kobieta kaszle w dłonie
Justyna Piekara

Objawy koronawirusa – aktualizacja. Typowe i nietypowe oznaki zakażenia wirusem SARS-CoV-2

Początkowo niewiele wiedzieliśmy o nowej chorobie wirusowej, ale z czasem stało się jasne, że COVID-19 może objawiać się w sposób bardzo różnorodny. Wiedza na temat symptomów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jest kluczowa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Wiele osób pozostaje nieświadomych objawów choroby koronawirusowej. Czy potrafisz je wymienić?

Główne objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2

Rodzaj i kolejność występowania objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to kwestia bardzo indywidualna. Większość ludzi doświadcza łagodnych i umiarkowanych objawów COVID-19 przez okres do 2 tygodni, które zwykle pojawiają się 2–14 dni po kontakcie z wirusem. Najczęstsze przejawy COVID-19 można pomylić z przeziębieniem lub grypą. Podczas gdy u niektórych osób rozwijają się poważne problemy z oddychaniem, a nawet uszkodzenia narządów wewnętrznych, inni nie doświadczają żadnych objawów.

Eksperci stwierdzili, że istnieje około 20 objawów zakażenia SARS-CoV-2, na które szczególnie powinno się zwracać uwagę. Do najczęstszych należą:

 • gorączka,
 • uporczywy kaszel,
 • katar,
 • dysfunkcje smaku,
 • zaburzenia węchu (anosmia),
 • zaczerwienienie i ból gardła,
 • bóle mięśni,
 • ból głowy,
 • nudności i wymioty,
 • biegunka,
 • poczucie zmęczenia,
 • poczucie splątania.

Inne oznaki zakażenia wirusem SARS-CoV-2

COVID-19 może również powodować mniej oczywiste objawy. Dezorientacja, zawroty głowy, bóle głowy i inne objawy neurologiczne mogą być wskaźnikami choroby. Przejawy infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 są skorelowane z utrudnieniem dopływu krwi do mózgu i w niektórych przypadkach mogą przejść w ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Powstała też hipoteza, że stan zapalny związany z zakażeniem, prowadzący do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych może powodować większe ryzyko udaru mózgu. U wielu pacjentów pojawiły się powikłania. Niektórym osobom w codziennym funkcjonowaniu może doskwierać tzw. mgła mózgowa, która może pojawić się wiele dni po ustaniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Dla ciężkiego przebiegu COVID-19 typowy jest zespół ostrej niewydolności oddechowej, ale niektóre osoby zakażone SARS-CoV-2 rozwijają stan cichego niedotlenienia, co może być równie niebezpieczne. W rzeczywistości pacjenci są w gorszym stanie, niż może im się wydawać. Niski poziom tlenu we krwi, który nie jest leczony, może szybko doprowadzić do poważnych problemów z oddychaniem, a nawet wywoływać uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Choroba koronawirusowa może manifestować się poprzez problemy skórne, takie jak rumień, wysypka oraz wypadanie włosów. Niektóre osoby zainfekowane SARS-CoV-2 doświadczyły tzw. palców COVID-owych, wizualnie przypominających odmrożenia, które mogą pojawiać się z pewnym opóźnieniem, nawet po miesiącu od zakażenia.

Oprócz zaburzeń smaku i węch zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na funkcjonowanie pozostałych zmysłów. Przejawy infekcji SARS-CoV-2 mogą dotyczyć oczu i obejmować ich pieczenie, swędzenie ból, a także wywoływać zaczerwienienie, opuchnięcie, a nawet zapalenie spojówek. Takie objawy obserwowane są zazwyczaj u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Chociaż nie są bardzo częste, pojawiły się także doniesienia o przypadkach zaburzeń słuchu, które powiązano z zakażeniem koronawirusem.

Zdarzały się także przypadki, gdy u pacjenta, u którego stwierdzono obecność koronawirusa, jedynym przejawem infekcji była czkawka. Ze względu na fakt, że takie zgłoszenia były rzadkie, aktualnie nie można jednoznacznie stwierdzić, że czkawka i COVID-19 są ze sobą powiązane.

Doświadczanie długotrwałego stresu związanego z pandemią COVID-19 może przyczyniać się do zaburzeń cyklu menstruacyjnego u kobiet. Najczęściej obserwowanymi zmianami było jego wydłużenie i lżejsze niż normalnie miesiączki. Zazwyczaj objawy te mają charakter tymczasowy. Wzorce menstruacyjne pacjentek wracały do normy, zazwyczaj do 2 miesięcy od zakończenia infekcji.

Powiązane produkty

Zakażenie SARS-CoV-2 u dzieci

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u dzieci często jest bezobjawowe lub ma łagodny przebieg. Najbardziej powszechnym przejawem u najmłodszych są gorączka i kaszel. Innymi symptomami mogą być różne dolegliwości ze strony dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Po przebytym COVID-19 u niektórych pacjentów w wieku szkolnym zaobserwowano powikłanie w postaci pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego PIMS.

Dowiedz się więcej, jak rozpoznać zespół pocovidowy u dzieci.

 1. Clinical Characteristic of COVID-19, „ecdc.europa.eu” [online], https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/latest-evidence/clinical, [dostęp:] 20.11.2021.
 2. A. Johnson, Eye problems that could be related to COVID, „allaboutvision.com” [online], https://www.allaboutvision.com/coronavirus/eye-problems-related-to-covid/, [dostęp:] 20.11.2021.
 3. S. Pappas, 'Silent hypoxia' may be killing COVID-19 patients. But there's hope, „livescience.com” [online], https://www.livescience.com/silent-hypoxia-killing-covid-19-coronavirus-patients.html [dostęp:] 20.11.2021.
 4.  J. Seladi-Schulman, Can COVID-19 or the COVID-19 Vaccine Affect Your Period?, „healthline.com” [online], https://www.healthline.com/health/menstruation/can-covid-affect-your-period, [dostęp:] 20.11.2021.
 5. S. L. Ng, Y. S. Ong, K. Y. Khaw, Focused Review: Potential Rare and Atypical Symptoms as Indicator for Targeted COVID-19 Screening, [online:] doi: 10.3390/medicina57020189, [dostęp:] 20.11.2021.
 6. B. N. Harapan, H. J. Yoo, Neurological symptoms, manifestations, and complications associated with severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) and coronavirus disease 19 (COVID-19), „Journal of neurology”, nr 268 (9) 2021, s. 3059-3071 [online:] DOI: 10.1007/s00415-021-10406-y, [dostęp:] 20.11.2021.
 7. The 21 symptoms of COVID-19 to watch out for, „covid.joinzoe.com” [online], https://covid.joinzoe.com/post/the-20-symptoms-of-covid-19-to-watch-out-for, [dostęp:] 20.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij