Preparaty do higieny intymnej
Magdalena Sikora

Preparaty do higieny intymnej

Intymne części ciała, zwłaszcza u kobiet, wymagają odpowiedniej i stałej pielęgnacji, szczególnie właśnie teraz, czyli latem.

Higiena intymna jest niezbędna praktycznie w każdym momencie życia, jednak szczególną uwagę należy jej poświęcić w okresie dojrzewania, a zwłaszcza w trakcie miesiączki. Niezbędna jest ona też w czasie pokwitania, kiedy to w organizmie kobiet następują gwałtowne zmiany związane z zakłóceniami gospodarki hormonalnej. W okresie tym na ogół zwiększa się ilość fizjologicznej wydzieliny z pochwy, co przy nieodpowiednich czy też niewystarczających zabiegach higienicznych może sprzyjać różnorodnym infekcjom. Intymne okolice ciała u kobiet są szczególnie narażone na zakażenia. Wynika to między innymi z ich budowy oraz funkcji życiowych, jakie pełnią w organizmie.

Tylko specjalne kosmetyki

Częstym powodem infekcji intymnych staje się niszczenie naturalnej mikroflory bakteryjnej, stanowiącej ważną barierę ochronną. Jedną z przyczyn tego typu zjawiska może być używanie nieodpowiednich preparatów higienicznych. W przypadku higieny intymnej istotną rolę odgrywa bowiem stosowany środek myjący. Do przeprowadzania tego typu zabiegów zdecydowanie niewskazane są typowe mydła używane do rąk czy też przeznaczone do mycia całego ciała.

W odpowiedzi na rodzące się rynkowe zainteresowanie produktami przeznaczonymi do higieny intymnej, wiele firm przygotowało preparaty mające właśnie takie przeznaczenie.

Produkty z tego segmentu oferowane są w bardzo różnorodnych postaciach. Głównie są to preparaty do mycia: żele, biożele, specjalne mydła. Na półkach aptek i drogerii można jednak również znaleźć balsamy, oliwki, pianki czy też płyny przeznaczone do higieny intymnej. Ciekawą ofertę stanowią nasączone specjalnym płynem chusteczki oraz dezodoranty w aerozolu, które są wygodne w użyciu, odświeżają oraz likwidują intymne zapachy. Są one niezwykle przydatne w podróży, warto jednak mieć je także przy sobie na co dzień. Stanowią bowiem doskonałe uzupełnienie codziennych zabiegów higienicznych.

Przemysł kosmetyczny oferuje również preparaty w postaci pudru, które są szczególnie przydatne w przypadku występowania podrażnień skóry miejsc intymnych powstałych wskutek noszenia wkładek higienicznych, bielizny zawierającej włókna syntetyczne, jak i wywoływanych długotrwałym unieruchomieniem na skutek choroby.

Działanie antybakteryjne i łagodzące

Niezależnie od formuły, w jakiej oferowane są preparaty do higieny intymnej, muszą one spełniać określone wymagania. Ich zadanie związane jest ze skutecznym działaniem antybakteryjnym i dezodoryzującym oraz łagodzącym podrażnienia i świąd intymnych okolic ciała. Powinny one zapewniać uczucie świeżości, a także likwidować mogącą się pojawiać nieprzyjemną woń. Ich działanie musi być skuteczne, ale jednocześnie składniki zawarte w recepturach tego typu preparatów powinny chronić naturalną florę bakteryjną, niezbędną do prawidłowego przebiegu naturalnych procesów fizjologicznych. Wiąże się to ściśle z utrzymaniem stabilnego, naturalnego poziomu pH pochwy.

Na co dzień do higieny intymnej należy używać preparatów o odczynie zbliżonym do systemu naturalnego, którego wartość oscyluje koło 4,5–5 pH. Kosmetyki pielęgnacyjne, przywracając odpowiednią kwasowość miejsc intymnych, nie mogą przy tym wysuszać i niszczyć płaszcza lipidowego skóry. Powinny one zapewniać odpowiednią wilgotność i natłuszczenie skóry i śluzówki, skutecznie wspierać naturalną ochronę, zabezpieczać przed infekcjami.

Receptura preparatów do higieny

Receptury dobrych preparatów myjących do higieny intymnej oparte są najczęściej na bazie delikatnych składników myjących, które dodatkowo łagodzą podrażnienia oraz działają przeciwbakteryjnie. Z tego też powodu w ich recepturach bardzo chętnie wykorzystywane są takie środki jak saponiny czy też betainy. Z grupy naturalnych, łagodnych detergentów można również wymienić układy syntetyzowane oparte na cukrach, zarówno prostych (glukoza, fruktoza), jak i dwucukrach (sacharoza, maltoza, laktoza). Reszta cukrowa stanowi fragment hydrofilowy układu, do którego glikozydowo lub estrowo przyłączona jest reszta kwasu tłuszczowego o charakterze hydrofobowym. Pochodne te są bezpieczne ekologicznie, łatwo bowiem ulegają biodegradacji. Zaliczane są one do układów niedrażniących, nietoksycznych, dobrze tolerowanych przez skórę i śluzówkę, nie powodują ich wysuszania, działają ochronnie w stosunku do lipidowego płaszcza skóry.

Bardzo często pojawiającym się w recepturach preparatów kosmetycznych przeznaczonych do higieny intymnej składnikiem jest kwas mlekowy. Związek ten zaliczany do segmentu kwasów owocowych pełni rolę łagodnego środka zakwaszającego. Zapewniając kwaśne pH, działa on przeciwzapalnie i grzybobójczo, dzięki czemu zabezpiecza prawidłową mikroflorę i zmniejsza ryzyko infekcji, przede wszystkim o podłożu bakteryjnym. Działa złuszczająco, przyspiesza odnowę naskórka oraz odświeża skórę.

W wyrobach tego typu bardzo często pojawia się alantoina, pochodna mocznika, działająca regenerująco, przyspieszająca odnowę i ułatwiająca gojenie uszkodzonego naskórka. Surowiec ten wykazuje silne właściwości łagodzące i kojące. Zmniejsza pieczenie i zaczerwienienie skóry wrażliwej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Spośród składników preparatów do higieny intymnej można także wymienić garbniki, związki naturalne, odznaczające się zdolnością do trwałego wiązania z proteinami. Działają one ściągająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie. Z białkami skóry tworzą na jej powierzchni warstwę ochronną, dzięki czemu zmniejszają uczucie pieczenia i swędzenia.

Ważnymi składnikami są tu także śluzy, czyli wielkocząsteczkowe połączenia, w skład których wchodzą cukry proste oraz kwasy uronowe. Działają one zmiękczająco, odświeżająco, łagodzą podrażnienia i spierzchnięcia. Można je znaleźć w wielu surowcach roślinnych.

Często wymienianym na opakowaniu składnikiem preparatów do higieny intymnej jest D-pantenol, czyli prowitamina witaminy B5. Związek ten należy do witamin niezbędnych do normalnego funkcjonowania komórek naskórka. Posiada on doskonałe właściwości nawilżające, należy do silnie działających stymulatorów wzrostu i odnowy zarówno komórek naskórka, jak i skóry właściwej. Kosmetyki z D-pantenolem łagodzą podrażnienia, działają kojąco.

W recepturach kosmetyków intymnych pojawiają się także azuleny. Są to dwupierścieniowe węglowodory, z których najbardziej rozpowszechniony w przyrodzie jest chamazulen. Wolne azuleny mają barwę błękitną, fiołkową lub zieloną, która powoduje charakterystyczne zabarwienie olejków eterycznych je zawierających. Mają one zdolność hamowania histaminy, czym tłumaczy się ich działanie antyalergiczne. Wykazują one efekt bakteriostatyczny i bakteriobójczy. Działają miejscowo przeciwzapalnie i odkażająco, zmniejszają obrzęki, ułatwiają naskórkowanie.

Na uwagę zasługuje tu także alfa-bisabolol. Związek ten ma bardzo silne właściwości kojące, łagodzące i przeciwinfekcyjne. Łagodzi on podrażnienia skóry, chroni ją przed powstawaniem zaczerwienień i uczuleń, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, działa ochronnie i pielęgnacyjnie w stosunku do skóry, szczególnie jej lekko podrażnionych obszarów.

Kolejnym związkiem znajdującym szerokie zastosowanie w preparatach do higieny intymnej jest chlorofil, zielony barwnik roślin. Przyspiesza on regenerację naskórka oraz gojenie drobnych podrażnień skóry. Charakteryzuje się działaniem antyseptycznym i ściągającym.

Nieodzownymi elementami tego typu kosmetyków są ekstrakty roślinne. Zawierają one między innymi wyciąg z kory dębu (Quercus L.), babki lancetowatej (Plantaginis lanceolatae), lukrecji (Glycyrrhiza), lipy (Tilia cordata) o działaniu ściągającym i łagodzącym. Preparaty z ich zawartością zapobiegają nadmiernemu poceniu się, odparzeniom i podrażnieniom intymnych okolic ciała, zapewniając jednocześnie uczucie świeżości i nawilżenia.

W recepturach preparatów tego typu można znaleźć także arnikę górską (Arnica monatana), roślinę bogatą w kwasy tłuszczowe, aminy i fitosterole. Jej ekstrakty dobrze wchłaniają się przez naskórek, wspomagają krążenie krwi, zmniejszają obrzęki i zaczerwienienia, łagodzą podrażnienia, uszkodzenia i stany zapalne skóry. Podobne działanie wykazuje kasztanowiec (Aesculus hippocastanum L), którego wyciąg zawiera cały szereg związków biologicznie aktywnych, między innymi escynę, flawonoidy, związki kumarynowe, garbniki. Układ ten wykazuje między innymi działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Ważną roślinę, która pojawia się w preparatach do pielęgnacji intymnych części ciała, stanowi krwawnik (Achillea millefolium L.). Pozyskiwany z niego ekstrakt zawiera chamazulen, garbniki, fitosterole, flawonoidy i witaminę C. Stosowany w preparatach kosmetycznych przyczynia się do łatwiejszego gojenia uszkodzonego naskórka. Łagodzi podrażnienia, stany zapalne, działa kojąco. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Równie chętnie stosowane są wyciągi z rumianku (Matricaria chamomilla). Dzięki zawartości azulenów, flawonoidów, karotenów i bisabololu wykazują one efektywne właściwości kojące, łagodzące i przeciwzapalne. Wyciągi przygotowane z koszyczków tej rośliny działają bakteriostatycznie, oczyszczająco, regenerująco. Charakteryzuje je delikatne działanie ściągające, zmiękczające. Ważnym surowcem preparatów intymnych jest także aloes (Aloe vera), którego ekstrakt jest bogaty w aminokwasy, witaminy, mikroelementy. Wykazuje on działanie silnie nawilżające, biostymulujące, bakteriobójcze, oczyszczające. Aktywizuje i poprawia ukrwienie skóry, pomaga w utrzymaniu jej równowagi kwasowej. W recepturach tego typu kosmetyków pojawia się nagietek lekarski (Calendula officinalis L.) zawierający m.in. saponiny, karotenoidy, fitosterole, kwasy organiczne. Działa on kojąco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, grzybobójczo. Stosowany zewnętrznie wpływa korzystnie na właściwy wzrost nabłonka, przyspiesza ziarninowanie i bliznowacenie uszkodzonej skóry. Chroni przed infekcjami, przyspiesza proces gojenia drobnych otarć, zapobiega niekorzystnym zmianom w śluzówce.

Podobne efekty można osiągnąć, stosując ekstrakty z dziewanny (Verbascum thapsiforme), rozmarynu (Rosmarinus officinalis), macierzanki (Thymus pulegioides), tymianku (Thymus vulgaris), przywrotnika polnego (Alchemille vulgaris L).

Ważnymi składnikami wyrobów intymnych są olejki eteryczne, pozyskiwane z różnych części roślin na drodze destylacji z parą wodną. Ze względu na duże stężenie zawartych w nich substancji surowce te mają znacznie silniejsze działanie od ekstraktów roślinnych. W recepturach bardzo często pojawia się olejek drzewa herbacianego znany z silnego działania antybakteryjnego i antygrzybiczego. Można tu także spotkać olejek lawendowy czy też ylang-ylang, otrzymywany z kwiatów drzewa Cananga odorata, rosnącego dziko w Indonezji. Wymienione surowce są chętnie stosowane w preparatach kosmetycznych ze względu na bardzo szeroki zakres ich oddziaływania na bakterie, grzyby i wirusy. Ich stosowaniu nie towarzyszy działanie uboczne. Ponadto pozostawiają one na skórze przyjemny, naturalny, ziołowy zapach. Są zalecane do stosowania przy takich dolegliwościach, jak swędzenie, niespecyficzne zapalenie, przykry zapach, grzybice, infekcje. Mogą być skutecznie stosowane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn do utrzymania codziennej higieny narządów intymnych.

Natłuszczanie i nawilżanie

W preparatach do higieny intymnej powinny się również pojawić składniki o działaniu natłuszczającym i nawilżającym, między innymi lanolina, oleje roślinne, gliceryna, sorbitol, kwas hialuronowy czy też wymieniany już wcześniej D-pantenol.

Dobre środki do higieny intymnej nie powinny zawierać substancji syntetycznych: zapachowych, koloryzujących, nabłyszczających. Niewskazana jest w nich również obecność alkoholu etylowego.

Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, iż preparaty do higieny intymnej powinny być dobierane indywidualnie. Z tego też powodu na ich opakowaniach należy szukać informacji, do jakiego odbiorcy adresowany jest dany wyrób. W drogeriach obok preparatów przeznaczonych dla kobiet zaczynają się pojawiać wyroby do higieny intymnej przeznaczone dla mężczyzn, choć na razie jest ich niewiele. Jeśli kupuje się kosmetyki uniwersalne, warto sięgać po te, które nie tylko myją, ale również dezynfekują i odświeżają. I jeszcze jedno — warto pamiętać, że żadna przesada nie jest wskazana — ani nadmiar, ani niedostatek zabiegów higienicznych nie jest dobry dla naszego organizmu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Powrót do natury

  Tradycja stosowania roślin w kosmetyce sięga czasów starożytnych. Bardzo często wiedza na temat możliwości ich wykorzystania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Stąd też wiele substancji pozyskiwanych z roślin jest stosowanych od pradawnych czasów do dnia dzisiejszego. W ostatnim czasie w kosmetyce znalazło zastosowanie wiele nowych roślin dotychczas w tej dziedzinie nie wykorzystywanych. Szacuje się, że w recepturach preparatów kosmetycznych można znaleźć kilkaset różnorodnych surowców roślinnych.

 • Emolienty – druga młodość skóry

  Jednym z podstawowych warunków zachowania młodego wyglądu skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W kosmetyce szczególnie często wykorzystywane jest do tego zjawisko okluzji, czyli szczelnego pokrycia powierzchni skóry przez układy zwane emolientami

 • Zdrowe i piękne włosy

  Włosy to istotny atrybut urody, szczególnie kobiecej. Nie dziwi zatem, że suche, łamliwe i bez połysku przysparzają wielu zmartwień. Na szczęście można temu zaradzić.

 • Zapachem w jesienną chandrę

  Ludzie od stuleci, choć nie zawsze do końca świadomi ich działania, otaczali się zapachami. Obecnie coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny element stanowią one w naszym życiu. Niektóre zapachy, zawarte np. w olejkach eterycznych, mogą poprawiać nastrój, działać uspokajająco i odprężającą. I one właśnie są przedmiotem zainteresowania aromaterapii.

 • Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?

  Przyjmuje się, że dobre kosmetyki dla dzieci powinny być wytwarzane na bazie surowców najwyższej jakości, pozbawionych działania alergizującego, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Istotą tego typu wyrobów jest ich odpowiednia czystość mikrobiologiczna, oraz dobrej jakości opakowanie, niewchodzące w reakcje ze składnikami preparatu. Bezpieczeństwo produktów oraz ich właściwości użytkowe powinny być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Jakie składniki w kosmetykach dla dzieci są pożądane? Jak wybrać najlepszy preparat do pielęgnacji dziecięcej skóry?

 • Walka z łupieżem

  Ze skórą łojotokową ściśle związany jest kolejny problem kosmetyczno-dermatologiczny, jakim jest łupież.

 • Kosmetyczny prezent dla uczuleniowca

  Coraz częściej towarzyszącymi nam schorzeniami, w tym także skóry, są choroby alergiczne. Bardzo często pojawiające się na niej zmiany powstają na skutek kontaktu z powszechnie znajdującymi się w otoczeniu substancjami. Jedną z chorób alergicznych jest atopowe zapalenie skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij