Silny ból gardła i bóle mięśniowe – nowe, częste objawy koronawirusa
Justyna Piekara

Silny ból gardła i bóle mięśniowe – nowe, częste objawy koronawirusa

Wydaje się, że pacjenci, u których stwierdzono zakażenie brytyjską odmianą, wykazują większe miano wirusa. To z kolei może prowadzić do bardziej rozległej infekcji – powodować kaszel, ból gardła i mięśni oraz zmęczenie u większego odsetka pacjentów. Utrata węchu i smaku nie są już charakterystycznymi objawami zakażenia. 

Wariant brytyjski – częściej objawia się kaszlem, bólem gardła i mięśni

Uważa się, że wariant B.1.1.7 jest znacznie bardziej zaraźliwy i prawdopodobnie bardziej śmiercionośny, chociaż ostatecznie nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Z badania przeprowadzonego przez Office for National Statistics (ONS) wynika, że osoby zakażone wariantem SARS-CoV-2 odkrytym w południowo-wschodniej Anglii, częściej skarżą się na uporczywy kaszel, ból gardła i mięśni niż osoby, u których zdiagnozowano infekcje wywołane przez oryginalną, zidentyfikowana w Chinach, postać koronawirusa. Z kolei rzadziej zgłaszają utratę węchu lub smaku.

W badaniu zorganizowanym przez Office for National Statistics uczestniczyło 6000 osób z Anglii, które wykonały testy na koronawirusa w okresie od połowy listopada do połowy stycznia. Zespół badawczy przeanalizował objawy, które zostały zgłoszone do tygodnia przed uzyskaniem pozytywnego wyniku i potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2.

W grupie 3500 osób zainfekowanych nowym wariantem:

  • 35% miało kaszel,
  • 32% informowało o odczuwaniu zmęczenia,
  • 25% miało bóle mięśni,
  • 21,8% miało ból gardła,
  • 16% osób z nowym wariantem utraciło zmysł smaku, a 15% węchu.

Dla porównania, w grupie 2500 osób, u których stwierdzono zakażenie starym wariantem:

  • 28% miało kaszel,
  • 29% odczuwało zmęczenie,
  • 21% miało bóle mięśni,
  • 19% miało ból gardła,
  • 18% straciło smak i węch.

Czy lista objawów charakterystycznych dla COVID-19 powinna zostać zaktualizowana?

Lawrence Young, profesor onkologii molekularnej z University of Warwick, stwierdził, że „niektóre z tych zmian w różnych częściach wirusa mogą wpływać na odpowiedź immunologiczną organizmu, a także na zakres objawów związanych z infekcją”. Wiedza na temat tego, jak zmienia się i funkcjonuje SARS-CoV-2 ewoluuje. Okazuje się też, że lista objawów przypisanych do COVID-19 wymaga aktualizacji. Symptomów, o których informują pacjenci, jest znacznie więcej niż te, oficjalnie zdefiniowane. Wszystko wskazuje na to, że nowe warianty są bardziej zaraźliwe i zdolne do szybszego rozprzestrzeniania się w organizmie. Sprawia to, że wzorzec przebiegu zakażenia i rozwoju choroby oraz towarzyszące temu objawy będą inne, niż w przypadku infekcji wywołanej przez starszy wariant SARS-CoV-2.

Zdaniem Richarda Teddera, specjalisty w dziedzinie wirusologii medycznej z Imperial College London, „fakt, że stwierdzono, iż wirusy drugiej fali, zwane zwykłymi wariantami, z większym prawdopodobieństwem wywołują objawy infekcji górnych dróg oddechowych, wskazuje, że niewielka różnica w sposobie wywoływania przez wirus objawów choroby może powodować ich łatwiejsze przenoszenie się między ludźmi".

Według Alexy Sohal z londyńskiego Queen Mary University wiele osób nie jest świadomych problemu i bagatelizuje łagodne objawy, które mogą świadczyć o zachorowaniu na COVID-19. Proponuje zmianę definicji i kryteriów testowania. Podkreśla także, że „COVID-19 staje się coraz bardziej endemiczny na całym świecie”. Nie powinno się tego faktu ignorować.

Co to znaczy, że COVID-19 staje się endemiczny?

Endemiczne wirusy to te, które stale są obecne na określonym obszarze geograficznym. Są powszechne, ale różnią się w zależności od lokalizacji. Grace C. Roberts z Queen’s University w Belfaście, w artykule opublikowanym w „The Conversation”, podkreśla, że ważne jest, aby pamiętać, że te mutacje są wydarzeniami losowymi. Wirusy nie mogą aktywnie decydować o tym, jak będą się zmieniać. Gdy pojawi się korzystna mutacja, wirusy, które ją nabyły, stają się konkurencyjne dla starszych wersji i dominują w populacji.

Takie zjawisko obserwujemy właśnie przypadku wariantu brytyjskiego. W dłuższej perspektywie nie ma jednak pewności, że SARS-CoV-2 nabędzie mutacje, które pomogą mu przetrwać w ludzkich populacjach. Obecnie naukowcy za pomocą sekwencjonowania genetycznego na bieżąco analizują materiał genetyczny wirusów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij