Szybka terapia onkologiczna – na czym polega i kto może skorzystać z Pakietu Onkologicznego? Czym jest DiLO?
Justyna Piekara

Szybka terapia onkologiczna – na czym polega i kto może skorzystać z Pakietu Onkologicznego? Czym jest DiLO?

Od stycznia 2015 roku osoby, u których podejrzewa się chorobę nowotworową lub u których zdiagnozowano złośliwą postać raka, mogą korzystać z Pakietu Onkologicznego. Natychmiast po otrzymaniu „zielonej karty” zostają skierowane na ścieżkę szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Czym jest karta DiLO?

Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO lub tzw. zielona karta) pełni rolę priorytetowego skierowania i ma na celu usystematyzowanie procesu diagnostyczno–terapeutycznego.

To dokument, w którym lekarze zapisują informacje o przebiegu całego procesu leczenia, ma on unikalny numer i jest własnością pacjenta. Jest ważny, gdy zawiera pieczęć i podpis lekarza, który ją wystawia oraz pieczęć placówki medycznej, w której pacjent rozpoczął terapię. Lista miejsc realizujących Pakiet Onkologiczny znajduje się na stronach oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Karta DiLO może zostać ponownie wydana pacjentowi w przypadku nawrotu choroby wymagającego ponownego leczenia lub ustalenia rozpoznania drugiego nowotworu. Jeśli w wyniku badań diagnostycznych nowotwór jest wykluczony, karta DiLO jest zamykana lub pacjent pozostawia ją w placówce, w której zakończył proces leczenia onkologicznego. Karta wraz z kopią dokumentacji medycznej jest przekazywana lekarzowi POZ, wskazanemu przez świadczeniobiorcę w deklaracji wyboru.

Nowotwory w Polsce. Co mówią statystyki?

Ze statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w styczniu 2021 roku w Polsce wydano 20 302 karty DiLO, czyli o 3 tysiące mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Może to oznaczać, że z powodu pandemii COVID-19 i utrudnionego dostępu do służby zdrowia, wielu pacjentów nie zostało zdiagnozowanych. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi wzrost liczby pacjentów z zaawansowanymi nowotworami.

W Polsce zauważalny jest ogólny wzrost zachorowań na nowotwory. Przyczyny takiego stanu rzeczy upatruje się w starzeniu się społeczeństwa, ale też negatywnych czynnikach związanych ze stylem życia. Według prognoz wieloletniego programu Narodowej Strategii Onkologicznej (tzw. cancer plan) w ciągu najbliższych 5 lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15%, a za 10 lat może sięgnąć 28%.

Dowiedz się więcej, jak pandemia koronawirusa zmieniła dostępność opieki onkologicznej.

Powiązane produkty

Jakie są etapy Szybkiej Ścieżki Onkologicznej (SSO)?

  1. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi dokładny wywiad i zleci wstępne badania diagnostyczne.
  2. Wystawienie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Kartę DiLo może wystawić instytucja posiadająca kontrakt z NFZ – lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych w szpitalu lub przychodni. Dokumentu nie może wystawić lekarz w prywatnym gabinecie.
  3. Wizyta u lekarza onkologa. Na konsultację z lekarzem onkologiem można umówić się bez skierowania. Termin pierwszej konsultacji powinien zostać wyznaczony w ciągu 14 dni od daty pierwszego zgłoszenia się z kartą DiLO w rejestracji.
  4. Konsylium lekarskie. To spotkanie zespołu terapeutycznego, które odbywa się najpóźniej 7 tygodni od daty pierwszego zgłoszenia się pacjenta z kartą DiLO w rejestracji poradni onkologicznej. Jest to spotkanie, na którym analizuje się wyniki badań, ustala plan leczenia i wyznaczany tzw. koordynatora terapii, który będzie prowadził pacjenta. Koordynator nie musi być lekarzem, ale jest uczestnikiem konsylium i zapewnia wsparcie informacyjne, administracyjne i organizacyjne, w tym pomoc w komunikacji między pacjentem a zespołem terapeutycznym w trakcie trwania leczenia.
  5. Rozpoczęcie leczenia onkologicznego. Na wizycie koordynator omawia dokładny plan i harmonogram leczenia. Pacjent może przedyskutować dostępne opcje terapii z lekarzem (radioterapia, chemioterapia, zastosowanie podejścia chirurgicznego).
  6. Monitorowanie stanu pacjenta po zakończeniu terapii onkologicznej. Pacjent po zakończeniu leczenia kierowany jest do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który staje się ponownie lekarzem prowadzącym.

Trzy etapy diagnostyki w ramach Pakietu Onkologicznego

  1. Diagnostyka podstawowa jest związana z wysunięciem podejrzenia nowotworu. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zleca badania znajdujące się w jego koszyku świadczeń gwarantowanych. Na podstawie uzyskanych wyników podejmuje dalsze decyzje.
  2. Diagnostyka wstępna ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu. Ten etap nie powinien przekroczyć 28 dni. Na badania kieruje lekarz specjalista.
  3. Diagnostyka pogłębiona ma na celu określenie rodzaju nowotworu i ocenę stopnia jego zaawansowania, liczbę i miejsca ewentualnych przerzutów. Ten etap nie powinien przekroczyć 21 dni. Na badania kieruje lekarz specjalista.

Dlaczego pacjenci ze stwierdzonymi, złośliwymi nowotworami skóry nie są obejmowani Pakietem Onkologicznym?

Nie wszystkie przypadki nowotworów złośliwych można leczyć w ramach Pakietu Onkologicznego – raki skóry inne niż czerniak nie są objęte programem. Wprowadzając projekt w życie w 2015 roku, Ministerstwo Zdrowia argumentowało taką decyzję powolnym wzrostem zmian nowotworowych, faktem, że stosunkowo rzadko powodują zagrożenie życia oraz możliwością podjęcia leczenia, które daje skuteczne rezultaty.

  1. Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej, czyli pakiet onkologiczny, „pacjent.gov.pl” [online], https://pacjent.gov.pl/system-opieki-zdrowotnej/pakiet-onkologiczny, [dostęp:] 27.05.2021.
  2. Pakiet onkologiczny, „nfz.gov.pl” [online], https://www.nfz.gov.pl/dla-swiadczeniodawcy/pakiet-onkologiczny, [dostęp:] 27.05.2021.
  3. Poradnik dla pacjenta onkologicznego, [online], https://wszechnica.roche.pl/content/dam/hcpportals/poland2/documents/poradniki/pacjenci/onkologia/Poradnik%20dla%20pacjenta%20onkologicznego.pdf, [dostęp:] 27.05.2021.
  4. Pakiet onkologiczny, [online] www.nfz-warszawa.pl/gfx/nfz-warszawa/userfiles/_public/dla_swiadczeniodawcy/zalaczniki/prezentacja_dilo_poz_aos_02_2015_ii_.pdf, [dostęp:] 27.05.2021.
  5. A.    Kordas, Nowotwory skóry wyłączone z szybkiej ścieżki onkologicznej – stanowisko prof. Joanny Maj – konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii, „termedia.pl” [online], https://www.termedia.pl/dermatologia/Nowotwory-skory-wylaczone-z-szybkiej-sciezki-onkologicznej-stanowisko-prof-Joanny-Maj-konsultanta-krajowego-w-dziedzinie-dermatologii-i-wenerologii,15903.html, [dostęp:] 27.05.2021.
  6. Narodowa Strategia Onkologiczna – Planuję Długie Życie, „planujedlugiezycie.pl” [online] , https://planujedlugiezycie.pl/index.php/aktualnosci/narodowa-strategia-onkologiczna/, [dostęp:] 27.05.2021

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.