×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

1 listopada pakiet onkologiczny się zmieni. Kto zyska?

Od listopada z szybkiej ścieżki leczenia w ramach pakietu onkologicznego będą mogli skorzystać również pacjenci z podejrzeniem nowotworu układu krwiotwórczego lub chłonnego.

Zmiany gwarantuje wejście w życie rozporządzeń ministra zdrowia i prezesa NFZ. Dzięki nim przywilej korzystania z pakietu onkologicznego, a więc możliwie jak najszybszego leczenia, obejmie większą grupę chorych.

Nowe przepisy dają większą swobodę lekarzom przy wystawianiu kart leczenia onkologicznego. Od 1 listopada nie będą już musieli wypełniać wielu stron dokumentacji już podczas wizyty pacjenta, ponieważ ten obowiązek będzie można dopełnić w ciągu trzech dni od wydania decyzji o przyznaniu karty. Kolejnym udogodnieniem jest możliwość zwołania konsyliów bez uczestnictwa radiologa czy chirurga w przypadku nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego.

Eksperci przyjęli zmiany z umiarkowanym entuzjazmem, nazywając je kosmetycznymi. Cytowany przez „Rzeczpospolitą” Krzysztof Ładna z Fundacji Watch Health Care zwraca uwagę, że pakiet onkologiczny to wciąż rozwiązanie dla pacjentów z podejrzeniem nowotworu, ponieważ szybka ścieżka nie obejmuje przewlekle chorujących na raka.

Źródło: Rzeczpospolita


Podziel się: