Słownik badań lekarskich

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego

Podstawowe informacje

Encyklopedia leków
Chirurgia ogólna
Radiologia i diagnostyka obrazowa

Wyrostek robaczkowy ma postać szczątkową i dla ludzi nie jest narządem niezbędnym do życia. Stanowi on podłużne uwypuklenie jelita grubego wyrastające z jego początkowej części zwanej kątnicą, poniżej ujścia jelita cienkiego do jelita grubego.

Przyczyny:
Najczęstszą przyczyną zapalenia wyrostka jest:

 • zamknięcie świata wyrostka robaczkowego przez np. masy kałowe,
 • ucisk,
 • stan zapalny toczący się w pobliżu,
 • guz, nowotwór wywodzący się z okolicznych narządów.

  Rzadkimi przyczynami zamknięcia światła wyrostka mogą być pasożyty, ciała obce, a u dzieci przerost tkanki chłonnej znajdującej się w ścianie wyrostka.

  Objawy:
  Typowo, ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zaczyna się od nieokreślonego, rozlanego bólu w nadbrzuszu, który po kilku godzinach lokalizuje się, schodząc w dół, w okolicę prawego dołu biodrowego. Ból ten nasila się podczas ruchów i kaszlu, dlatego chory zazwyczaj leży nieruchomo w jednej, dogodnej dla niego pozycji z podkurczonymi nogami. Następnie dołączają się wymioty, a później gorączka do 38°C z przyspieszonym tętnem. Przy nietypowym położeniu wyrostka – np. za pęcherzem moczowym – mogą dominować dolegliwości ze strony układu moczowego, m.in. parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu.Rozpoznanie:
  Podstawą rozpoznania jest dokładnie zebrany wywiad i przeprowadzone badanie lekarskie. W trakcie badania stwierdza się pewne charakterystyczne objawy mogące sugerować rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego. Są to objaw Jaworskiego (w trakcie badania pacjent w pozycji leżącej podnosi prawą kończynę dolną do góry. Następnie badający naciska palcami dłoni okolicę wyrostka robaczkowego, a pacjent jednocześnie opuszcza wyprostowaną w stawie kolanowym kończynę.

  Objaw uznaje się za dodatni, gdy w trakcie opuszczania kończyny pojawia się narastający ból) i objaw Rovsinga. Badający układa swoje dłonie jedna na drugiej w okolicy lewego dołu biodrowego i stopniowo przesuwa dłonie w kierunku antyperystaltycznym do lewego zgięcia okrężnicy. W wyniku badania dochodzi do wzrostu ciśnienia gazów w okrężnicy, co rozciąga kątnicy i wyrostek robaczkowy. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego wyzwoli to ból w prawym dolnym kwadrancie brzucha - dodatni objaw Rovsinga.

  Występuje także bolesność uciskowa i obrona mięśniowa, najsilniejsza w punkcie McBurneya - jest to punkt położony w połowie linii łączącej kolec przedni górny kości biodrowej z pępkiem. W przypadku rozlania pęcherzyka dodatkowo dodatnie będą objawy otrzewnowe: bolesność przy oderwaniu ręki od powłok brzusznych po ucisku (objaw Blumberga). Poza tym należy wykonać badanie moczu, morfologię, USG jamy brzusznej.

  Leczenie:
  Leczenie polega na operacyjnym usunięciu wyrostka metodą tradycyjną lub laparoskopową. Chorego z naciekiem okołowyrostkowym leczy się zachowawczo antybiotykami i najczęściej po kilku tygodniach guz zapalny ulega wchłonięciu.

 • Porozmawiaj z farmaceutą
  Infolinia: 800 110 110

  Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
  Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

  Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

  Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
  Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

  Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

  Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
  Dlaczego DOZ.pl
  Niższe koszta leczenia

  Darmowa dostawa do Apteki
  Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

  ikona niższe koszty leczenia
  Bezpieczeństwo

  Weryfikacja interakcji leków.
  Encyklopedia leków i ziół

  Ikona encklopedia leków i ziół
  Wsparcie w leczeniu

  Porady na czacie z Farmaceutą.
  E-wizyta z lekarzem specjalistą.

  Ikona porady na czacie z farmaceutą
  Newsletter

  Bądź na bieżąco z DOZ.pl

  Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

  Zamnij