Autyzm dziecięcy - objawy, przyczyny, rokowania i leczenie
Anna Posmykiewicz

Autyzm dziecięcy - objawy, przyczyny, rokowania i leczenie

Autyzm dziecięcy jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

Jakie są przyczyny autyzmu dziecięcego?

Jak do tej pory nie ustalono ze stuprocentową pewnością, jakie są przyczyny rozwoju autyzmu dziecięcego, jednak bierze się pod uwagę kilka teorii, które wydają się być najbardziej prawdopodobne. Przede wszystkim uważa się, że do powstawania autyzmu dziecięcego przyczyniają się zaburzenia genetyczne. Zaobserwowano, że u dzieci z autyzmem często obecne są charakterystyczne nieprawidłowości genetyczne i mutacje niektórych genów. Do najczęściej związanych z autyzmem chorób i zespołów genetycznych zalicza się zatem zespół łamliwego chromosomu X, jak również niektóre mutacje genów na chromosomach 2 i 7 oraz stwardnienie guzowate i mutacje genu ADA2, która wiąże się z nieprawidłowym metabolizmem zasad purynowych. Ponadto, rozważania nad rozwojem autyzmu, dotyczą również zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu niektórych obszarów w mózgu. Wykazano, że u osób z rozpoznanym autyzmem stwierdza się podwyższony poziom serotoniny, jak również zaburzenia ilościowe i jakościowe innych neuroprzekaźników w mózgowiu. Dodatkowo, przyjmuje się, że do rozwoju autyzmu dziecięcego mogą także przyczyniać się niektóre powikłania okołoporodowe. Przypuszcza się zatem, że u dzieci predysponowanych genetycznie, do rozwoju autyzmu dziecięcego mogą przyczyniać się krwawienia podczas ciąży, cukrzyca ciężarnych, niska masa urodzeniowa dziecka oraz mała liczba punktów w skali  Apgar w piątej minucie po porodzie, niedotlenienie okołoporodowe, wady pępowiny, konflikt serologiczny czy też bardzo wysokie stężenie poziomu bilirubiny w krwi noworodka. Dodatkowo przypuszcza się też, że za zwiększone ryzyko rozwoju autyzmu dziecięcego może też być odpowiedzialny zaawansowany wiek matki i ojca oraz dziecko urodzone z pierwszej ciąży. Niektóre badania sugerują również, że za rozwój autyzmu dziecięcego może być też odpowiedzialny wpływ na rozwijający sie płód zażywanego przez matkę kwasu walproinowego (lek przeciwdrgawkowy) oraz niektóre leki przeciwdepresyjne. 

Jak dotąd nie ma żadnych naukowych dowodów, aby szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce wywierało jakikolwiek wpływ na rozwój u dziecka autyzmu dziecięcego. Stwierdzenie u dziecka objawów autyzmu jest po prostu zbieżne w czasie z podaniem maluchowi szczepionki, jednak sama szczepionka nie ma z tym absolutnie nic wspólnego!

Przekonanie ludzi, że szczepionka MMR ma związek z autyzmem jest tak silne, że duża ilość rodziców nie chce szczepić nią dzieci, co z kolei spowodowało, że odnotowuje się zdecydowanie większą ilość przypadków zachorowań na odrę, która może być śmiertelną chorobą, co do tej pory zdarzało się sporadycznie. Dlatego warto się zastanowić, czy słuchać tego, co mówią lekarze, czy narażać dziecko na wystąpienie u niego śmiertelnej choroby. 

Jakie są objawy autyzmu dziecięcego? 

Zwykle pierwsze objawy autyzmu rodzice mogą już zaobserwować u swojego dziecka w wieku niemowlęcym. Martwią się bowiem wówczas, że dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi, wpatruje się godzinami w jeden punkt, nie gaworzy, zwykle też nie reaguje bądź reaguje w bardzo słaby sposób na hałas, a brane na ręce robi się sztywne i często towarzyszy temu głośny wrzask. Objawy autyzmu dla otoczenia dziecka zaczynają być natomiast zauważalne zwykle nieco później, zazwyczaj około trzeciego roku życia dziecka, często wstępna diagnoza jest stawiana w momencie pójścia dziecka do przedszkola. Maluch bowiem nie chce się bawić z rówieśnikami, nie lubi też bawić się z rodzicami i innymi członkami rodziny. Dziecko zwykle stoi na uboczu, zajmuje się swoimi sprawami, jest na tyle pochłonięte swoimi myślami i swoją zabawą, że absolutnie nie jest mu potrzebne towarzystwo innych osób, które wręcz może działać na nie bardzo irytująco. Dziecko zwykle też nie pozwala się dotykać, nawet rodzicom, nie lubi, kiedy jest brane na ręce, reaguje na to krzykiem. Dziecko nie ma też potrzeb takich jak inne dzieci w jego wieku, tzn. nie prosi rodziców o wyjście do kina czy nową zabawkę, bo w jego świecie jest mu to zupełnie do niczego niepotrzebne. Maluch nie wykazuje żadnych pozytywnych emocji, nie cieszy się, kiedy zje na obiad ulubione danie, nie potrafi pokazać radości na widok ulubionego do niedawana wujka. Dziecko nie zwraca uwagi na to, co się do niego mówi, nie zwraca też uwagi na uczucia, którym dażą je najbliżsi. Zwykle też dziecko przestaje rozmawiać, a jeśli w ogóle chce mówić, robi to w dziwny sposób, w kółko powtarza te same wyrazy lub też używa kompletnie niezrozumiałych dla otoczenia słów. Nie lubi tez żadnych zmian. Jeśli jest przyzwyczajone, że na śniadanie je płatki z mlekiem, to w momencie, kiedy dostanie kanapkę, może to doprowadzić je nawet do histerii. Ponadto dzieci autystyczne często boją się wszystkiego, łatwo wpadają w histerie i mają problemy ze snem. 

Jak leczy się autyzm dziecięcy? Jakie jest rokowanie w przebiegu autyzmu dziecięcego?

Autyzm dziecięcy jest niestety chorobą o niekorzystnym dla pacjenta rokowaniu. Jeśli u malucha zostanie ze stuprocentową pewnością zdiagnozowany autyzm dziecięcy, wtedy dziecko tak naprawdę wymaga stałego i wszechstronnego leczenia oraz rehabilitacji. Maluch musi znajdować się pod stałą opieką neurologa, psychologa i psychiatry. Choć do tej pory nie wymyślono leku, który jest w stanie zwalczyć objawy autyzmu, to jednak wykorzystuje się niektóre preparat farmakologiczne (jak niektóre neuroleptyki i leki przeciwdepresyjne), które są w stanie choć trochę złagodzić objawy. Nie ma też żadnych naukowych dowodów dotyczących specjalnej diety u dzieci autystycznych, jednak rodziny takich dzieci twierdzą, że zdecydowanie w rozwoju ich dzieci pomaga dieta bezglutenowa czy też dieta bez mleka krowiego, bogata natomiast w aminokwasy i witaminy z grupy B. Ponadto, rodzice dziecka z autyzmem muszą pamiętać o tym, że maluch wymaga stałej stymulacji różnego rodzaju bodźcami, dlatego tak ważne są różnego rodzaju formy psychoterapii i zajęcia grupowe. Jeśli wszystkie konsultacje neurologiczne i ćwiczenia wykonywane są w systematyczny sposób i rodzice przestrzegając wszystkich zaleceń, to dziecko autystyczne powoli będzie mogło w miarę normalnie funkcjonować i jest realna szansa na to, aby chodziło ze swoimi rówieśnikami do przedszkola i szkoły.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ciemiączko u dziecka – gdzie się znajduje i kiedy zarasta? Jak o nie dbać?

  Ciemiączka są fizjologicznymi strukturami w obrębie czaszki noworodka i niemowlęcia. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie obwodu główki podczas przechodzenia przez kanał rodny w tracie porodu. Jakie są rodzaje ciemiączek u noworodków? Gdzie się znajdują i kiedy powinny się zrastać? Jak dbać o ciemiączko u noworodków? Podpowiadamy.

 • Złamanie zielonej gałązki – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie złamania podkostnowego u dzieci

  Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Stulejka u dziecka – jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda jej leczenie?

  Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny). U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.

 • Dyspraksja (syndrom niezdarnego dziecka) – przyczyny i objawy dyspraksji rozwojowej

  Dyspraksja, nazywana również syndromem dziecka niezdarnego, to dysfunkcja percepcyjno-motoryczna przejawiająca się zaburzeniami koordynacji rozwojowej. Dzieci dyspraktyczne mają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności zarówno w zakresie motoryki małej (np. z rysowaniem, pisaniem, zapinaniem guzików), jak i w zakresie motoryki dużej (np. gra w piłkę, jazda na rowerze). Dyspraksja objawia się także opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami ze skupieniem i z nauką czy zaburzeniami równowagi. Nie wpływa ona jednak na inteligencję. Aby pomóc dziecku, warto udać się do specjalistów, m.in. terapeuty SI, logopedy, pedagoga, aby dobrać odpowiednią terapię.

 • Kołdra obciążeniowa – działanie i wskazania do stosowania kołdry sensorycznej

  Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, "wyciszając" układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 

 • Perły Epsteina – przyczyny i leczenie torbieli dziąsłowych u dziecka

  Perły Epsteina to rodzaj torbieli dziąsłowych. Są to niewielkie zmiany o charakterze cyst wypełnione keratyną, które pojawiają się u niemowląt. Lokalizują się na podniebieniu i nie powodują żadnych dolegliwości. Perły Epsteina nie są groźne, jednak łatwo je pomylić z pleśniawkami czy aftami, dlatego też każde zmiany w jamie ustnej dziecka należy skonsultować z pediatrą. 

 • Koślawość kolan – przyczyny i leczenie koślawych kolan u dzieci i dorosłych. Ćwiczenia na koślawe kolana

  Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych dotycząca przede wszystkim dzieci, choć może występować także u osób dorosłych. Do 6. roku życia koślawe kolana u dziecka są stanem fizjologicznym, jeśli natomiast nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, należy udać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Jak przebiega terapia koślawości kolan?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij