×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy wodę utlenioną można stosować także wewnętrznie?

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, to znany wszystkim roztwór do dezynfekcji ran. Wielokrotnie każdy z nas używał jej do przemywania otarć naskórka czy startego na rowerze kolana zarówno u siebie, jak i u dzieci. Czy woda utleniona może mieć jeszcze jakieś inne zastosowanie?

Ostatnio pojawia się coraz więcej informacji na temat wewnętrznego stosowania wody utlenionej. Autorzy takich opracowań starają się przekonać odbiorców, że zażywanie wody utlenionej niesie za sobą wiele pozytywnych konsekwencji. Według tych opracowań wodę utlenioną można przyjmować doustnie lub dożylnie. Woda utleniona ma działać bakteriobójczo, ma niszczyć też wirusy i grzyby zasiedlające nasz przewód pokarmowy, jak również eliminować pasożyty. Ponadto zaczynają się też pojawiać opracowania dotyczące dobroczynnego wpływu wody utlenionej na komórki rakowe.

Czy rzeczywiście picie wody utlenionej jest korzystne dla naszego zdrowia, a przede wszystkim bezpieczne?

Jak na razie nie ma naukowych opracowań i badań klinicznych przeprowadzonych na pacjentach dotyczących wewnętrznego stosowania wody utlenionej. Dlatego też nie powinno się stosować takich kuracji - woda utleniona została bowiem stworzona z myślą o dezynfekcji ran i nie wiadomo, jak będzie działać ona na organizm, jeśli będzie stosowana niezgodnie z jej przeznaczeniem.

Wodę utlenioną można jednak wykorzystywać jeszcze do płukania jamy ustnej w przebiegu rożnych stanów zapalnych. Ponadto można stosować ją także do przepłukiwania tzw. kieszeni zębowych , w których gromadzą się resztki jedzenia i bakterie. 

Używajmy zatem wody utlenionej zgodnie z jej przeznaczeniem i nie eksperymentujmy z własnym zdrowiem, dopóki nie będzie naukowych dowodów potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność innego przeznaczenia nadtlenku wodoru. 


Podziel się: