Najczęstsze przyczyny poronień
Roland Wilk

Najczęstsze przyczyny poronień

Około 15% rozpoznawanych ciąż ulega samoistnemu poronieniu. Przyczyny poronienia są bardzo liczne, a czynniki odpowiedzialne za wywołanie pierwszego mogą (choć nie muszą) być przyczynami kolejnych.

Kiedy odkrywasz, że jesteś w ciąży, rozpiera Cię bezgraniczna radość. Niestety nie każda ciąża ma szczęśliwy finał – upragnione potomstwo. Szacuje się, że około 15% rozpoznawanych ciąż ulega samoistnemu poronieniu wskutek wydalenia jaja płodowego, niezdolnego jeszcze do życia poza ciałem matki. Następujące po sobie trzy lub więcej poronień klasyfikuje się jako poronienia nawracające.

Głównym objawem poronienia jest ból w dolnej części brzucha i/lub krwawienie. Objawy te mogą mieć różną intensywność. Wyróżnia się następujące rodzaje poronień:

 • poronienie zagrażające - cechuje się zwykle bezbolesnym krwawieniem z macicy, czasami mogą wystąpić niewielkie skurcze tego narządu. Ciężarna powinna wówczas leżeć w łóżku. Niewątpliwie duże znaczenie ma również psychiczny spokój. Jeżeli jednak dolegliwości bólowe i krwawienie utrzymują się lub wręcz nasilają, rokowanie co do utrzymania ciąży pogarsza się znacząco. Stwierdzone w badaniu ginekologicznym skracanie się szyjki macicy oraz rozwieranie się jej ujść zewnętrznego i wewnętrznego są niestety zwiastunami zbliżającego się poronienia.
 • poronienie w toku - jego objawami są ból i krwawienie o różnym natężeniu. W badaniu ginekologicznym obserwuje się skrócenie szyjki macicy z drożnym ujściem wewnętrznym, w którym uwidaczniają się elementy jaja płodowego. W takim przypadku ciąża niestety kończy się poprzez wyłyżeczkowanie (opróżnienie) jamy macicy. Z medycznego punktu widzenia jest to zabieg prosty i bezpieczny. Dla kobiety stanowi jeden z najtrudniejszych momentów w życiu.
 • poronienie zatrzymane - mówimy o nim wówczas, gdy nie nastąpiło wydalenie obumarłego płodu w przewidywanym okresie tj. w ciągu ośmiu tygodni od momentu śmierci płodu. Jedynym klinicznym objawem w tym przypadku jest nie powiększanie się macicy od kilku tygodni i brak czynności serca płodu w badaniu USG.

Przyczyny poronienia są bardzo liczne, a czynniki odpowiedzialne za wywołanie pierwszego mogą (choć nie muszą) być przyczynami kolejnych. Badania anatomiczne, genetyczne, hormonalne, immunologiczne (konflikt serologiczny), a także w kierunku wykrycia zakażeń, tłumaczą przyczyny występowania poronień.

Do czynników anatomicznych mogących być przyczyną poronień zaliczamy:

 • wrodzone wady macicy,
 • zrosty wewnątrzmaciczne,
 • niewydolność szyjki macicy,
 • mięśniaki macicy,
 • endometrioza - rozrost błony śluzowej macicy (endometrium).

Genetyczne przyczyny poronienia są wynikiem nieprawidłowej liczby lub struktury chromosomów. Zaburzenia te mogą być dziedziczne (tzn. przekazane przez któregoś z rodziców) lub powstawać zaraz po zapłodnieniu.

Jedną z przyczyn hormonalnych powodującą poronienie samoistne jest zwiększone wydzielanie LH - hormonu luteinizującego, co ma niekorzystny wpływ na zapłodnienie, implantację i rozwój wczesnej ciąży. Także niewydolność ciałka żółtego i mała produkcja progesteronu (który przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zarodka i jego wczesny rozwój) mogą zaburzyć lub wręcz uniemożliwić zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej oraz wczesny rozwój ciąży.

Gdy przyszła mama ma grupę krwi Rh ujemną a ojciec dziecka Rh dodatnią, to mówi się wówczas o istnieniu tzw. niezgodności serologicznej. Do konfliktu serologicznego dochodzi wówczas, gdy dziecko odziedziczy Rh ojca i jego krwinki w czasie ciąży przenikną do krwioobiegu matki podczas porodu lub poronienia. Wówczas organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko krwinkom płodu. Wytworzone przeciwciała stają się groźne najczęściej w kolejnej ciąży i mogą doprowadzić do tzw. choroby hemolitycznej (ciężkiej niedokrwistości) u noworodka pod warunkiem, iż dziecko ponownie odziedziczyło dodatni czynnik Rh. Obecnie dzięki odpowiedniemu leczeniu konflikt serologiczny rzadko jest przyczyną poronienia.

Przyczyną poronień mogą być także bakteryjne lub wirusowe infekcje. Istotny wpływ na rozwój ciąży ma różyczka, opryszczka, toksoplazmoza, cytomegalia oraz świnka.

Schorzenia przewlekłe (np. cukrzyca), czynniki toksyczne (picie alkoholu, palenie tytoniu), a w niektórych przypadkach stres psychiczny również mogą być przyczyną poronienia.

Powszechnie znany jest fakt, że częstość utraty wczesnych ciąż zdecydowanie zwiększa się u kobiet po 35 roku życia i osiąga około 50% u kobiet w wieku powyżej 40 lat, podczas gdy u kobiet w wieku poniżej 35 lat wynosi około 6,5%. Dotychczas nie ustalono jednoznacznie przyczyny poronień u kobiet po 40 roku życia. Prawdopodobnie zwiększona ich liczba jest uwarunkowana wadami genetycznymi płodów. Tymczasem coraz mniej kobiet decyduje się na dziecko przed trzydziestym rokiem życia. Okazuje się, że głównym powodem, dla którego kobieta stara się uniknąć ciąży, nie jest strach przed porodem i wychowywaniem dziecka, ale przekonanie – "najpierw kariera, potem dziecko". Nie odkładaj decyzji posiadania potomstwa na ostatnią chwilę!

W wielu przypadkach poronieniu można więc skutecznie zapobiec. Jeśli marzysz o tym, aby zostać mamą, pójdź do ginekologa, zanim zajdziesz w ciążę. W ten sposób będziesz odpowiednio przygotowana i zapewnisz maleństwu najlepszy start. Przestrzegaj terminów badań zleconych w czasie ciąży i stosuj się do wskazówek Twojego lekarza.

Pamiętaj! Każde, nawet najmniejsze plamienie w ciąży, szybko konsultuj z lekarzem. Bywa i tak, że nie ma żadnego krwawienia, a jednak czujesz, że coś się w Twoim organizmie zmieniło. Ufaj swoim przeczuciom i w takim przypadku również zgłoś się do lekarza. Zleci on wykonanie odpowiednich badań i zdecyduje o konieczności monitorowania przebiegu Twojej ciąży na oddziale patologii wczesnej ciąży. Zdarza się, że kobieta przebywa na tym oddziale przez kilka tygodni, czasem jednak nawet do porodu. Lekarz może też przepisać odpowiednie leki. Najważniejsze, że dzięki takiemu postępowaniu w 90% przypadków ciąża kończy się szczęśliwie - urodzeniem zdrowego dziecka.

Poronienie jest bólem, przede wszystkim bólem serca. To tragedia nie tylko dla kobiety, to także dramat dla jej partnera. W tym okresie życia bardzo ważne jest wsparcie osób bliskich. Nie bójcie się skorzystać z pomocy psychologa. Rozmowa z kimś, kto ma podobne doświadczenia, również może pomóc. Poszukajcie więc grup wsparcia. Z taką pomocą Ty i Twój partner odzyskacie psychiczny spokój. Chociaż nie ma gwarancji, że kolejna ciąża przebiegnie bez żadnych zakłóceń, poronienie nie przekreśla Waszej szansy na stworzenie prawdziwej, obdarzonej dziećmi rodziny. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dbać o siebie w trakcie ciąży?

  Higiena w trakcie trwania ciąży nie tylko w wąskim tego słowa rozumieniu, ale i higiena „życia” (uprawianie sportu, prawidłowe odżywianie się, odpowiednia długość snu i odpoczynku) nie dotyczy tylko kobiety, która spodziewa się dziecka, ale ma również duży wpływ na rozwijający się w jej ciele płód. Podczas 9 miesięcy ciąży, organizm kobiety obciążony rozwijającym się płodem staje się bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia i niedogodności.

 • Badania kobiet w ciąży

  Każda kobieta w ciąży musi kontrolować swój stan zdrowia oraz rozwijającego się płodu. W zależności od tygodnia ciąży, lekarz ginekolog wykonuje szereg badań kontrolnych.

 • Objawy zbliżającego się porodu

  Nasilające się bolesne skurcze i skąpe plamienia lub krwawienie z dróg rodnych w okresie zbliżającego się terminu porodu są zauważalnymi znamionami zbliżającego się rozwiązania.

 • Jestem tatą - opieka nad przyszłą mamą

  Poczucie bezpieczeństwa i emocjonalna więź pomiędzy partnerami są fundamentami, na których budowana jest przez nich zdrowa i szczęśliwa rodzina.

 • Jestem tatą - pielęgnacja nowo narodzonego dziecka

  Tacie, który zechce wykąpać swoje dziecko lub zmienić mu pieluchę, a robi to pierwszy raz w życiu, z pewnością przyda się kilka praktycznych rad.

 • Jestem tatą - wychowanie dziecka

  „Świeżo upieczony tata” ma niepowtarzalną szansę zbudowania jedynej w swoim rodzaju emocjonalnej więzi ze swoim dzieckiem, dlatego jego wkład w wychowanie dziecka już od narodzin, ma duże znaczenie w jego rozwoju, a także rzutuje na relacje między nimi w przyszłości.

 • Poronienie - stan psychiczny po poronieniu

  Kobieta doświadczając poronienia przeżywa niejako podwójną śmierć – zarówno dziecka, które nosi w sobie jak i siebie samej jako matki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij