Kinezyterapia (leczenie ruchem) – na czym polega? Jakie są wskazania do gimnastyki leczniczej?
Mateusz Burak

Kinezyterapia (leczenie ruchem) – na czym polega? Jakie są wskazania do gimnastyki leczniczej?

Kinezyterapia to inaczej rehabilitacja ruchowa. Jest to jeden z rodzajów fizjoterapii, który stanowi niezwykle istotną część procesu usprawniania. Efekty ćwiczeń fizycznych o charakterze leczniczym obejmują m.in. zwiększenie wytrzymałości mięśni, poprawę ogólnej wydolności organizmu, poprawę ruchomości stawów, korekcję nieprawidłowych nawyków ruchowych. Jakie są wskazania do kinezyterapii? 

Co to jest kinezyterapia? 

Terminem kinezyterapia (gr. kinesis – ruch) określamy leczenie ruchem. Jest to całokształt działań fizjoterapeutycznych podejmowanych z wykorzystaniem metod usprawniania ruchowego, stosowanych w dysfunkcjach i schorzeniach w obrębie narządu ruchu. Mowa tutaj o zespołach bólowych kręgosłupa czy też różnego rodzaju kontuzjach doznawanych w czasie podejmowanych aktywności i uprawiania sportu. Ćwiczenia lecznicze są także narzędziami wykorzystywanymi do usprawniania pacjentów po przebytych udarach mózgu (jako element rehabilitacji poudarowej), po zawale serca, z chorobami układu oddechowego, ze schorzeniami o podłożu reumatycznym, po zabiegach operacyjnych, w schorzeniach ginekologicznych, a także w przypadku rozmaitych dysfunkcji ruchowych u niemowląt i dzieci. 

W procesie rehabilitacji kinezyterapia indywidualna stanowi często główną formę postępowania. Bardzo często łączy się ją z fizykoterapią, co jest bardzo pożądane. Taki eklektyzm terapeutyczny pozwala na wzmocnienie pozytywnego rezultatu leczenia i pozwala na szybsze odzyskanie pełnej sprawności. 

Kinezyterapia miejscowa 

Kinezyterapia miejscowa charakteryzuje się oddziaływaniem lokalnym, oznacza to, że stosowane tutaj procedury w postaci ćwiczeń leczniczych mają wpływ jedynie na wybrany obszar, segment lub strukturę ciała.

Cele kinezyterapii w takiej formie to przede wszystkim jak najszybsze odzyskanie sprawności na poziomie funkcjonalnym poprzez precyzyjne i wieloaspektowe oddziaływanie na daną strukturę lub też przez wykształcenie kompensacji, mechanizmów zastępczych, wspomagających. 

Zalicza się tutaj ćwiczenia lecznicze wykonywane z zastosowaniem różnych technik oraz sprzętów pomocniczych. Są to m.in. ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia prowadzone i samowspomagane, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia czynne, bierne i czynno-bierne. Przykładem mogą być również ćwiczenia synergistyczne, które poprzez połączenia funkcjonalne pomagają efektywnie aktywować poszczególne grupy mięśniowe. 

Kinezyterapia ogólnoustrojowa 

Podstawową właściwością odróżniającą tego rodzaju ćwiczenia od kinezyterapii miejscowej jest globalne zaangażowanie narządu ruchu i wpływ na poprawę ogólnoustrojowej wydolności organizmu.

Poprawie ulegają parametry związane m.in. z wytrzymałością, siłą i sprawnością układu oddechowego oraz układu sercowo-naczyniowego. Kinezyterapia ogólnoustrojowa obejmuje np. gimnastykę leczniczą, ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastykę korekcyjną, techniki relaksacyjne oraz ruch prowadzony w środowisku wodnym. 

Leczenie ruchem obejmuje także specjalne metody kinezyterapeutyczne, są to koncepcje opracowane przez specjalistów o potwierdzonym naukowo działaniu. Jako przykład mogą posłużyć NDT-Bobath, PNF, Cyriax. Każda z nich ma nieco inne przeznaczenie. Jedne są stosowane w przypadku dysfunkcji o podłożu neurologicznym, inne ortopedycznym, urazowym, a jeszcze inne w dysfunkcjach uroginekologicznych. Jak widać, spektrum zastosowania jest niezwykle szerokie. 

Kinezyterapia – wskazania 

Wskazania do kinezyterapii to:

  • rehabilitacja i wspomaganie leczenia chorób ortopedycznych, dysfunkcji takich jak złamania, urazy, 
  • rehabilitacja i wspomaganie leczenia schorzeń i dysfunkcji neurologicznych w postaci uszkodzenia rdzenia kręgowego czy mózgu,
  • rehabilitacja i leczenie chorób o podłożu reumatycznym, 
  • postepowanie usprawniające w przypadku wad postawy ciała i stóp, jak np. skolioza czy płaskostopie,
  • rehabilitacja i leczenie urazów oraz kontuzji sportowych, 
  • wczesne wspomaganie rozwoju ruchowego dzieci, 
  • profilaktyka osteoporozy, dolegliwości bólowych narządu ruchu, 
  • poprawa zdrowia psychofizycznego.

Szczegółowe wytyczne co do możliwości prowadzenia i rodzaju ćwiczeń w kinezyterapii u danego pacjenta określa lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą. 

Powiązane produkty

Kinezyterapia – cele 

Wśród podstawowych celów kinezyterapii wyróżnia się przede wszystkim pomoc w odzyskaniu całkowitej lub częściowej sprawności na poziomi strukturalnym i – co ważniejsze – funkcjonalnym. Innymi słowy, odpowiednie wykonywanie ćwiczeń oraz ich nadzorowanie, prowadzenie przez terapeutę, ma pozwolić pacjentowi na przywrócenie jakości życia sprzed choroby, doznanej dysfunkcji czy urazu. Uzyskuje się to m.in. poprzez wpływ na parametry takie jak: siła, wytrzymałość, zakresy ruchomości w stawach, szeroko pojęta wydolność organizmu oraz często nauka wcześniej wykonywanych czynności na nowo. 

Celem kinezyterapii jest także edukacja w zakresie ergonomii pracy, profilaktyki urazów, kontuzji, utrzymywania właściwych nawyków ruchowych czy zapobiegania objawom zaostrzenia poszczególnych schorzeń. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z pacjentem chorym przewlekle, bardzo ważne będzie także przygotowanie go poprzez działania kinezyterapeutyczne do funkcjonowania w zmienionych dla niego warunkach. 

Kinezyterapia – efekty 

Na pozytywne efekty ćwiczeń z wykorzystaniem metod kinezyterapeutycznych można liczyć, stosując się przede wszystkim do wskazań oraz przeciwwskazań – w tym celu najpierw należy poddać się procesom diagnostyki. Jeśli proces postępowania usprawniającego został wprowadzony na odpowiednim etapie, z uwzględnieniem właściwych metod oraz środków, to można liczyć na pozytywne rezultaty.

Do najczęściej opisywanych efektów leczenia ruchem można zaliczyć: zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie narządu ruchu, poprawę wydolności ogólnej organizmu, zwiększenie wytrzymałości mięśni, poprawę zakresu ruchu w stawach, obniżenie napięcia i stresu. Bardzo często spotyka się też z opisem rezultatów w postaci poprawy funkcjonowania w życiu codziennym, zwiększenia prędkości chodu, poprawy samopoczucia i ogólnego polepszenia jakości życia. 

Od dawna znane jest pozytywne oddziaływanie ruchu i jego komponentów na organizm ludzki, co tylko potwierdza definicja kinezyterapii. Warto jest więc korzystać z usług fizjoterapeutów nie tylko w sytuacjach istnienia dysfunkcji, ale także w ramach profilaktyki i zapobiegania ich występowaniu. Drugie rozwiązanie jest korzystniejsze nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także finansowych, gdyż cena 1 godziny kinezyterapii u wykwalifikowanego specjalisty może sięgać nawet kilkuset złotych. 

  1. Cheatham S., Rehabilitation after hip arthroscopy and labral repair in a High School football athlete, „Int J Sports Phys Ther.” 2012, nr 7, s. 173–184. 
  2. Malloy P., Gray K., Wolff A. B., Rehabilitation after hip arthroscopy: A movement control-based perspective, „Clin Sports Med.” 2016, nr 35, s. 503–521. 
  3. Grzybowski J., Malloy P., Stegemann C. i in., Rehabilitation following hip arthroscopy – a systematic review, „Front Surg.” 2015, nr 2, s. 1–10. 
  4. Padulo J., Oliva F., Frizziero A., Maffulli N., Basic principles and recommendations in clinical and field science research: 2016 update, „MLTJ” 2016, nr 6, s. 1–5. 
  5. Bennell K., Donnell J., Takla A. i in., Efficacy of a physiotherapy rehabilitation program for individuals undergoing arthroscopic management of femoroacetabular impingement-the FAIR trial: a randomised controlled trial protocol, „BMC Musculoskeletal Disorders” 2014, nr 15, s. 1–11. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl