×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Życie w czasie i po chemioterapii

Pacjenci poddawani chemioterapii bardzo często źle ją znoszą. Są osłabieni, zmęczeni. Nie mają apetytu, tracą na wadze. Pojawiają się uciążliwe mdłości i wymioty, wypadają włosy. W związku z tym chorzy nie mają na nic ochoty i zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich życie w czasie dalszej terapii i po jej zakończeniu.

Jak zatem powinna wyglądać codzienność pacjentów poddawanych chemioterapii? Czy naprawdę muszą oni skupić się tylko na leczeniu i rezygnować z dotychczasowych przyjemności? Oczywiście, że nie.

Pacjenci w czasie chemii powinni w miarę możliwości starać się funkcjonować tak, jak przed rozpoczęciem leczenia. Jeśli pozwala na to stan zdrowia, jak najbardziej nie należy rezygnować z wykonywania codziennych czynności. Można posprzątać mieszkanie czy wyjść na zakupy do swojego ulubionego sklepu. Absolutnie nie należy też izolować się od otoczenia. To rodzina i przyjaciele będaą bowiem w tym czasie dostarczać chorym sił do pokonania choroby. Warto zatem wyjść do kina, teatru czy na kolacje do restauracji. Należy pamiętać, że idąc do restauracji na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą środki przeciwdziałające nudnościom. Zwykle nie ma też przeciwwskazań do wypicia niewielkiej ilości alkoholu - jednak bezwzględnie na to musi pozwolić lekarz prowadzący. Jeśli chorzy mają taka możliwość, mogą pod opieką bliskich wyjechać nad morze czy w góry - taki odpoczynek na pewno dostarczy nowych sił. Pacjenci, którzy naprawde dobrze znoszą skutki chemioterapii, moga nadal spełniać się zawodowo - pod warunkiem, że praca nie obciąża nadmiernie organizmu. Należy pamiętać o tym, że nawet jeśli cały czas jest się aktywnym zawodowo i towarzysko, nie można się przemęczać. Po każdym wyjściu z domu należy potem odpocząć, wyspać się, jest to bardzo ważne zwłaszcza w dniu przed podawaniem kolejnego cyklu chemii. 

W czasie leczenia ważne jest także właściwe odżywianie. Wiadomo, że duża część chorych nie ma w ogóle apetytu lub też cierpi na nudności i wymioty, jednak mimo wszystko należy organizmowi dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli apetyt jest mniejszy, warto jeść częściej, mniejsze porcje - wtedy organizm zdecydowanie łatwiej przyswoi pokarm. Godziny posiłków należy zmienić tak, aby można było jeść w porach, kiedy samopoczucie jest najlepsze. Czasami przed jedzeniem warto wybrać się na spacer, który może pobudzić apetyt. 

Po zakończonym leczeniu, kiedy chorzy wiedza już, że są zdrowi, można funkcjonować tak, jak przed chorobą. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o regularnych wizytach u lekarza oraz wykonywaniu badań kontrolnych. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że w dalszym ciągu ważne jest zdrowe odżywianie się, aktywność fizyczna oraz pozbycie się nałogów. 


Podziel się: