×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pandemia - objawy, leczenie i badania

Pandemia - epidemia choroby zakaźnej, występująca w tym samym czasie w kilku krajach, znajdujących się na jednym kontynencie czy też w różnych zakątkach świata, np. pandemia AIDS.

Skala zagrożenia pandemicznego według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):

1 stopień – wirus zwierzęcy wywołuje grypę tylko u zwierząt, nie obserwuje się zachorowań u ludzi, nawet tych przebywających blisko chorych osobników;

2 stopień – wirus wywołujący grypę u zwierząt może wywołać infekcje u ludzi, jednak notowane są tylko pojedyncze przypadki.

3 stopień – wirus zwierzęcy wywołuje infekcje u ludzi. Notowane są pojedyncze przypadki przenoszenia wirusa z człowieka na człowieka, ale tylko wśród osób z bliskiego otoczenia osoby zarażonej i to niezwykle rzadko.

4 stopień – dochodzi do licznych zachorowań wśród osób nie mających kontaktu z zarażonym zwierzęciem. Oznacza to, że wirus zwierzęcy lub zwierzęco-ludzki z łatwością może przenosić się z człowieka na człowieka. Dotyczy to jednak tylko określonego regionu, często jednego kraju.

5 stopień – Wirus łatwo przenosi się z człowieka na człowieka, przypadki zachorowań występują już w co najmniej dwóch krajach.

6 stopień – pandemia, wirus rozprzestrzenił się na inne kraje, wywołując infekcje wśród ich mieszkańców.Stopnie od 1 do 5 stanowią okres zagrożenia wybuchem pandemii, dopiero 6 stopień tak naprawdę ją oznacza. Obserwując zmiany w ilości zachorowań oraz obszar ich występowania WHO może podwyższyć lub obniżyć stopień zagrożenia. Od czterech lat, po pojawieniu się wirusa ptasiej grypy na świecie obowiązywał trzeci stopień zagrożenia.