×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czkawka u noworodka po karmieniu piersią

Kiedy na świat przychodzi upragnione dziecko, wszyscy rodzice bardzo uważnie i wnikliwie obserwują jego zachowanie i wszystkie odruchy. Często czuja się zaniepokojeni, kiedy maluch któregoś dnia będzie zachowywał się inaczej niż dotychczas, na przykład będzie dłużej spał albo mniej zje. Podobnie, rodzice często martwią się, kiedy maluszek kicha, pokasłuje lub też kiedy ma czkawkę.

Czy naprawdę czkawka u noworodka jest powodem do jakiekolwiek niepokoju? 

Absolutnie czkawka u noworodka nie jest żadnym powodem do niepokoju, choć rodzice zwykle są przerażeni, kiedy zaobserwują ją u swojego nowo narodzonego maleństwa. Mają bowiem wrażenie, że to coś złego, że jest ona objawem jakiejś poważnej choroby oraz że maluszek bardzo się meczy. Nic bardziej mylnego. Czkawka jest u noworodka zjawiskiem zupełnie normalnym, należy pamiętać też, że czkawka była obecna u dziecka już wcześniej, w brzuchu mamy - kobieta odczuwała ją na pewno niejeden raz jako rytmiczne podskakiwanie swojego brzucha w jednym miejscu.  

Czym w ogóle jest czkawka?

Czkawka jest odgłosem spowodowanym mimowolnym kurczeniem się przepony i innych mięśni oddechowych klatki piersiowej. Takie skurcze wywołują nagły wdech i zamknięcie głośni w krtani, co daje efekt charakterystycznego dla czkawki dźwięku. Skurcze mięśni oddechowych pojawiają się natomiast na skutek pobudzenia nerwu błędnego i przeponowego, jak również włókien nerwów współczulnych w klatce piersiowej. Czkawka może pojawiać się kilka, a czasem nawet kilkanaście razy dziennie. 

A dlaczego w ogóle powstaje czkawka u noworodka?

Czkawka u noworodka jest po prostu efektem niedojrzałości układu nerwowego. Dlatego też im młodsze dziecko, tym czkawka może występować częściej. Zdecydowanie częstsza jest ona na przykład u wcześniaków niż u noworodków donoszonych, urodzonych w terminie przewidywanego porodu, bowiem u wcześniaków układ nerwowy jest jeszcze mniej dojrzały niż u dzieci urodzonych o czasie. Z biegiem czasu czkawka u niemowlaka staje się coraz rzadsza, zwykle ustępuje ona około trzeciego miesiąca życia dziecka, co nie oznacza, że nie może ona występować już u niego w ogóle (pojawia się po prostu zdecydowanie rzadziej, można powiedzieć, że jest sporadyczna). 

Kiedy zatem czkawka u noworodka pojawia się najczęściej? Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania czkawki u noworodka?

U noworodka czkawka najczęściej pojawia się po jedzeniu i przepełnieniu brzuszka pokarmem. Czkawka u noworodka po karmieniu piersią, jak i po karmieniu mlekiem modyfikowanym z butelki, jest naprawdę częsta. Ponadto, czkawka u noworodków może też być często efektem nałykania się nadmiernej ilości powietrza. Zdarza się to właśnie przy jedzeniu, zwłaszcza, jeśli maluch je bardzo szybko i łapczywie, a mleko z butelki leci szybko. Ponadto, czkawka u noworodków zdarza się też stosunkowo często na skutek ochłodzenia ciała dziecka. Dlatego też ważne jest, aby przy zmianie pieluszki lub przy kąpieli nie pozostawiać naszego maluszka zbyt długo bez ubrania. Czasami czkawka powstaje też na skutek zbyt głośnego śmiechu - wiadomo, że noworodki nie potrafią się jeszcze w ten sposób śmiać, dlatego czkawka z tego powodu może być obecna u starszych niemowląt. 

Jak pozbyć się czkawki u noworodka? Jaki jest sposób na czkawkę u noworodka? Co na czkawkę u noworodka jest najlepsze?

Są to pytania, które bardzo często w czasie wizyty w gabinecie lekarskim lub w czasie wizyt patronażowych w domu zadają świeżo upieczeni rodzice. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu doszło do powstania czkawki. Jeśli czkawka u noworodka powstała na skutek wychłodzenia  i oziębienia maluszka, wtedy po prostu trzeba maleństwo okryć, jak również podać do picia ciepły płyn - w przypadku maluchów karmionych piersią najlepiej przystawić maluszka do piersi, a w przypadku dzieci karmionych butelką można podać do picia ciepłą wodę. Ponadto, czasami przyczyną oziębienia maluszka jest mokra pieluszka, dlatego też zawsze warto w takiej sytuacji zmienić pampersa. Jeśli zaś czkawka powstała po jedzeniu, wtedy jest to efekt nadmiernego wypełnienia brzuszka pokarmem, jak również nałykania się przez dziecko dużej ilości powietrza w czasie ssania mleka. Dlatego też wtedy należy nosić maluszka w pozycji pionowej i delikatnie należy klepać go po pleckach - jest wtedy większa szansa, że naszemu maluszkowi się odbije, a czkawka wtedy ustąpi. Zawsze też w czasie jedzenia należy zwracać uwagę, aby maluch objął ustami całą otoczkę brodawki, a w przypadku karmienia butelką, by smoczek nie wypełniał się powietrzem - wtedy maluch nałyka się znacznie mniej powietrza i tym samym ryzyko powstania czkawki po karmieniu również będzie mniejsze. Poza tym, warto też w przypadku karmienia dziecka butelką, używać specjalnych antykolkowych butelek, dzięki którym maluch nałyka się mniej powietrza, co też zmniejszy ryzyko ewentualnej czkawki. 

Czy może jednak zdarzyć się, że czkawka powinna zacząć wzbudzać czujność i niepokój rodziców?

W sytuacji, kiedy czkawka powtarza się bardzo często i trwa bardzo długo (zamiast kilku minut na przykład godzinę) oraz powoduje, że maluch jest niespokojny, płacze, nie może normalnie jeść oraz ma problemy ze snem, wtedy jest to sygnał, że może dziać się coś niepokojącego. Czkawka czasami może być też bowiem objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, jednak wtedy zwykle towarzyszą jej również inne dolegliwości. Są to przede wszystkim częste i duże ulewania, czasami także wymioty. Maluch nie przybiera na wadze, może też mieć problemy z połykaniem. Czasami zdarza się też, że uporczywa, męcząca i nawracająca czkawka może mieć związek z zapaleniem płuc u dziecka, a także z  innymi chorobami przewodu pokarmowego oraz zaburzeniami neurologicznymi. Dlatego też, jeśli obecność czkawki powoduje, że maluch zachowuje się inaczej oraz  jeśli czkawka trwa bardzo długo, zawsze na wszelki wypadek powinniśmy udać się na konsultacje do swojego lekarza pediatry. 


Podziel się: