech kobiet, matka wielokrotnie podkreśla, że bez niskiego poziomu tkanki tłuszczowej nie da się osiągnąć czegokolwiek w życiu. Nie są to podprogowe wiadomości, a bezpośrednie komunikaty kierowane w stronę dzieci. Wytyka jednej ze swoich córek absolutnie wszystkie dietetyczne potknięcia, w pełni kontrolując także jej jadłospis. W jednym z odcinków osłabiona Gigi Hadid dzwoni do matki, skarżąc się na brak siły i jakiejkolwiek energii, co tłumaczy zjedzeniem połowy jednego migdała. Kobieta radzi jej wówczas, aby ta spróbowała zjeść jeszcze kilka migdałów, pamiętając jednocześnie o tym, aby długo je przeżuwać.

„Migdałowe matki” viralem w mediach społeczności

Okazuje się, że „migdałowe matki” to nie tylko problem związany ze skomplikowanym podejściem do rodzicielstwa kobiet z Hollywood. Filmik pokazujący relację wspomnianych wyżej pań stał się szybko viralem w mediach społecznościowych, w których nastolatkowie z różnych zakątków świata dzielą się podobnymi schematami i zachowaniami dotyczącymi swoich rodziców.

Dlaczego bycie „migdałową matką” może wyrządzić dziecku krzywdę?

Zazwyczaj niemal każdemu z nas ciężko jest się przyznać do błędu. Nie ma w tym zatem nic dziwnego, że „migdałowa matka” nie chce się przyznać do tego, że nią jest. Być może część z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich relacja z odżywianiem czy dbaniem o szczupłą sylwetkę jest po prostu zaburzona. Tymczasem zachowanie, które buduje poczucie wstydu w drugim człowieku – chociażby z powodu odczuwanego przez niego uczucia głodu, kontrolowania każdej spożywanej przez niego kalorii czy budowania złych wzorców żywieniowych – nie powinno mieć nigdy miejsca, a tym bardziej w relacji rodzic – dziecko.

Zaburzone postrzeganie siebie samego i swojej sylwetki czy też przyjęcie nieprawidłowych, niezdrowych nawyków dietetycznych może doprowadzić do rozwinięcia się m.in.:

 • anoreksji,
 • bulimii,
 • jadłowstrętu,
 • mitomanii,
 • kompulsywnego jedzenia,
 • permanentnego uczucia wstydu, lęku i braku zrozumienia.

Dobrze jest budować w dziecku zdrowe wzorce, także te dietetyczne. Można podpowiadać, starać się wskazywać różnice w spożywanych posiłkach czy przekąskach i po prostu dbać o każdego z członków swojej rodziny. Niemniej nie jest to tożsame ze ścisłą kontrolą, regularnym ważeniem, zabieraniem dziecku jedzenia sprzed nosa, wyliczaniem każdego posiłku, wzbudzaniem ciągłej presji czy komentowaniem każdego aspektu związanego z wyglądem. Z kolei postawa przeciwna, kiedy to pozwalamy dziecku na absolutnie każde zachowanie, w tym – co najgorsze – na bardzo częste lub po prostu regularne odstępstwa od zdrowego wzorca żywieniowego, także nie powinna być praktykowana. Zdanie – „zjedz zdrową marchewkę zamiast tego tuczącego ciastka” – chociaż z pozoru niewinne, tak naprawdę nie jest żadnym komunikatem, który nauczyłby dziecko jakiegokolwiek racjonalnego podejścia do kwestii związanej z jego dietą. Jest dla niego jedynie niezrozumiałym zakazem, być może wytknięciem wagi czy mankamentu sylwetki. Lepszym wyjściem będzie wytłumaczenie dziecku, dlaczego podsuwamy mu pod nos tę marchewkę i jakie korzyści idą za jej zjedzeniem. Podobnie jest w sytuacji, w której komunikujemy dziecku, że „nie wstanie od stołu, dopóki nie zje obiadu do końca”. Wmuszanie posiłku także nie jest dobrym podejściem do tego tematu. Możliwe, że dziecko nie chce zjeść więcej albo nie ma na coś ochoty. Kiedy osoba dorosła jest w podobnej sytuacji, po prostu nie kontynuuje posiłku, samodzielnie o tym decydując. Budowanie wzorców żywieniowych (czy jakichkolwiek innych) „terrorem” nie jest wychowawcze. Wprowadza frustrację i niepotrzebne emocje.

Zawsze potrzebna jest rozmowa i dojście do swego rodzaju kompromisu, który dorosłym ułatwi rodzicielstwo, ale także pomoże dziecku nie żyć w świecie zakazów, nakazów i nieustannej, męczącej kontroli.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij