Ząbkowanie – jak pomóc maluchowi? 
Wioleta Szulejewska

Ząbkowanie – jak pomóc maluchowi? 

Ząbkowanie to proces, który zaczyna już się w życiu płodowym, a kończy w trzecim roku życia dziecka. U niektórych dzieci proces ten przebiega niemal bezobjawowo, jednak większość maluchów odczuwa w tym okresie wyraźny dyskomfort. Dziąsła swędzą i bolą, dziecko jest rozbite, rozdrażnione i może gorączkować. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by pomóc maluchowi.

Przekąski z lodówki

Ból i swędzenie dziąseł łagodzi wszystko, co chłodne. Dlatego rodzice często podają swoim pociechom podczas ząbkowania schłodzone warzywa lub owoce pokrojone w słupki. Możesz spróbować dać maluchowi kawałek jabłka lub marchewki. Obserwuj reakcję dziecka – jeśli nie będzie chciało gryźć chłodnych przekąsek, nie namawiaj go, być może owoce i warzywa są zbyt twarde i zamiast pomagać – szkodzą.

Nietypowe lody

Niektóre mamy decydują się podawać niemowlętom w czasie ząbkowania… lody. Nie są to jednak zwykłe lody, ale lody z mleka mamy. „Porcję mleka odciągniętego laktatorem wlewam do foremki na lody i zamrażam” – pisze na forum Ola, mama Antka i zapewnia, że taki sposób kojenia bólu jest bardzo skuteczny.

A może bursztyny?

Nie wszyscy wierzą w to, że bursztyn może pomóc w ząbkowaniu. Jednak niewyspany rodzic i bursztynu się chwyta. Producenci naszyjników i bransoletek z bursztynu zapewniają, że pod wpływem ciepła kamień ten wydziela kwas bursztynowy, który uśmierza ból. Brak na to naukowych dowodów, dlatego absolutnie nie polecamy tego sposobu.

Jeśli zdecydujesz się na taką alternatywną próbę przynoszenia ulgi w cierpieniu podczas ząbkowania, pamiętaj o tym, aby nie zostawiać dziecka z naszyjnikiem na szyi bez opieki. Nigdy też nie dopuść, aby maluch zasnął z naszyjnikiem, to może być śmiertelnie niebezpieczne!

Gryzaki i smoczki

Maluch, który zaczyna ząbkować, intensywnie się ślini, wkłada do buzi ręce i przedmioty, masuje dzięki temu dziąsła, przynosząc sobie uczucie ulgi. Dzieci w okresie ząbkowania wkładają do ust dosłownie wszystko, co wpadnie im w ręce, a twoim zadaniem jest zadbać o to, aby były to przedmioty bezpieczne, bez ostrych krawędzi i małych elementów, które maluch mógłby połknąć. Najlepsze będą smoczki i gryzaki. Ich wybór jest tak duży, że na pewno znajdziesz takie, które spełnią oczekiwania twojej pociechy. Możesz wybierać spośród gryzaków różnej wielkości i o różnych kształtach. W aptekach i sklepach z artykułami dla niemowląt znajdziesz gryzaki z wypustkami, które dodatkowo masują dziąsła, lub takie, które wypełnione są wodą lub żelem. Zarówno smoczki, jak i gryzaki możesz schładzać w lodówce. Taki chłodny kompres z pewnością przyniesie ulgę opuchniętym dziąsełkom.

Gryzienie i masowanie

Ząbkujący maluch uwielbia gryźć. Często będzie próbował gryźć swoje lub twoje palce. Nie ma powodu, aby mu tego zabraniać. Ulgę w bólu przyniesie mu też masaż dziąseł. Wystarczy, że opuszkiem palca będziesz zataczać na dziąsłach dziecka małe kółeczka. Jeśli szkrab polubi takie masaże, możesz wykonywać je tak często, jak będzie się tego domagał. Pamiętaj, żeby przed wykonaniem masażu dokładnie umyć ręce. Paznokcie przytnij lub opiłuj, aby nie zadrapać dziecka.

Zioła i homeopatia

W nierównej walce z ząbkowaniem pomocne mogą okazać się zioła. Bolące dziąsełka możesz przemywać naparem z rumianku, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, trzeba jednak pamiętać, że rumianek to potencjalny alergen.

Wielu rodziców decyduje się też na podanie leków homeopatycznych. Choć nie wszyscy wierzą w ich działanie, to nawet rodzice, którzy do homeopatii są sceptycznie nastawieni, w akcie desperacji sięgają po homeopatyczne kropelki na ząbkowanie czy homeopatyczne czopki wskazane w dolegliwościach bólowych a potem z zaskoczeniem przyznają, że homeopatia działa. Jeśli twojemu dziecku nie pomoże, to na pewno też nie zaszkodzi.

Najpewniejsze żele

Najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z bolesnym ząbkowaniem jest użycie środków przeciwbólowych. W aptekach możesz kupić żele i maści do smarowania obolałych dziąseł.

Z całą pewnością skuteczne będą żele zawierające chlorowodorek lidokainy, który znieczula obolałe miejsce i przynosi natychmiastową ulgę w bólu. Dobrze, jeśli żel zawiera także wyciągi z ziół o działaniu przeciwzapalnym (np. rumianku i tymianku).

Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Jeśli widzisz, że maluch bardzo się męczy, dziąsła bolą, a do tego występuje stan podgorączkowy lub gorączka, nie bój się podać środków przeciwbólowych. Skuteczny będzie zarówno paracetamol (można podawać od pierwszych dni życia), jak i ibuprofen (można podawać po trzecim miesiącu życia), ten drugi wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne (ząbkowaniu często towarzyszy stan zapalny dziąseł). Możesz wybrać syrop lub czopki, które mają tę zaletę, że droga ich podania sprawia, że zawarty w czopku lek wchłania się szybko, a jego wchłonięcie do naczyń krwionośnych następuje w odbycie i jelicie grubym, lek nie musi być metabolizowany przez wątrobę.

Pamiętaj, że leków nie podajemy bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zaburzenia SI – czym są zaburzenia integracji sensorycznej? Jak je rozpoznać i jak wygląda terapia SI?

  Zaburzenia SI pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. Jakie są przyczyny zaburzeń SI? Jak wygląda terapia SI?

 • Złamanie zielonej gałązki – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie złamania podkostnowego u dzieci

  Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?

 • PIMS-TS – groźny dziecięcy zespół "pocovidowy". Jakie daje objawy?

  Przeważnie, jeżeli dochodzi zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci, to infekcja ma bezobjawowy lub łagodny przebieg. Jednak u niektórych pacjentów po przebyciu zakażenia kronawirusem (także skąpoobjawowo), obserwuje się poważny stan i  liczne powikłania – jest to wieloukładowy zespół zapalny PIM-TS, nazywany "dziecięcym zespołem pocovidowym".

 • Jąkanie u dzieci – jakie są jego przyczyny? Jak pomóc dziecku, które się jąka?

  Jąkanie u dzieci jest zaburzeniem płynności mowy, które może być wywołane przez czynniki logopedyczne, psychologiczne, genetyczne lub społeczne. Objawi się ono m.in. powtarzaniem głosek, słów lub części zdań, co nieco utrudnia komunikację dziecka z otoczeniem. Na czym polega terapia jąkania u dzieci? O czym powinni pamiętać rodzice dzieci, które się jąkają? Podpowiadamy. 

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Stulejka u dziecka – jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda jej leczenie?

  Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny). U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.

 • Dyspraksja (syndrom niezdarnego dziecka) – przyczyny i objawy dyspraksji rozwojowej

  Dyspraksja, nazywana również syndromem dziecka niezdarnego, to dysfunkcja percepcyjno-motoryczna przejawiająca się zaburzeniami koordynacji rozwojowej. Dzieci dyspraktyczne mają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności zarówno w zakresie motoryki małej (np. z rysowaniem, pisaniem, zapinaniem guzików), jak i w zakresie motoryki dużej (np. gra w piłkę, jazda na rowerze). Dyspraksja objawia się także opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami ze skupieniem i z nauką czy zaburzeniami równowagi. Nie wpływa ona jednak na inteligencję. Aby pomóc dziecku, warto udać się do specjalistów, m.in. terapeuty SI, logopedy, pedagoga, aby dobrać odpowiednią terapię.

 • Kołdra obciążeniowa – działanie i wskazania do stosowania kołdry sensorycznej

  Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, "wyciszając" układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij