smutna kobieta w ciąży
Arkadiusz Dąbek

Depresję w ciąży można wykryć za pomocą badania krwi?

Nowe doniesienia naukowe mówią, że istnieje sposób na rozpoznanie depresji u kobiet w ciąży. Zważywszy na miarodajność badania, warto przyjąć wieści z entuzjazmem, gdyż otwierają drogę do skuteczniejszej diagnostyki.

Informacje w markerach biologicznych

Według nowych studiów przeprowadzonych przez naukowców z Instytutu Van Andel oraz Pine Rest Christian Mental Health Services oznaki stanu zapalnego we krwi pozwalają wiarygodnie przewidzieć i rozpoznać poważną depresję w ciąży. Publikacja ukazała się na łamach „Translational Psychiatry”.

Analiza przeprowadzona przez zespół badaczy pozwoliła ustalić zestaw 15 markerów biologicznych znajdujących się we krwi, które z 83% dokładnością pozwalają przewidzieć, czy u kobiet w ciąży wystąpią poważne objawy depresji. Wyniki badań udostępniają lekarzom niezbędne narzędzie do diagnozy kobiet narażonych na ryzyko popadnięcia w depresję. Skuteczne i stosunkowe wczesne rozpoznanie pozwoli na dostosowanie najlepszej możliwej opieki nad ciężarnymi kobietami.

Prawie jedna na pięć świeżo upieczonych matek doświadcza poważnej depresji podczas lub po ciąży. Blisko 14% ma myśli samobójcze. Natomiast stan zapalny może prowadzić do wzmożenia objawów depresji, tymczasem właśnie ciąża jest ważnym wydarzeniem zapalnym.

Przeczytaj: Depresja ciążowa może mieć związek ze stanem zapalnym.

Nowatorskie podejście

Z komentarza profesor Leny Brundin, współautorki badania, przeczytamy, że depresja wbrew pozorom nie dzieje się jedynie w naszych głowach, a jej śladów możemy doszukiwać się w całym organizmie. Uczona wyjawia wielki entuzjazm, gdyż jej zdaniem możliwość przewidywania depresji lub ewentualnego nasilenia choroby stanie się bardzo ważnym elementem przeciwdziałania. Wyniki studiów zespołu przyczynią się do rozwoju opieki zdrowotnej nad matkami i ich nowo narodzonymi dziećmi.

Badanie jest niemal nowatorskie, jedne z pierwszych w swoim rodzaju. Objęło 114 ochotniczek ze Spectrum Health's Obstetrics and Gynecology Clinics na całkowity okres prenatalny. Kobiety biorące udział oddały krew do analizy oraz poddały się ocenie klinicznej pod kątem objawów depresji w każdym trymestrze ciąży oraz w okresie poporodowym.

Powiązane produkty

Znaczący postęp i dalsze plany

Ze słów prof. Erica Achtyesa, psychiatry i współautora badania, można wyczytać poważne nadzieje. Podkreśla, że posiadanie prostego i nie budzącego zastrzeżeń narzędzia do wykrywania depresji stanowi trudne do przecenienia osiągnięcie, gdyż na podstawie nieskomplikowanej analizy krwi można rozpoznać wielkie zagrożenie dotykające kobiety w okresie niezwykle zapalnym – to unikalna metoda, twierdzi Achtyes. Nie ukrywa również ekscytacji, ponieważ widzi w nowych ustaleniach pierwszy krok w kierunku szerszego wykorzystania w diagnostyce. Naukowiec wyjawia, że kolejne przedsięwzięcie zespołu obejmuje powtórzenie pomiarów na dodatkowych próbach, aby sprawdzić graniczne współczynniki ryzyka popadnięcia w depresję.

  1. Q. Sha, Z. Madaj, S. Keaton, M.L. Escobar Galvis, L. Smart, S. Krzyżanowski, A.T. Fazleabas, R. Leach, T.T. Postolache, E.D. Achtyes, L. Brundin, Cytokines and tryptophan metabolites can predict depressive symptoms in pregnancy, „Translational Psychiatry”, nr 12 (1) 2022.
  2. Blood markers can predict depression in pregnancy, „sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2022/01/220126122413.htm [dostęp:] 25.04.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij