Trądzik różowaty, czyli jak prawidłowo pielęgnować skórę
Magdalena Wierucka-Rybak

Trądzik różowaty, czyli jak prawidłowo pielęgnować skórę

Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłą zapalną chorobą skóry twarzy. Charakteryzują go zmiany, w postaci krostek i grudek pojawiające się na nosie, na policzkach, a następnie w środkowej części czoła. Trądzik różowaty jest częstą przyczyną kompleksów, zaburzeń nastroju i niskiej samooceny, zwłaszcza u ludzi młodych. W artykule podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym.

Trądzik różowaty  charakterystyka

Trądzik różowaty charakteryzuje się nadmierną reaktywnością naczyń, o czym świadczy nawrotowy, lub w cięższych postaciach, utrwalony rumień oraz występowaniem trwałego poszerzenia naczyń włosowatych, nazywanych teleangiektazjami. Zaburzenia naczynioruchowe, związane z układem wegetatywnym, pojawiają się pod wpływem bodźców wyzwalających. Ogniska zapalne mają charakter symetryczny. Pojawiają się na nosie, policzkach, a następnie w środkowej części czoła. Zmiany, w postaci krostek i grudek, występują na podłożu łojotoku. Mieszki włosowe są wyraźnie uwidocznione, otwarte z poszerzeniem ujść gruczołów łojowych. W przebiegu klinicznym wyróżnia się także zmiany przerostowe, dotyczące nosa, tzw. rhinophyma, a także powikłania oczne tj. zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek i zapalenie rogówki.

Etiologia rosacea

W etiologii rosacea bierze się również pod uwagę zaburzenia hormonalne, o czym świadczy pogorszenie zmian w okresie okołomenopauzalnym, miesiączki i ciąży. Ponadto problemy ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza niedokwaśność soku żołądkowego. W surowicy krwi chorych na trądzik różowaty stwierdzano występowanie przeciwciał przeciwko Helicobacter pylori, a także podwyższone pewnych cytokin i markerów zapalnych, które mogą być czynnikiem wyzwalającym lub nasilającym zapalenie naczyń. Innym drobnoustrojem, na który zwraca się uwagę jest Demodex foliculorum. Pasożyt, bytujący wewnątrz gruczołów łojowych, może wpływać na rozwój stanu zapalnego w obrębie mieszka włosowego i gruczołu łojowego. W patogenezie trądziku różowatego podkreślana jest także rola reaktywnych form tlenu i czynnika immunologicznego.

Polecane dla Ciebie

Unikanie czynników wyzwalających zmiany

Prawidłowe postępowanie w przypadku trądziku różowatego polega na unikaniu czynników wyzwalających zmiany. Należy unikać przede wszystkim promieniowania słonecznego. Stąd konieczność stosowania preparatów zawierających wysoki filtr UVA i UVB. Preparaty te należy stosować cały rok, gdyż zmiany pogarszają się w upalną i w mroźną pogodę. Należy unikać czynników fizycznych tj. sauna, gorące kąpiele, terapia ciepłem oraz stosować dietę wykluczającą ostre/gorące/zimne pokarmy, pikantne przyprawy, alkohol, papierosy, mocną kawę i herbatę. Ponadto niewskazana jest czekolada. Wszystkie powyższe czynniki wpływają na zaburzoną grę naczynioworuchową i zaostrzają przebieg choroby.

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym

Pielęgnacja skóry rosacea jest podobna do pielęgnacji cery wrażliwej, czyli niezwykle ważna jest profilaktyka uszkodzeń bariery naskórkowej oraz stosowanie preparatów uszczelniających naczynia krwionośne. Do demakijażu należy stosować mleczka kosmetyczne oraz toniki, przeznaczone specjalnie do cery naczynkowej, ponieważ osoby z omawianą dermatozą, często nie tolerują innych kosmetyków, z powodu zawartości w nich alkoholu. Warto sięgnąć po również po dermokosmetyki, które nie zawierają substancji drażniących, barwników, kompozycji zapachowych ani konserwantów. Preparaty pielęgnacyjne również pozbawione są acetonu, alfa-hydroksykwasów (AHA), mentolu, środków ściągających i złuszczających.

Pomocne będą formuły, w których zastosowano substancje obkurczające i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych oraz poprawiające czynność i kondycję tkanki. Preparaty te mogą zawierać flawonoidy, escynę, witaminę C, B3, K. Odpowiednie wyciągi roślinne, do których należy kora dębu, arnika, ruta, Ginko biloba i kasztanowiec, wpłyną również na przepływ krwi, poprawiając odżywienie tkanek. Wzbogacenie kosmetyków substancjami tj. alantoiną, D-pantenolem, dodatkowo nawilży skórę i zmniejszy przez naskórkowa utratę wody (TEWL).

W przypadku skóry tłustej, należy zastosować żele lub lekkie sera nawilżające bogate w przeciwutleniacze (np. witamina E) oraz odbudowujące. Dobrze tolerowany jest retinol, który zmniejszy zaczerwienienia oraz wpłynie na normalizację nieprawidłowego rogowacenia w obrębie mieszków włosowych. Składnik ten jest również polecany w pielęgnacji cery suchej. Regularnie stosowany zmniejszy szorstkość skóry oraz zniweluje oznaki starzenia. Warto stosować również maski na bazie alg, bogatych w mikro i makro elementy oraz składniki mineralne, a także zawierające czerwoną glinkę o właściwościach antyseptycznych i antybakteryjnych, oraz aktywizujących procesy odbudowy komórkowej. W przypadku złuszczania, zaleca się stosowanie peelingu enzymatycznego. Należy pamiętać, że efekty działania większości preparatów kosmetycznych przynoszą wymierne efekty, po co najmniej kilku tygodniowej terapii. Niweluje ona nie tylko problem naczyniowy, lecz także zapewni ochronę przed wolnymi rodnikami, odżywi, złagodzi uczucie pieczenia, ściągnięcia i łuszczenia. Dlatego ważna jest systematyczność.

  1. E. Deroń, M. Kieć-Świerczyńska, Rola Helicobacter pylori w postawaniu chorób skóry, "Medycyna Pracy" 2002; 53(4): 333–337.
  2. E. Robak, L. Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, Postepy Hig Med Dosw (online) 2010; 64: 439–450.
  3. P. Brzeziński, Leczenie miejscowe w trądziku różowatym. Wybrane problemy kliniczne, "Forum Medycyny Rodzinnej" 2010; 4(4): 263–272.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij