Szybka terapia onkologiczna – na czym polega i kto może skorzystać z Pakietu Onkologicznego? Czym jest DiLO?
Justyna Piekara

Szybka terapia onkologiczna – na czym polega i kto może skorzystać z Pakietu Onkologicznego? Czym jest DiLO?

Od stycznia 2015 roku osoby, u których podejrzewa się chorobę nowotworową lub u których zdiagnozowano złośliwą postać raka, mogą korzystać z Pakietu Onkologicznego. Natychmiast po otrzymaniu „zielonej karty” zostają skierowane na ścieżkę szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Czym jest karta DiLO?

Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO lub tzw. zielona karta) pełni rolę priorytetowego skierowania i ma na celu usystematyzowanie procesu diagnostyczno–terapeutycznego.

To dokument, w którym lekarze zapisują informacje o przebiegu całego procesu leczenia, ma on unikalny numer i jest własnością pacjenta. Jest ważny, gdy zawiera pieczęć i podpis lekarza, który ją wystawia oraz pieczęć placówki medycznej, w której pacjent rozpoczął terapię. Lista miejsc realizujących Pakiet Onkologiczny znajduje się na stronach oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Karta DiLO może zostać ponownie wydana pacjentowi w przypadku nawrotu choroby wymagającego ponownego leczenia lub ustalenia rozpoznania drugiego nowotworu. Jeśli w wyniku badań diagnostycznych nowotwór jest wykluczony, karta DiLO jest zamykana lub pacjent pozostawia ją w placówce, w której zakończył proces leczenia onkologicznego. Karta wraz z kopią dokumentacji medycznej jest przekazywana lekarzowi POZ, wskazanemu przez świadczeniobiorcę w deklaracji wyboru.

Nowotwory w Polsce. Co mówią statystyki?

Ze statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w styczniu 2021 roku w Polsce wydano 20 302 karty DiLO, czyli o 3 tysiące mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Może to oznaczać, że z powodu pandemii COVID-19 i utrudnionego dostępu do służby zdrowia, wielu pacjentów nie zostało zdiagnozowanych. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi wzrost liczby pacjentów z zaawansowanymi nowotworami.

W Polsce zauważalny jest ogólny wzrost zachorowań na nowotwory. Przyczyny takiego stanu rzeczy upatruje się w starzeniu się społeczeństwa, ale też negatywnych czynnikach związanych ze stylem życia. Według prognoz wieloletniego programu Narodowej Strategii Onkologicznej (tzw. cancer plan) w ciągu najbliższych 5 lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15%, a za 10 lat może sięgnąć 28%.

Dowiedz się więcej, jak pandemia koronawirusa zmieniła dostępność opieki onkologicznej.

Powiązane produkty

Jakie są etapy Szybkiej Ścieżki Onkologicznej (SSO)?

  1. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi dokładny wywiad i zleci wstępne badania diagnostyczne.
  2. Wystawienie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Kartę DiLo może wystawić instytucja posiadająca kontrakt z NFZ – lekarz podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych w szpitalu lub przychodni. Dokumentu nie może wystawić lekarz w prywatnym gabinecie.
  3. Wizyta u lekarza onkologa. Na konsultację z lekarzem onkologiem można umówić się bez skierowania. Termin pierwszej konsultacji powinien zostać wyznaczony w ciągu 14 dni od daty pierwszego zgłoszenia się z kartą DiLO w rejestracji.
  4. Konsylium lekarskie. To spotkanie zespołu terapeutycznego, które odbywa się najpóźniej 7 tygodni od daty pierwszego zgłoszenia się pacjenta z kartą DiLO w rejestracji poradni onkologicznej. Jest to spotkanie, na którym analizuje się wyniki badań, ustala plan leczenia i wyznaczany tzw. koordynatora terapii, który będzie prowadził pacjenta. Koordynator nie musi być lekarzem, ale jest uczestnikiem konsylium i zapewnia wsparcie informacyjne, administracyjne i organizacyjne, w tym pomoc w komunikacji między pacjentem a zespołem terapeutycznym w trakcie trwania leczenia.
  5. Rozpoczęcie leczenia onkologicznego. Na wizycie koordynator omawia dokładny plan i harmonogram leczenia. Pacjent może przedyskutować dostępne opcje terapii z lekarzem (radioterapia, chemioterapia, zastosowanie podejścia chirurgicznego).
  6. Monitorowanie stanu pacjenta po zakończeniu terapii onkologicznej. Pacjent po zakończeniu leczenia kierowany jest do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który staje się ponownie lekarzem prowadzącym.

Trzy etapy diagnostyki w ramach Pakietu Onkologicznego

  1. Diagnostyka podstawowa jest związana z wysunięciem podejrzenia nowotworu. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zleca badania znajdujące się w jego koszyku świadczeń gwarantowanych. Na podstawie uzyskanych wyników podejmuje dalsze decyzje.
  2. Diagnostyka wstępna ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu. Ten etap nie powinien przekroczyć 28 dni. Na badania kieruje lekarz specjalista.
  3. Diagnostyka pogłębiona ma na celu określenie rodzaju nowotworu i ocenę stopnia jego zaawansowania, liczbę i miejsca ewentualnych przerzutów. Ten etap nie powinien przekroczyć 21 dni. Na badania kieruje lekarz specjalista.

Dlaczego pacjenci ze stwierdzonymi, złośliwymi nowotworami skóry nie są obejmowani Pakietem Onkologicznym?

Nie wszystkie przypadki nowotworów złośliwych można leczyć w ramach Pakietu Onkologicznego – raki skóry inne niż czerniak nie są objęte programem. Wprowadzając projekt w życie w 2015 roku, Ministerstwo Zdrowia argumentowało taką decyzję powolnym wzrostem zmian nowotworowych, faktem, że stosunkowo rzadko powodują zagrożenie życia oraz możliwością podjęcia leczenia, które daje skuteczne rezultaty.

  1. Pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej, czyli pakiet onkologiczny, „pacjent.gov.pl” [online], https://pacjent.gov.pl/system-opieki-zdrowotnej/pakiet-onkologiczny, [dostęp:] 27.05.2021.
  2. Pakiet onkologiczny, „nfz.gov.pl” [online], https://www.nfz.gov.pl/dla-swiadczeniodawcy/pakiet-onkologiczny, [dostęp:] 27.05.2021.
  3. Poradnik dla pacjenta onkologicznego, [online], https://wszechnica.roche.pl/content/dam/hcpportals/poland2/documents/poradniki/pacjenci/onkologia/Poradnik%20dla%20pacjenta%20onkologicznego.pdf, [dostęp:] 27.05.2021.
  4. Pakiet onkologiczny, [online] www.nfz-warszawa.pl/gfx/nfz-warszawa/userfiles/_public/dla_swiadczeniodawcy/zalaczniki/prezentacja_dilo_poz_aos_02_2015_ii_.pdf, [dostęp:] 27.05.2021.
  5. A.    Kordas, Nowotwory skóry wyłączone z szybkiej ścieżki onkologicznej – stanowisko prof. Joanny Maj – konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii, „termedia.pl” [online], https://www.termedia.pl/dermatologia/Nowotwory-skory-wylaczone-z-szybkiej-sciezki-onkologicznej-stanowisko-prof-Joanny-Maj-konsultanta-krajowego-w-dziedzinie-dermatologii-i-wenerologii,15903.html, [dostęp:] 27.05.2021.
  6. Narodowa Strategia Onkologiczna – Planuję Długie Życie, „planujedlugiezycie.pl” [online] , https://planujedlugiezycie.pl/index.php/aktualnosci/narodowa-strategia-onkologiczna/, [dostęp:] 27.05.2021

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij