Czkawka – przyczyny. Czy może być objawem COVID-19?
Justyna Piekara

Czkawka – przyczyny. Czy może być objawem COVID-19?

Wczesne rozpoznanie COVID-19 umożliwia szybką izolację zakażonych pacjentów i wyeliminowania ryzyka przeniesienia wirusa na kolejne osoby, dlatego lekarze powinni zostać czujni, także w przypadku pojawienia się osobliwych objawów. Raport o opublikowany niedawno w „American Journal of Emergency Medicine” informuje o przypadku, u którego czkawka wydawała się jedynym poważnym przejawem infekcji koronawirusem.

Czym właściwie jest czkawka?

Czkawka jest zjawiskiem spowodowanym mimowolnymi, powtarzającymi się skurczami przepony i w wielu przypadkach, także mięśni międzyżebrowych, co prowadzi do szybkiego poboru powietrza, który w ciągu kilku milisekund zostaje przerwany przez zamknięcie głośni i wywołuje charakterystyczny odgłos. 

Jak piszą autorzy raportu z 2015 roku, który ukazał się w „Alimentary Pahrmacology and Therapeutics”, chociaż czkawka doskonale jest znana wszystkim, to nadal jest to zjawisko słaba zrozumiane i pozostaje „medycznym dziwactwem”. U dorosłych wydaje się, że nie służy żadnemu konkretnemu fizjologicznemu celowi, prawdopodobnie jest pozostałością życia prenatalnego i może odgrywać pewną rolę w treningu mięśni oddechowych.

O jakich problemach zdrowotnych może świadczyć przewlekła czkawka?

Czkawka zwykle jest wywoływana w odpowiedzi na stres, problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak np. refluks lub występuje jako efekt uboczny przyjmowania niektórych leków. Napady zazwyczaj ustępują samoistnie. Jeżeli czkawka utrzymuje się dłużej niż 48 godzin, może wskazywać na obecność innego problemu medycznego. 

Przewlekła czkawka może być oznaką m.in.:

 • cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych, 
 • chorób jelit, wątroby i trzustki,
 • podrażnienia pęcherza moczowego,
 • chorób ośrodkowego układu nerwowego (np. zapalenie opon mózgowych, uszkodzeniu nerwu przeponowego lub nerwu błędnego),
 • zapalenia płuc i opłucnej,
 • guza nowotworowego.

Powiązane produkty

Czy uporczywa czkawka może być oznaką COVID-19? 

Symptomy COVID-19 mogą pojawić się w ciągu 2-14 dni po ekspozycji na wirusa SARS-CoV-2. Wiadomo już, że choroba może objawiać się w nietypowy sposób, dlatego informacje dotyczące charakterystyki klinicznej COVID-19 stale są aktualizowane.

Początkowo za przesłanki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 uznawano gorączkę, suchy kaszel, ból gardła i duszności. Z czasem dołączały kolejne objawy, takie jak: utrata węchu i smaku, zmęczenie, problemy neurologiczne i żołądkowo-jelitowe, bóle i zawroty głowy, a także dolegliwości dermatologiczne. W ostatnim czasie pojawiły się także doniesienia o nielicznych przypadkach infekcji COVID-19, której głównym objawem była czkawka.

Naukowcy nie wiedzą, czy rzeczywiście czkawka i COVID-19 są ze sobą powiązane. Ze względu na niewielką liczbę zgłoszonych przypadków dowody na potwierdzenie związku są niskiej jakości. Niektórzy uczeni sądzą, że objaw może być związany z działaniem SARS-CoV-2 na nerw, który kontroluje przeponę i powodować jej mimowolne skurcze. Bez wątpienia temat wymaga jeszcze dalszych badań. 

Nietypowe przypadki COVID-19

W kwietniu lekarze z Wydziału Medycyny Ratunkowej Hrabstwa Cook opisali przypadek 62-letniego mężczyzny, który zgłosił się na oddział ratunkowy z uporczywą czkawką i w ostatnim czasie znacząco stracił na wadze. Testy diagnostyczne wykazały, że pacjent miał problemy z respiracją. Na RTG klatki piersiowej klinicyści zaobserwowali tzw. efekt mlecznej szyby (obraz na zdjęciu rentgenowskim wydaje się mętny), który jest charakterystyczny dla zakażenia SARS-CoV-2. Następnie przeprowadzili też tomografię komputerową, która potwierdziła zapalenie płuc mogące wywołać długotrwałą czkawkę. Pacjent został odizolowany i przetestowany na obecność koronawirusa. Okazało się, że został zainfekowany SARS-CoV-2. 

Podobny przypadek zaobserwowano w czerwcu u 64-letniego mężczyzny, który został doprowadzony do placówki medycznej po tym, jak skarżył się na przewlekłą czkawkę i świszczący oddech. Po wykonaniu badań diagnostycznych stwierdzono pozytywny wynik testu na koronawirusa. Obraz RTG płuc pacjenta charakteryzował się charakterystycznym mlecznym zamgleniem.

Inny mężczyzna, 48-letni Egipcjanin, uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19 po przybyciu do szpitala z gorączką i czkawką, która utrzymywała się od kilku dni. Ponieważ objawy nie ustępowały, postanowił skorzystać z profesjonalnej pomocy medycznej. Pacjent wcześniej leczył się lekami bez recepty i nie miał charakterystycznych objawów, które świadczyłyby o chorobie koronawirusowej.

 1. A. Totomoch-Serra, C. B. Ibarra-Miramon, C. Manterola, Persistent hiccups as main COVID-19 symptom, „American Journal of the Medical Sciemces” 2021, https://www.amjmedsci.org/article/S0002-9629(21)00001-X/fulltext , [dostęp:] 28.10.2021.
 2. N. Bakheet, R. Fouad, A. Kassem, Persistent hiccup: A rare presentation of COVID-19, „Respiratory Investigation” 2021, nr 59(2), s. 263-265, [online] DOI: 10.1016/j.resinv.2020.11.003, [dostęp:] 28.10.2021.
 3. M. Steger, M. Schneemann, M. Fox, Systemic review: the pathogenesis and pharmacological treatment of hiccups, „Alimentary Pharmacology and Therapeutics” 2015, nr 42(9), s.1037-1050, [online] https://doi.org/10.1111/apt.13374, [dostęp:] 28.10.2021.
 4. M. Zahran, Persistent hiccups as typical presentatation of COVID-19: a case report, [online] DOI:10.21203/rs.3.rs-34617/v1, [dostęp:] 28.10.2021.
 5. G. Prince, M. Seregel, Persistent hiccups as an atypical presenting complaint of COVID-19, „The American Journal of Emergency Medicine” 2020, nr 38(7), [online] doi: 10.1016/j.ajem.2020.04.045, [dostęp:] 28.10.2021.
 6. Hiccups, chronic, „rarediseases.org” [online], https://rarediseases.org/rare-diseases/hiccups-chronic/, [dostęp:] 28.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij