Objawy koronawirusa – aktualizacja. Typowe i nietypowe oznaki zakażenia wirusem SARS-CoV-2
Początkowo niewiele wiedzieliśmy o nowej chorobie wirusowej, ale z czasem stało się jasne, że COVID-19 może objawiać się w sposób bardzo różnorodny. Wiedza na temat symptomów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jest kluczowa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Wiele osób pozostaje nieświadomych objawów choroby koronawirusowej. Czy potrafisz je wymienić?
Główne objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
Rodzaj i kolejność występowania objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to kwestia bardzo indywidualna. Większość ludzi doświadcza łagodnych i umiarkowanych objawów COVID-19 przez okres do 2 tygodni, które zwykle pojawiają się 2–14 dni po kontakcie z wirusem. Najczęstsze przejawy COVID-19 można pomylić z przeziębieniem lub grypą. Podczas gdy u niektórych osób rozwijają się poważne problemy z oddychaniem, a nawet uszkodzenia narządów wewnętrznych, inni nie doświadczają żadnych objawów.
Eksperci stwierdzili, że istnieje około 20 objawów zakażenia SARS-CoV-2, na które szczególnie powinno się zwracać uwagę. Do najczęstszych należą:
- gorączka,
- uporczywy kaszel,
- katar,
- dysfunkcje smaku,
- zaburzenia węchu (anosmia),
- zaczerwienienie i ból gardła,
- bóle mięśni,
- ból głowy,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- poczucie zmęczenia,
- poczucie splątania.
Inne oznaki zakażenia wirusem SARS-CoV-2
COVID-19 może również powodować mniej oczywiste objawy. Dezorientacja, zawroty głowy, bóle głowy i inne objawy neurologiczne mogą być wskaźnikami choroby. Przejawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 są skorelowane z utrudnieniem dopływu krwi do mózgu i w niektórych przypadkach mogą przejść w ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Powstała też hipoteza, że stan zapalny związany z zakażeniem, prowadzący do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych może powodować większe ryzyko udaru mózgu. U wielu pacjentów pojawiły się powikłania. Niektórym osobom w codziennym funkcjonowaniu może doskwierać tzw. mgła mózgowa, która może pojawić się wiele dni po ustaniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Dla ciężkiego przebiegu COVID-19 typowy jest zespół ostrej niewydolności oddechowej, ale niektóre osoby zakażone SARS-CoV-2 rozwijają stan cichego niedotlenienia, co może być równie niebezpieczne. W rzeczywistości pacjenci są w gorszym stanie, niż może im się wydawać. Niski poziom tlenu we krwi, który nie jest leczony, może szybko doprowadzić do poważnych problemów z oddychaniem, a nawet wywoływać uszkodzenie narządów wewnętrznych.
Oprócz zaburzeń smaku i węch zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na funkcjonowanie pozostałych zmysłów. Przejawy infekcji SARS-CoV-2 mogą dotyczyć oczu i obejmować ich pieczenie, swędzenie ból, a także wywoływać zaczerwienienie, opuchnięcie, a nawet zapalenie spojówek. Takie objawy obserwowane są zazwyczaj u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Chociaż nie są bardzo częste, pojawiły się także doniesienia o przypadkach zaburzeń słuchu, które powiązano z zakażeniem koronawirusem.
Doświadczanie długotrwałego stresu związanego z pandemią COVID-19 może przyczyniać się do zaburzeń cyklu menstruacyjnego u kobiet. Najczęściej obserwowanymi zmianami było jego wydłużenie i lżejsze niż normalnie miesiączki. Zazwyczaj objawy te mają charakter tymczasowy. Wzorce menstruacyjne pacjentek wracały do normy, zazwyczaj do 2 miesięcy od zakończenia infekcji.
Zakażenie SARS-CoV-2 u dzieci
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u dzieci często jest bezobjawowe lub ma łagodny przebieg. Najbardziej powszechnym przejawem u najmłodszych są gorączka i kaszel. Innymi symptomami mogą być różne dolegliwości ze strony dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Po przebytym COVID-19 u niektórych pacjentów w wieku szkolnym zaobserwowano powikłanie w postaci pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego PIMS.
Dowiedz się więcej, jak rozpoznać zespół pocovidowy u dzieci.